Mnohé motýle sú krásne a veľmi užitočné opeľovače. Podporiť v záhrade ich môžeme záhonmi kvitnúcich rastlín alebo im vyrobiť jednoduché kŕmidlo.
Rastliny rozkvitajú a na nektár, ktorý vylučujú kvety, lákajú rôzny hmyz. Popritom sa na telá hmyzu nalepí peľ a tým, že lietajú z kvetu na kvet, prichádza k opeľovaniu. Niekedy, napríklad po celoplošnom kosení lúk, tento zdroj náhle zanikne. Alebo v druhovo veľmi chudobných remízkach a pri okrajoch ciest v poľnohospodárskej krajine aj celé týždne nič nekvitne a motýle sa tu neudržia.
Skombinovať rastliny v záhrade tak, aby stále niečo kvitlo, je tiež „kumšt“, ktorý sa nie vždy stopercentne podarí. Navyše, extrémne horúčavy posledných rokov spôsobujú, že rastliny namiesto rozkvitnutia uschnú, alebo ak aj rozkvitnú, majú veľmi malé množstvo nektáru. Pre jeho produkciu je totiž voda veľmi dôležitá.
A tak, podobne ako kŕmidlá či napájadlá pre vtáky, môžeme v záhrade či na balkóne „prevádzkovať“ malý bufet pre motýle. Ďalším jeho plusom je, že keď priletia, môžeme ich pomerne ľahko pozorovať. Kŕmidlo pre motýle sa dá dokonca zakúpiť vrátane nektáru podobným látkam. Avšak takýto minibufet si ľahko pripravíme aj sami.
Dobrou alternatívou nektáru je voda s rozpusteným cukrom alebo medom. Sem-tam priložíme aj kúsok čerstvého ovocia. Kŕmidlo priebežne udržiavame v čistote. Nemusíme ho používať, keď sú naokolo bohato rozkvitnuté záhony a lúky, ale vytiahneme ho len v týždňoch chudobných na kvety.
Aký motýľ je na fotke?
Motýľom na fotke je babôčka bodliaková (Vanessa cardui) vyskytujúca sa prakticky na celom svete. Je úžasným letcom.
Prvé dospelé motýle v novej sezóne sú migranti zo Stredomoria. Prilietavajú koncom jari. A keďže u nás tento druh pre mrazy zvyčajne neprezimuje, na jeseň odletí do tepla. Húsenice sa u nás živia predovšetkým na bodliakoch a pichliačoch. Jeho početnosť u nás každoročne kolíše a závisí najmä od priebehu počasia.
Ako vytvoriť kŕmidlo pre motýle
Motýle potrebujú nektár, z neho čerpajú energiu pre život, lietanie i hľadanie si partnera. Najviac pre ne urobíme, keď budeme mať v záhrade rastliny kvitnúce od skorej jari až do neskorej jesene. Avšak nie úplne všetky kvety sú pre ich sosáky vhodné. Pomocnú ruku im podáme pomocou jednoduchého kŕmidla. Vystačíme si s vecami, ktoré máme zvyčajne bežne doma.
Budeme potrebovať
- Cukor
- Voda
- Čistá špongia
- Tanier
- Hrniec
Postup
- Do hrnca dáme približne rovnaké množstvo vody a cukru.
- Drevenou varechou za stáleho miešania varíme, až sa cukor roztopí.
- Špongiu prestrihneme tak, aby jej časť akurát pasovala do taniera.
- Cukrový roztok opatrne nalievame na špongiu, kým vsiakne.
- Umiestnime vonku, kde si sladkú vodu nájdu motýle, ale i iné opeľovače.
Text: Monika Felixová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Čo to je? Suseda aj mňa to riadne uštiplo a máme toho na záhrade veľa