Objavili ste modlivku? Prečítajte si o jej živote a kde môžete jej výskyt nahlásiť

Modlivka sa vplyvom otepľovania rozširuje aj na severnejšie územia. Pomôžte biológom zmapovať jej cestu a nahláste výskyt zaslaním fotky.

Modlivka v záhrade
Foto: Shutterstock

Modlivka zelená (Mantis religiosa) je jediný druh modlivky vyskytujúcej sa na území Slovenska. Je veľká 6 až 8 centimetrov a môžeme ju nájsť v rôznych farebných formách – najčastejšie v zelenej a hnedej. Dospelé modlivky majú krídla a dokážu aj lietať.

Najčastejšie žijú vo vyššej vegetácii, kde vďaka výzoru skvelo zapadnú. Tam číhajú na svoju korisť, ktorou je prevažne rôzny iný hmyz. Ten lovia pomocou mohutných predných končatín. Majú vynikajúci zrak a pohyb väčších objektov spozorujú už od dvojmetrovej vzdialenosti.

Dospelé jedince sa objavujú až v lete

Mláďatá modliviek sa liahnu na jar a pripomínajú miniatúry svojich rodičov. Keďže ide o hmyz s nedokonalou premenou, nemajú žiadne štádium larvy. Rastú zvliekaním starej kože (kutikuly). Kým dospejú, zvlečú sa šesť až sedemkrát. Aj to je dôvod, prečo veľké dospelé modlivky nachádzame až v druhej polovici leta, kedy dochádza aj k páreniu.

Samičky s bruškom plným vajíčok sa následne rady ohrievajú na slnečných miestach. Neskôr na rôzne predmety kladú zvláštne penovité útvary tzv. ootéky, v ktorých sú vajíčka umiestnené. Dospelé modlivky počas jesene hynú a vajíčka v ootékach prezimujú. Na ďalšiu jar sa cyklus opakuje.

Modlivka zelená
Modlivku môžeme nájsť najčastejšie v zelenej a hnedej forme. Foto: Veronika Uhrinčaťová

Našli ste v záhrade modlivku?

Modlivky sú skvelou ukážkou toho, ako sa na Slovensku posúvajú teplotné pásma. Kým v roku 1970 sa považovali za vzácny hmyz obývajúci iba krajný juh krajiny, postupne sa vplyvom otepľovania rozšírili smerom na sever. Kam všade sa jej podarilo za posledné roky dostať, dosiaľ nie je známe.

Študentka Alica Kubeková a jej školiteľ zoológ Adrián Purkart z Prírodovedeckej fakulty UK v Bratislave sa to rozhodli preskúmať. A pomôcť im môžete i vy.

Stačí, ak nájdenú modlivku odfotíte aspoň mobilným telefónom a fotografiu aj s dátumom a miestom nálezu (stačí názov obce) pošlete na emailovú adresu modlivky1@gmail.com.

Galéria k článku

Text: Mgr. Adrián Purkart, PhD.
Foto: isifa/Shutterstock, Veronika Uhrinčaťová, archív autora

Najnovšie diskusie