Objavte v záhrade skrytú romantiku. Symbol lásky nájdete v listoch aj v byline roztopašného capa

Deň svätého Valentína, sviatok lásky, oslavujú najmä mladší. No aj my, záhradkári a záhradníci, máme k tejto téme čo povedať. Možno vás prekvapí, koľko symbolov srdca sa ukrýva v prírode alebo priamo vo svojej záhrade.

Červené kvety srdcovky
Srdcovka nádherná Foto: Shutterstock

Listy v tvare srdca

Jednou z najznámejších rastlinných dekorácií, ktoré sa každoročne objavujú v obchodoch, je lístok v tvare srdca, zakorenený v malom kvetináči. Mnohí dobre vieme, že ide o list rastliny Hoya kerrii, ktorá sa predáva v klasickej zelenej aj panašovanej verzii.

Často si ho kúpime s nádejou, že z neho vyrastie celá rastlina. Hoya však rastie veľmi pomaly, takže môže trvať aj vyše roka, kým spozorujeme akúkoľvek zmenu. Len výnimočne sa stane, že z listu vyrastie nový výhonok a časom aj celá rastlina. Prečo je to tak? Samotný list nemá hlavnú stonku, na ktorej listy rastú, preto sa bez žiadneho rastového bodu nemá ako rozrastať. Je tak trochu záhada, že niektorým trpezlivým pestovateľom sa predsa len podarí z lístka vypestovať plnohodnotnú hoyu.

Hoya je veľmi obľúbená a na pestovanie nenáročná rastlina. Ak ju neprelejeme, bez problémov prežije aj v rukách menej skúsených pestovateľov. Dokonca dobre znáša aj menej svetlé stanovištia.

Listy druhu Hoya kerrii v tvare srdca zapichnuté v kvetináči
Srdcové listy druhu Hoya kerrii Foto: Shutterstock

Ďalšie rastliny so srdcovitými listami

Okrem hoye, ktorej listy pripomínajú srdce vďaka zúženej spodnej časti, existujú aj rastliny, ktorých listy majú typický srdcovitý tvar.  Napríklad antúrium má listy, ktoré sú stopkami pripojené v medzierke medzi dvoma polovicami.

Rôzne druhy antúrií sa v poslednom čase tešia čoraz väčšej obľube medzi pestovateľmi izboviek. Táto rastlina patrí do čeľade áronovitých (Araceae), ktorá si získala popularitu svojou veľkou rozmanitosťou. Srdcovité listy v rôznych variáciách majú napríklad Anthurium clarinervium, cenené pre výraznú kresbu, alebo podobné Anthurium crystallinum. K tradičným druhom patrí aj Anthurium andreanum, ktoré sa pestuje najmä pre svojské kvety.

Antúrium Anthurium clarinervum
Anthurium clarinervum Foto: Shutterstock

Nezabudnime ani na stromy – srdcovité listy má aj naša lipa, národný strom Slovenska. V prírode sa vyskytuje viac druhov, no medzi najznámejšie patria naše pôvodné lipa veľkolistá a lipa malolistá.

Lipa nie je len majestátny strom s príjemným tieňom, ale aj cenná rastlina s liečivými účinkami. Jej voňavé kvety sú pastvou pre včely a zdrojom rastlinnej drogy – sušeného kvetu. Sušený lipový kvet sa využíva pri liečbe chrípky a horúčky, preto je najviac cenený v období sezónnych ochorení.

Lipa malolistá
Lipa malolistá Foto: Shutterstock

Kvety v tvare srdca

V rastlinnej ríši nájdeme aj druhy, ktorých kvety majú dokonale srdcovitý tvar, a to dokonca v červenej alebo jemne ružovej farbe. Príkladom je priliehavo pomenovaná srdcovka nádherná (Dicentra spectabilis). Jej kvety vyrastajú na elegantne oblúkovitých stonkách a v určitej fáze vývoja pripomínajú malé srdcia. Keď sa však viac rozvinú, ich tvar skôr evokuje čepce holandských ženských krojov.

Srdcovka je výrazná záhradná trvalka, ktorá patrí k ozdobám jarných a letných záhonov. Najčastejšie sa vyskytuje v krikľavo ružovej farbe, no existujú aj biele či červené varianty. Kvitne od apríla do júla v závislosti od stanoviska a kondície rastlín.

Rastlina dorastá do výšky približne 70 cm, pričom dosahuje podobnú šírku, preto je dobré vopred zvážiť vhodné miesto výsadby. Po odkvitnutí sa nadzemná časť rastliny zatiahne do koreňov, takže ju po zvyšok roka nevidíme. Aby v záhone nezostalo prázdne miesto, je ideálne ju kombinovať s inými rastlinami, ktoré po jej odkvitnutí priestor prirodzene vyplnia.

Srdcovka nádherná
Srdcovka nádherná Foto: Shutterstock

Plody v tvare srdca

Vedeli ste, že okrem listov a kvetov môžu mať tvar srdca i plody? Medzi obľúbenými rajčinami nájdeme kultivary, ktorých plody pripomínajú srdiečka. Môžeme si vybrať medzi drobnými, ale čarovnými kríčkami balkónových odrôd, alebo väčšími, mäsitými plodmi, ktoré sú doslova „kusom srdca“.

Na balkónové pestovanie sa skvele hodí odroda ‘Heartbreakers Vita’, dostupná v žltej, oranžovej aj červenej farbe. Jej drobné plody majú na koncoch jemnú špičku a spolu so zaoblenou hornou polovicou vytvárajú srdcovitý tvar. ‘Heartbreakers Dora’ je podobná odroda, avšak dostupná len v červenej farbe.

Obe rastú kompaktne, dorastajú do výšky len 40 cm, vďaka čomu sú ideálne do nádob na balkón či parapet. Plody veľkosti čerešní potešia nielen vzhľadom, ale aj skvelou chuťou.

Paradajky v tvare srdca
Odroda ‘Heartbreakers Vita’ Foto: Shutterstock

Veľkoplodé paradajkové srdcia

Ak preferujete väčšie plody, môžete vyskúšať záhradné rajčiny zo skupiny, ktorú nazývame jednoducho „srdcia“. Tieto odrody sa vyznačujú veľkými, mäsitými plodmi a robustným vzrastom.

Medzi efektné patrí napríklad tmavoružová ‘Mrs. Schlaubaugh Famous Strawberry’ alebo atraktívne melírovaná ‘Orange Russian, ktorá kombinuje oranžové a červené odtiene. Tieto rajčiny sú skutočnými záhradnými gigantmi – dorastajú do výšky až 2 metrov a ich plody môžu vážiť neraz 200 až 400 gramov. Zaraďujú sa medzi gurmánske odrody, takže ich zjav aj chuť je ozajstným pôžitkom.

Srdce ukryté v semienkach

Niektoré rastliny nesú znak srdca nielen na listoch, kvetoch či plodoch, ale dokonca aj na semenách. Takou je balónovec nafúknutý (Cardiospermum halicacabum), ktorej latinský názov pochádza zo slov cardio (srdce) a spermum (semeno). Je to pôvabná popínavá rastlina, u nás zatiaľ pomerne neznáma, ale občas sa pestuje ako okrasná letnička. Tvorí okrúhle, nafúknuté mechúriky, v ktorých sa vyvíjajú semená s typickou srdcovitou kresbou.

Vo svete je známa pod anglickým názvom „Balloon Vine“ – teda vo voľnom preklade balónový vinič. Rastie v tropických a subtropických oblastiach Afriky, Austrálie a Severnej Ameriky. V Indii sa dokonca využíva ako liečivá rastlina.

Semená balónového viniča
Semená balónového viniča Foto: Shutterstock

Náhrada modrej tabletky

Na záver zablúdime aj do spálne, kde nás čaká rastlina, ktorá je známa nielen svojimi srdcovitými listami. Krpčiarka šípolistá (Epimedium sagittatum), vo svete nazývaná aj „bylina roztopašného capa“, sa v tradičnej medicíne používa ako prírodné afrodiziakum.

Táto okrasná záhradná trvalka podporuje mužské aj ženské libido a prispieva k zlepšeniu milostného života. Obsahuje flavonoid ikarín, ktorý pôsobí podobne ako známe farmaceutické prípravky.

Krpčiarku nájdeme v predaji ako súčasť rôznych výživových doplnkov, no možno si z nej pripraviť aj čaj zo sušenej vňate. Odporúčaná dávka je 5 – 10 gramov sušeného materiálu, ktorý lúhujeme 10 – 15 minút. Pije sa 2 až 4-krát denne po dobu aspoň dvoch mesiacov, pričom sa používa aj na liečbu pečene a obličiek.

Krpčiarka šípolistá
Krpčiarka šípolistá Foto: Shutterstock

Prajeme pekného Valentína a veľa lásky!

Galéria k článku

Text: Martin Kohútek
Foto: isifa/Shutterstock

Diskusie na tému článku