Oranžové alebo žlté kvety tejto bohato kvitnúcej letničky s typickou arómou pozná azda každý. Najbohatšie kvitnú koncom leta a počas jesene. Vedeli ste, že aksamietnice po odkvitnutí pomôžu aj pri ozdravovaní pôdy?
Aksamietnic (Tagetes) je viacero druhov a množstvo odrôd. Pestujú sa najmä kvôli dekoratívnym kvetom a celkovému habitusu. Kvety tejto krásky, ktorá pochádza z ďalekého Mexika, môžu mať rôzny tvar, veľkosť aj farbu.
Dlhokvitnúca letnička s množstvom druhov
Najbežnejšie sú oranžovokvitnúce druhy a odrody. V ich sortimente však nájdeme aj žltokvitnúce, alebo dokonca kombinácie s hnedou či súkvetia, ktoré sú takmer biele. Zaujímavé sú druhy s obrovskými súkvetiami, no aj menšími jednoduchými kvetmi.
Listy tejto rastliny sú delené, menšie aj väčšie. Rastlina veľmi bohato a dlho kvitne. Po odkvitnutí produkuje množstvo semien, ktoré môžeme pozbierať, uskladniť a v nasledujúcej sezóne vysiať. Semená aksamietnic majú dlhšiu klíčivosť, často sú to tri až štyri roky.
Sortiment tejto letničky zahŕňa vyššie, stredne vysoké aj nižšie druhy. Tie vyššie sa uplatnia v zadnej a strednej časti kvetinových záhonov, ich kvety tiež môžeme využiť na rez kvetov do váz. Stredne vysoké a nižšie, naopak, excelujú na okraji záhonov, pri chodníkoch, v úžitkovej časti záhrady v kombinácii so zeleninou, ale aj vo vegetačných nádobách, v štrkových záhonoch či predzáhradkách.
Lieči a pomôže so škodcami aj s kvalitou pôdy
Okrem toho, že aksamietnice krášlia, poskytujú aj úžitok – patria totiž aj medzi liečivé rastliny a môžu pomôcť pri niektorých zdravotných problémoch, napríklad tráviacich. Navyše, kvetné lupienky môžeme využiť napríklad aj na ozdobovanie pokrmov a pridávanie do šalátov.
Rastliny tiež pomáhajú v boji so škodcami. Odpudzujú vošky, háďatká aj molice. Práve preto je vhodné ich vysádzať k rastlinám, ktoré tieto škodce lákajú.
Po odkvitnutí, na jeseň, je dobré dať ich do kompostu alebo zapracovať do pôdy, prispejú k zvýšeniu kvality pôdy. Aksamietnice sú tiež známe repelentnými účinkami, dokážu odpudiť dotieravý hmyz.
Ako vysadiť a pestovať aksamietnicu
Keďže ide o pestovateľsky nenáročnú, rýchlo rastúcu a odolnú rastlinu, jej pestovanie zvládne aj úplný začiatočník. Ocení teplejšie slnečné miesta s výživnou a priepustnou pôdou. Pestovať ju môžeme každoročne na rovnakom mieste. Nedarí sa jej v tieni, v polotieni menej kvitnú. Prekáža jej trvale vlhká pôda. Ide zároveň o rastlinu citlivé na nižšiu teplotu, po prvých mrazoch hynú.
Aksamietnice si jednoducho vypestujeme zo semien. Môžeme si ich predpestovať v skleníku alebo vysiať do pareniska či neskôr priamo na miesto pestovania. Na jar a začiatkom leta bývajú v predaji aj predpestované sadenice.
Vysadené rastliny pravidelne zavlažujeme, ideálne však ráno, pretože večerné zavlažovanie dokáže do porastov prilákať slimáky a slizniaky, ktoré sú pre mladé aksamietnice ohrozením.
Kvitnúcim rastlinám sa zavďačíme aj prihnojovaním, aspoň raz, dvakrát do mesiaca vo forme zálievky. Potrebné je aj odstraňovanie odkvitnutých kvetov, aby sme podporili vytvorenie ďalších. Neskôr na jeseň však odkvitnuté kvety na rastline ponecháme, aby sme podporili vytvorenie semien.
Pestovanie aksamietnice
Výsev semien: marec – máj
Výsadba priesad: máj – jún
Kvitnutie: máj – október
Zapracovanie do pôdy: október – november
5 druhov aksamietnic do každej záhrady
Aksamietnica vzpriamená (Tagetes erecta)
Vyšší, mohutnejší, bohato olistený druh s väčšími guľovitými súkvetiami žltej, oranžovej alebo aj bielej farby. Uplatní sa v kvetinových záhonoch, kvetinových ostrovčekoch a pri plotoch. Súkvetia možno rezať do váz.
v × š.: 100 × 50 cm
Aksamietnica rozložitá (Tagetes patula)
Patrí k najčastejšie pestovaným druhom s množstvom pekne kvitnúcich odrôd. Vynikne v nádobách, pri chodníkoch či v úžitkových hriadkach. Kvety možno využiť v kuchyni. Odpudzuje škodce a dotieravý hmyz.
v × š.: 30 × 30 cm
Aksamietnica drobnokvetá (Tagetes tenuifolia)
Tvorí husto olistené úhľadné kríky s jemnými listami a drobnejšími žltými alebo oranžovými kvetmi. Zažiari pri okraji kvetinových záhonov, v nádobách, v úžitkových hriadkach. Kvety sú vhodné aj do šalátov či na ozdobovanie dezertov.
v × š.: 40 × 40 cm
Aksamietnica mexická (Tagetes lucida)
Menej známy druh, ktorý je v pôvodnej domovine trvalka, u nás sa však pestuje ako letnička. Má širšie lesklé listy a drobné žlté kvety s vôňou pripomínajúcou aníz. Ide o liečivú rastlinu a koreninu. Využiť z nej možno čerstvé alebo sušené kvety aj listy.
v × š.: 40 × 40 cm
Aksamietnica (Tagetes lemmonii)
Zberateľsky zaujímavý druh aksamietnice. Upúta žltými kvetmi, hustým olistením – delenými listami a výraznou arómou. Na chránených miestach dokáže prezimovať, výborne odoláva suchu. Vhodnejšie je však pestovať ju v kvetináčoch.
v × š.: 100 × 40 cm
Galéria k článku
Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Máte radi tieto kvetiny ? :-) ...v záhrade sú nielen dekoratívne, ale aj užitočn…