Tesná blízkosť suseda či zástavba, ktorá mala byť pôvodne jednopodlažná a zrazu sa zmenila na veľkú opachu za vaším plotom. Tak či onak, aj keď vychádzate so svojimi susedmi dobre, vždy sa vám lepšie oddychuje v záhrade, ak vás „nesledujú“ cudzie okná.
Kontrolný zoznam
Materiál:
- drevené preklady, hrady alebo podvaly
- jazierková fólia
- kovové uholníky, pláty
- skrutky do dreva
- štrk na základy
- ornica
Náradie:
- pracovné rukavice
- brúska na drevo
- motorová píla
- skrutkovač
- lopata
Náročnosť: ***
Čas: 2 dni
Ľudia: 3-4
Obdobie: začiatok jesene
Pracovný postup
1. MIESTO
Pred budovaním optickej bariéry si plochu pripravíme – preložíme vedenie zavlažovacieho systému alebo ho aspoň prichystáme na inú trasu.
2. MATERIÁL
Použiť môžeme aj staré hrady z povaly zrúcaného domu, ktoré majú patinu a dlhú životnosť, prípadne vyradené podvaly, každopádne masív.
3. VYTÝČENIE
Presne vytýčime pôdorys budúceho vyvýšeného záhona a odstránime z povrchu pôdy trávnu mačinu. Tú môžeme použiť do základov záhona.
4. BUDOVANIE
Zo štrku spravíme drenážny základ v tvare pôdorysu a môžeme začať klásť trámy na seba. Preväzujeme ich, no ešte neuchytávame.
5. PÍLENIE
Diely vymeriavame a pílime priamo na mieste – uľahčí nám to manipuláciu. Snažíme sa ich preväzovať, tak budú držať vlastnou tiažou.
6. KONŠTRUKCIA
Pri preväzovaní kombinujeme hrany a vytvárame rôzne veľké stupne. V každom druhom rade preložíme dielec aj cez vnútro záhona.
7. UHOLNÍKY
Keď je konštrukcia hotová, rohy spojíme kovovými uholníkmi pomocou samorezných skrutiek do dreva. Urobíme tak na každom poschodí.
8. SPEVNENIE
Aby konštrukcia odolala neskôr aj tlaku zeminy, ktorý pôjde zvnútra, jednotlivé poschodia spojíme pomocou kovových platní.
9. POLIČKA
Súčasťou spevnenia konštrukcie je aj takáto polica – teda trámy, ktoré vedú celou šírkou záhona a pretŕčajúci kúsok tvorí praktickú poličku.
10. IZOLÁCIA
Obalíme vnútorné steny nepriepustnou izoláciou, ktorá zabráni priamemu kontaktu dreva s vlahou. Preto môžeme použiť aj jazierkovú fóliu.
11. ZEMINA
Keď je vnútro záhona zaizolované, môžeme začať navážať zeminu. Navážame po vrstvách a priebežne ju hutníme, aby neskôr príliš „nesadla“.
12. BRÚSENIE
Drevo zvonka vybrúsime čo najviac dohladka a natrieme bezfarebným konzervačným lakom, použiť môžeme napríklad lodný lak.
13. SKALNIČKY
Keď náter zaschne, môžeme do škár medzi trámami napchať zeminu a zasadiť do nej nenáročné skalničky.
14. VÝSADBA
Do záhona vysadíme rastliny, ktoré rýchlo vytvoria clonu, napríklad bambusy. Do podrastu dáme nenáročné kvitnúce druhy – kocúrniky.
15. KVAPKOVÁ HADICA
Nakoniec záhony nastelieme, zalejeme a celkom na záver nainštalujeme kvapkovú hadicu zavlažovacieho systému.
Text a foto: Ing. František Laššák
Zdroj: časopis Záhrada
Ahojte, poradte, ukážte, inšpirujte ma ako opticky oddeliť našu záhradku od su…