Na konci záhrady máme veľký orech, no pravidelne – rok čo rok – zbierame väčšinou napadnuté orechy, ktoré majú prederavenú šupku a často aj čierne jadro. Susedia vravia, že ide o škodcu, ktorý sa volá vrtivka orechová a vraj napáda všetky orechy v dedine. Máme od nich aj tip na postrek, dokonca niekoľko, ale ochrana je problematická. Náš orech je totiž už starý a veľký strom a navyše je vo svahu. Na internete sme zistili, že existujú aj iné cesty, ako proti vrtivke bojovať. Čo teda môžeme robiť?
Vrtivka orechová je drobná muška dlhá len okolo 5 mm, ktorej larvy škodia tým, že vyžierajú oplodia orechov. Následne dochádza k infekcii aj baktériami. Najskôr sa vytvárajú hnedé, neskôr čierne škvrny, postupne sčernie celý plod.
Ochrana nespočíva len v jedinom zásahu, ale vo viacerých fázach boja proti vrtivke počas roka. Pozitívne však je, že to ide aj bez chémie.
Pre choroby a škodce začína byť problém dopestovať zdravé orechy. Vzhľadom na veľkosť orechových stromov je ich postrekovanie prakticky nereálne.
Boj proti vrtivke bez chémie
Začnite hneď teraz. Počas týchto dní rozprestrite fóliu alebo netkanú textíliu pod celý priemet koruny stromu. Tá tam mala byť síce už od konca augusta, ale netreba to vzdávať, nejakú časť lariev určite zachytíte. Fólia či textília má totiž zabrániť larvám preniknúť do pôdy a prezimovať tam.
Okrem toho zberajte larvy a kukly z povrchu netkaných textílií a mechanicky ich ničte. Napadnuté sčerneté plody čo najskôr vysušte a neskôr po opadaní listov všetky zlikvidujte. Úplne na záver, ešte pred príchodom prvých mrazov, dôkladne porýľujte celý priestor pod orechom.
Po zime, na jar, opäť prekryte priestor pod korunou fóliou či textíliou, aby ste zabránili larvám, ktoré sa „prešmykli“ a prezimovali, aby vyleteli už ako dospelé jedince von z pôdy.
Na sledovanie ďalšieho výletu múch, ale aj ich odchyt rozvešajte v korune koncom júna žlté lepové doštičky. Aby ste účinok nechemickej ochrany posilnili, použite aj parazitické hlístice, a to opäť vo viacerých fázach – na jeseň raz a na jar dvakrát.
Z roka na rok sa bude populácia znižovať
Celý tento ročný cyklus ochrany opakujte každý rok, neočakávajte, že nad vrtivkou vyhráte hneď po roku. Jej populáciu budete len z roka na rok viac či menej úspešne znižovať.
A pôjde to o to pomalšie, ak je v dedine viac takýchto napadnutých orechov, o ktoré sa, žiaľ, takto nebude nikto starať, ako vy o ten svoj. Takýmto postupom a každoročnou trpezlivosťou však dokážete väčšinu svojej úrody zachrániť aj bez chemických prípravkov.
Text: Martin Čurda
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
ahojte, plánujem si zasadiť kvalitnú čerešňu, odolnú voči chorobám, vrtivke a pr…