Očianka rostkovova, Euphrasia rostkoviana, sa využíva v klasickej medicíne i v ľudovom liečiteľstve. Pre vysoký obsah liečivých látok je vhodná pri množstve vnútorných aj vonkajších zdravotných problémov, predovšetkým (no nielen) v oblasti očí.
Bradavník, zubová tráva, ale i potešenie očí
Očianka má množstvo milých, ľudovo zaužívaných pomenovaní, ktoré čiastočne symbolizujú jej liečivé účinky. Nájdete ju pod názvom ambrožka, svetlík, zubová tráva, či potešenie očí. Všeobecne známy je predovšetkým pozitívny vplyv očianky na zdravie našich očí.
Medonosná liečivá rastlinka
Očianka je jednoročný poloparazit a dorastá do výšky 5 cm až 25 cm. Svojimi koreňovými vláskami napáda korene iných rastlín. Súmerné kvety má zoskupené do súkvetia klasu. Kvety očianky sú obojpohlavné, majú zvončekovitý kalich, sú sfarbené fialovou a bielou farbou a zdobí ich žltá škvrna. Plodí viacsemenné ochlpené tobolky.
Rozkvitá od júla do septembra. Rastie na lúkach, v trávnatých porastoch, pasienkoch a vo svetlých lesoch. Zberajú sa kvitnúce vňate všetkých našich druhov. Vňať zbierame na začiatku kvitnutia (od júla do septembra). Ručne sa odrezáva kvitnúca a olistená horná časť rastliny, odstránia sa znečistené a zdrevnatené časti a suší sa na vzdušnom mieste. Sušíme ju v tieni pri teplote do 35 °C. Počas sušenia s bylinou nemanipulujeme, aby lístky a kvety neopadali.
Očianku môžeme sušiť aj dolu hlavou zavesenú v malých zväzkoch. Z času na čas ju skontrolujeme, či nechytá pleseň. Vysušená bylinka je zelená, má jemne horkú chuť a nevonia.
Aké liečivé účinky sa skrývajú v očianke?
Vňať očianky obsahuje iridoidy, glykozid aukubín, flavonoidy, fenolové kyseliny, triesloviny, lignány, kumaríny, silicu, steroly, alkaloidy, minerálne látky, vitamíny, mastné kyseliny. Aukubín spolu so živicovitou substanciou zmierňuje zápalové reakcie pri rôznych očných ochoreniach. Pôsobí aj na zníženie tlaku krvi. Horčiny a silica v očianke podporujú tvorbu žalúdočných štiav a zlepšujú chuť do jedla. Očianka obsahuje celý komplex účinných látok proti množeniu choroboplodných mikroorganizmov, pôsobí ako prírodné antiseptikum.
Zdravé oči sa spájajú s očiankou odnepamäti
Očianka sa v ľudovom liečiteľstve považuje za liek pri liečbe takmer všetkých očných problémov. Pôsobí silne protizápalovo a odporúča sa pri zápale očných spojiviek a slzného vaku. Pomôže pri hnisaní a slzení očí, pri zelenom zákale, preťažení a začervenaní očí, pri tvorbe jačmeňa a pri pooperačnom liečení. Pomáha aj vnútorne, na regeneráciu a posilnenie oka. Prispieva k podpore regenerácie očí, podporuje funkciu zraku a posilňuje oči. Priaznivo pôsobí pri ich celkovej únave.
Trápi vás jačmeň na oku?
Nepríjemný očný problém, s ktorým sa už mnohí zoznámili je dráždivý jačmeň na oku. Aj s ním si však očianka poradí. Ideálnou dvojicou na liečbu je kombinácia očianky rostkovovej a nechtíka lekárskeho. Zmiešame ich rovnakým dielom a 5 polievkových lyžíc sušených byliniek zalejeme 1/4 litrom vriacej vody. Zmes necháme 10 minút postáť, zabalíme do plienky, či vreckovky a prikladáme na postihnuté miesto.
Očianka pomôže nielen nášmu zraku
Odvar z očianky je vhodné aplikovať aj pri zle hojacich sa ranách, kožných zápaloch i pri hemoroidoch. Očianka sa odporúča pri zápale nosných dutín, pri zahlienení, zápale priedušiek, k úprave trávenia pri chorobách tráviacich orgánov (žlčníka a pod.) a aj pri nechutenstve. Je vhodná aj pri nespavosti, strese a únave.
Zdravotné benefity liečivej očianky v kocke:
- má protizápalový účinok
- účinkuje pri zápaloch očných spojiviek, viečok a iných očných ochoreniach
- zlepšuje zrak
- pomáha pri liečbe zeleného zákalu
- používa sa pri únave, pocite suchosti a sčervenaní očí
- je vhodná pri sennej nádche a alergických zápaloch spojiviek
- je účinná pri laryngitíde
- liečivé účinky má pri zápale priedušiek
- uľaví od kašľa, uvoľňuje hlien
- pôsobí ako podporný prostriedok pri liečbe žltačky
- priaznivo pôsobí pri žalúdočných problémoch a zvýšenej kyslosti žalúdka
- lieči choroby pečene a pankreasu
- odporúča sa pri nechutenstve
- vhodná je pri nespavosti, únave, aj migréne
- zvonka sa používa na ťažko hojace sa rany
Obklad z očianky pomôže pri očnom zápale, ale i pri nehojacej sa rane. Ako si ho pripravíme?
Recept na prípravu obkladu a čaju z očianky má svoje odlišnosti. Polievkovú lyžicu sušenej očianky krátko povaríme v 2 dcl vody. Necháme lúhovať jednu hodinu. Následne prefiltrujeme cez husté sitko alebo plátno. Odvar používame ako očný kúpeľ, teplý obklad, výplach, umývanie. Vylúhovanú vňať však nevyhadzujte, má svoje ďalšie využitie. Zmes vložíme do vrecúška, hustej gázoviny alebo čistej ožehlenej látkovej vreckovky a prikladáme na oko. Ideálne na noc.
Odvar z očianky používame pri očných zápaloch, na výplachy, ako obklad a na kúpele očí. Vhodný je aj pri zle hojacich sa ranách a na pooperačné rany.
Znásobte liečebný účinok vnútorným užívaním: Príprava čaju
Čaj z očianky je výborným doplnkovým pomocníkom pri očných problémoch. Zároveň sa odporúča aj pri problémoch so zlým trávením. Pomôže však i pri kašli a viróze. Jednu lyžičku sušenej očianky zalejte 2 dcl vriacej vody a nechajte 10 – 15 minút lúhovať. Čaj má vďaka éterickým olejom jemne horkastú chuť, môžete si ho preto dochutiť medom, cukrom, či citrónom. Odporúča sa vypiť 1 – 3 šálky denne. Pripravujeme ho vždy čerstvý.
Čaj pôsobí protizápalovo, prinesie úľavu aj pri kŕčovitých bolestiach žalúdka. Pri vonkajšom použití oplachujeme oči silným odvarom alebo ho prikladáme ako obklad. Vnútorné užívanie očianky sa odporúča ako prídavok k vonkajšiemu použitiu.
Účinná tinktúra z očianky
Očianková tinktúra má množstvo zdravotných benefitov a svojim účinkom sa vyrovná očiankovým kvapkám. Na rozdiel od kvapiek sa však tinktúra užíva vnútorne. Tinktúra sa vyrába z čerstvým rastlín, ktoré sa macerujú ihneď po zbere. Odporúča sa užívať aj preventívne proti očným chorobám. Tinktúru z očianky sa odporúča užívať trikrát denne po 10 kvapiek. Môžeme ju zriediť s vodou a vypiť alebo použiť priamo bez riedenia. V tom prípade jednotlivú dávku tinktúry podržte 20 sekúnd v ústach a prehltnite. Hoci očianka je výbornou pomocou aj pri zápaloch očí u detí, tinktúra na užívanie pre deti nie je vhodná kvôli obsahu alkoholu.
Očné kvapky s obsahom očianky
Očianka sa bežne používa na medicínske účely a pridáva sa do liekov, najčastejšie do kvapiek do očí. Od novorodencov so zápalom slzných kanálikov až po seniorov so zeleným zákalom, očianka jemne a účinne pomôže. Kvapky zmiernia rezanie a pálenie očí a pomôžu pri unavených a suchých očiach z počítača.
Text: Zuzana Paprskárová
Foto: isifa/Shutterstock
... v pripade skusenosti, prosim o odporucenie dobrych sort ribezli a egresov..…