Aby ste si užili ich krásu, nemusíte mať záhradu. Mnohé druhy okrasných tráv môžete pestovať aj vo vegetačných nádobách, na balkónoch či terasách. Práve počas jesene vynikne ich krása najviac. Prečo si teda nimi neskrášliť balkón?
Čo budeme potrebovať
Materiál:
- vegetačná nádoba
- tymian (Thymus vulgaris)
- kostrava (Festuca glauca)
- ostrica (Carex oschimensis)
- ostrica (Carex comans „Milk Chocolate“)
- záhradnícky substrát
- keramzit
- netkaná textília
Náradie:
- záhradnícka lopatka
- záhradnícke nožnice
- krhla s vodou
Náročnosť: *
Náklady:
Čas: do 30 minút
Ľudia: 1
Obdobie: jeseň
Pracovný postup
1. PRÍPRAVA
Prv než začneme vysádzať, nachystáme si všetko potrebné a nakúpime len kvalitné a dobre zakorenené okrasné trávy. Pracovať môžeme podľa počasia vnútri alebo vonku.
2. NÁDOBA
Väčšia mrazuvzdorná vegetačná nádoba by mala mať na dne otvor na odtok prebytočnej vody. Na dno dáme asi 5 cm vysokú drenážnu vrstvu, ideálne keramzit alebo drobnejší štrk.
3. TEXTÍLIA
Vrstvu keramzitu prekryjeme kúskom netkanej textílie, ktorá zabráni prepadávaniu substrátu do drenážnej vrstvy. Následne môžeme nádobu naplniť kvalitným záhradníckym substrátom.
4. KONTROLA
Koreňový bal nerozoberáme, ale dôkladne ho skontrolujeme. Nahnité alebo poškodené korienky odstránime rezom. Premočený bal necháme preschnúť.
5. VYSÁDZANIE
Najskôr si rastliny rozmiestnime. Začíname s výsadbou dominantnejšieho druhu (ostrice), ktorý umiestnime do pozadia. Vysádzame mierne hlbšie ako v pôvodnom črepníku.
6. TYMIAN
Podobné podmienky ako okrasným trávam vyhovujú aj mnohým bylinkám. Aromatický tymian vysadíme do popredia, pred ostricu, a kompozícia tak bude dekoratívna aj užitočná.
7. KOSTRAVA
Pokračujeme výsadbou kostravy, ktorá púta nádherným striebristým sfarbením. Je to nižšia a nenáročná tráva a výborne vyplní priestor medzi dominantnou ostricou a tymianom.
8. DOSYPANIE
Okolo vysádzaných rastlín opatrne dosýpame substrát, jemne pritlačíme, hlavne okolo jednotlivých rastlín a po okraji. Dáme pozor, aby sme nepoškodili stonky tymianu.
9. KONTRAST
O zaujímavú farebnosť sa postará ďalší druh ostrice, nižší, so žlto-bielo-zelenými steblami. Vyplníme ním posledný zostávajúci prázdny priestor.
10. ÚPRAVA
Na povrch nasypeme keramzit, ktorý v tomto prípade bude plniť hlavne dekoračnú funkciu a zakryje substrát. V rámci finálnych úprav ostriháme všetky suché a poškodené steblá.
11. ZÁLIEVKA
Vysadené rastliny dôkladne zalejeme. Prihnojovanie nie je potrebné. Ak po zálievke vznikli preliačiny, doplníme substrát. Dobré je však zalievať ešte pred dekorovaním keramzitom.
Dobré rady
Umiestnenie
Kompozíciu s okrasnými trávami by ste mali umiestniť na slnečné a teplejšie miesto, môže byť aj suchšie. Pozor treba dať na miesta s kvapkajúcou vodou! Nádoba s trávami môže zostať vonku aj počas zimy. V slnečných a bezmrazových dňoch však bude potrebné sem-tam rastliny zaliať.
Starostlivosť
Trávy pred zimou nestrihajte. Výhonky tymianu však môžete zberať a používať v kuchyni. Na zimu je lepšie nádobu umiestniť na chránené miesto. Okrasné trávy a bylinky nepotrebujú intenzívne zavlažovanie ani prihnojovanie. Hodia sa preto aj pre pestovateľov-zábudlivcov. Po zime však teba opatrne vytiahnuť suché steblá. Trávy sa pomerne rýchlo rozrastajú a zhruba po troch až štyroch rokoch ich bude potrebné rozsadiť. Získate tak mladé rastliny, ktoré môžete podarovať alebo vysadiť do ďalších nádob, prípadne na záhon.
Kombinovanie
Trendom sú farebné okrasné trávy – väčšina z nich sa hodí aj na pestovanie vo vegetačných nádobách. V stiesnených podmienkach môžete pestovať najmä nižšie či stredne vysoké druhy. Kombinovať môžete druhy a odrody vyššie, užšie, rozložitejšie alebo plazivejšie. Trendom je vytvoriť tvarovo aj farebne rozmanitú kompozíciu. Do moderných priestorov je vhodný jeden druh – napríklad kostrava v rámci jednej nádoby. S trávami sa dobre kombinujú bylinky (na slnečných miestach), ale aj papraďorasty (na polotienistých miestach). Ak chcete, aby bola nádoba efektná i na jar, môžete do nej vysadiť aj cibule botanických tulipánov či narcisov.
Text a realizácia: Daniel Košťál
Foto: Dano Veselský
Zdroj: časopis Záhrada
Caute, mam doslova ementalovu zahradu. Co to? To hrabose? Proste diera na diere.…