Trávy svojím charakterom rastu a kvitnutia vnášajú do krajiny ďalší rozmer, a preto by nemali chýbať v žiadnej záhrade.
Dôvodom, prečo väčšinu z nás rastliny tak fascinujú, je prostý fakt, že sú živé, neustále rastú a menia sa. Najlepšie to vidíme na trvalkách. Aj trávy sa menia zo sezóny na sezónu, no na rozdiel od trvaliek do priestoru vnášajú aj niečo navyše, a to pohyb a zvuk. Vďaka tomu umocňujú aj pôsobenie iných rastlín a prakticky celého záhona.
V prenesenom význame sa dá povedať, že spomedzi všetkých rastlín sú najspoločenskejšie, pretože sa rady zamiešajú medzi akékoľvek rastlinné druhy. Sú dôležité pri vytváraní spoločenstiev rastlín podobných prírode, z ktorých v záhrade profitujú voľne žijúce živočíchy.
Argument, že pre hmyz nie sú prínosom, keďže neprodukujú nektár ani peľ a opeľuje ich vietor, ignoruje iné ich benefity. Ponúkajú úkryt a útočisko hmyzu, drobným cicavcom a vtákom a ich semená sú pre ne dôležitým zdrojom potravy, najmä v chladných obdobiach roka. Veľa druhov motýľov kladie vajíčka na trávy, ktoré sú následne potravou pre ich larvy či miestom dokončenia premeny na dospelca.
Trávy esteticky pozdvihujú záhradu na vyššiu úroveň, prinášajú pohyb a zábavu na oživenie „záhradného predstavenia“. Pokoj statickej záhrady, kde je všetko presne zastrihnuté a kontrolované, sa nedá nikdy porovnávať so živosťou miesta s rastlinami, ktoré sa chvejú, hýbu, ohýnajú, menia sa, skrátka, kde je cítiť energiu života. Čím strnulejší je priestor, tým viac máme potrebu ho oživiť.
Trávy šumia a šuchocú, vznášajú sa a na slnku sa občas aj trblietajú. Ich pohyb pôsobí, akoby ani nebol od vetra, ale akoby sa hýbali ony samy. Neexistuje iná skupina rastlín, ktorá by takto dynamicky reagovala na svetlo a vplyvy počasia. Ich podstatu vystihne skôr filmový záber ako statická fotka, pretože zachytí nielen ich „tanec“ vo vetre, ale aj ich „zvukové predstavenie“.
Zakomponujte trávy do svojej záhrady
Napriek všetkým spomínaným prednostiam tráv ich mnoho z nás záhradkárov odmieta zakomponovať do svojej záhrady, s výnimkou ich prijateľnej alternatívy–trávnika. Možno je to však len preto, lebo nevieme, ako ich používať.
Americký novinár a autor kníh o životnom prostredí a jedle Michael Pollan uvádza, že existuje teória, ktorá hovorí, že ľudstvo a predovšetkým muži potrebujú „istotu“ nízkeho trávnika. Dôvodom má byť, že keď sa naši vzdialení predkovia pohybovali v stepiach a pampách ako lovci a zberači, predátori mohli využívať kryt z vysokej trávy tesne pred útokom. Hovorí tiež, že „trávnik je príroda pod totalitnou vládou“.
Ako používať trávy
Trávy môžeme vysádzať do pôdy do záhona, do špeciálnych štrkových záhonov, alebo pestovať v kvetináči. Čo sa týka ich využitia, sú veľmi všestranné. Pri výsadbe do trvalkového záhona premenia pomerne statické vyznenie trvaliek na obraz plný pohybu.
Kritici zvyknú namietať, že trávy sú nudné a sú vlastne všetky rovnaké. Tento názor je však ďaleko od pravdy, naopak, sú veľmi rozmanité. Môžeme ich pridať na miesta, kde potrebujeme mohutnosť a výšku.
Vysoké druhy použijeme aj ako živý plot alebo ako deliacu líniu, čím získame rôzne zákutia s istou mierou súkromia. Vieme vytvoriť trávový záhon alebo sa môžu vinúť v pomyslených líniách trvalkovými výsadbami. Nižšie trávy, najmä tie s jemnou štruktúrou, ako sú kavyľ (Stipa tenuissima) alebo perovec (Pennisetum), sú vhodné na zmäkčenie rohov alebo môžu mierne prestupovať do chodníka.
Existujú aj záhrady, kde je jeden druh trávy použitý vo väčšom množstve ako základ záhradného dizajnu. Už to samo osebe vypovedá o ich možnostiach. Príkladom sú záhony vytvorené len z bezkolenca (Molinia), ktoré vytvoril svetoznámy záhradný architekt Piet Oudolf v anglickom Scampston Hall. Trávy môžu byť použité cielene pre sezónny akcent, čo je predovšetkým jeseň. Dáme ich na miesta, kde v tomto období vyniknú a budú dobre viditeľné. Vtedy získame najviac z ich krásy, zvuku a rytmiky.
Vyberte si z pestrého sortimentu
Fakt je, že na výber máme veľké množstvo okrasných tráv, rozmanitosť ich tvaru a veľkosti je ohromujúca. Napokon čo iné môžeme očakávať od čeľade rastlín, ktoré podľa odhadov pokrývajú 20 – 40 % suchozemského povrchu?
Evolúcia zaistila, že sa vyvinuli druhy schopné prežiť v tých najrozmanitejších a často aj veľmi nepriaznivých podmienkach od púští až po močiare, od vrcholcov hôr až po pieskové morské pobrežie. Znamená to zároveň, že my ako záhradkári si dokážeme vybrať druhy zo stoviek druhov a odrôd tráv tak, aby presne zodpovedali konkrétnym podmienkam v našej záhrade. Je to podmienka úspešného a pokiaľ možno nenáročného pestovanie.
Väčšina záhrad pritom disponuje hneď niekoľkými typmi stanovišťa, hlavne čo sa týka svetla, od plného slnka cez polotieň až tieň. Tým sa zväčšujú možnosti pri výbere druhov.
Do tieňa sa napríklad hodí u nás zatiaľ menej pestované pšeno rozložité (Milium effusum). Jeho odroda ‘Aureum’ rozjasní tmavé kúty jemne žltým sfarbením. Na stanovišti sa aj samo vysieva, a tak v ďalšom roku sadeničky buď necháme na mieste, presadíme ich inam, vymeníme so susedmi, alebo vyhodíme. Táto tráva pri kvitnutí akoby zmenila celú svoju „osobnosť“, stáva sa elegantnejšou a vznešenejšou.
Ďalšou peknou trávou, pôvodne z lesného podrastu, je mednička jednokvetá (Melica uniflora), odroda ‘Albida’, nenáročná nízka tráva, ktorej kvety pripomínajú kvapky dažďa, skrášľujúc jej listy. Perfektná je v tienistom záhone spolu so zelenými a panašovanými funkiami.
Pre všetky ročné obdobia
Keď premýšľame nad voľbou tráv pre rôzne zákutia záhrady, je dobré inšpirovať sa vlastnými spomienkami, ktoré máme z prechádzok prírodou, z návštev parkov, záhrad i miest. Nezriedka nás niekde uchvátia rôznorodé zoskupenia rastlín, čo sa následne môžeme pokúsiť napodobniť vo vlastnej záhrade. Aj lúky môžu inšpirovať, príkladom je porast jemnej metlušky krivolakej (Deschampsia flexuosa), ktorá môže v lete vo vetre pripomínať vlniace sa more. Je to jedna z tráv schopná vniesť do záhonov vysnívanú ľahkosť.
Niektoré záhony môžeme dokonca založiť s prevahou tráv. Podobne ako s trvalkami, aj s nimi zažijeme celoročnú premenlivosť. Napríklad bohaté trsy rákosovky japonskej (Hakonechloa macra) pekne vyniknú s bezkolencom (Molinia). Rákosovka je japonská tráva často dostupná v žltej či panašovanej forme, pravdou ale je, že jej pôvodná zelená forma je jednoduchšia na použitie a hodí sa k rôznorodým výsadbám. Na jar pučí sviežimi zelenými výhonkami, v lete ohýnajúce sa listy pripomínajú vodu tečúcu z fontány a na jeseň sa premení na mix oranžovej, červenohnedej a bronzovej farby. Listy cez zimu prečkajú, koncom februára ich odstrihneme, aby sme uvoľnili miesto novým jarným výhonkom. Okrasné trávy zohrávajú v záhrade, jej estetike i živote významnú úlohu.
Text: redakcia
Foto: isifa/Shutterstock
Caute, mam doslova ementalovu zahradu. Co to? To hrabose? Proste diera na diere.…