Okrasnú ďatelinu si obľúbite. Ako ju pestovať a prečo si tento druh nemýliť s oxalisom?

V rámci pestovania okrasných rastlín sa stretávame aj s druhmi, ktoré boli prostredníctvom šľachtenia „vylepšené“. Majú upravené znaky a vlastnosti, ktoré sa prejavia v nečakane atraktívnej forme. Také sú aj okrasné ďatelinky.

Farebná okrasná ďatelina
Foto: Shutterstock

Asi každý z nás niekedy hľadal štvorlístky na ďatelinkou porastených plochách trávnikov. Všimli ste si, že ďateliny majú na lístkoch farebne odlíšené vzory? Tieto danosti poslúžili šľachtiteľom ako základ, a tak uzreli svetlo sveta nevšedné farebné kombinácie.

Vyberte si z pestrých kultivarov

Ide o kultivary druhu ďatelina plazivá (Trifolium repens). V rôznych obmenách sa na listoch ukazujú znaky v červených, bordových, bielych a zelených odtieňoch.

Rozmanitosť je pomerné výrazná, a tak si môžeme aj kombinovať kultivary, ako ‘Patchwork Quilt’, ‘Pistachio Ice Cream’, ‘Irish Mist’, ‘Dragon’s Blood’, ‘Tricolor’ a ‘Purpurascens Quadrifolium’. Ako napovedá názov posledného z nich, tieto šľachtené formy často majú tendenciu tvoriť štvorlístky, čo je roztomilým efektom.

Okrasná ďatelina
Foto: Eva Jurdíková

Nemýľte si oxalis s ďatelinou

Niekedy si ľudia mýlia ďatelinu s oxalisom. Oxalis (kyslička), na rozdiel od našej ďatelinky, zvyčajne neznesie mrazy a tvorí tzv. „rhizómy“ – cibuľkovité útvary, ktorými sa množí a v nich sa uchováva v období zimného spánku.

Ďatelina tvorí stonkové plazivé výbežky, ktoré zakoreňujú na pôde, a ak rastú v previse, len sa predlžujú. Výrazne sa odlišuje aj typom kvetov.

Ako pestovať okrasnú ďatelinu

Ďatelina je veľmi nenáročná na pestovanie a celoročne sa jej darí v exteriéri, obvykle v záhradkách. Osvedčila sa aj ako nevšedný doplnok kvetináčov na balkónoch alebo okenných parapetoch. Pomerne dynamicky sa rozrastá a ľahko sa množí delením trsov. Aj keď kvitnutie nie je u nej zvlášť zaujímavé, pestré listy sú o to atraktívnejšie počas väčšiny vegetačnej sezóny.

Znáša takmer akékoľvek podmienky a typ pôdy. Ideálna je humózna pôda na slnku s dostatkom vlahy, ale rastie aj v polotieni a na suchších miestach. Musíme však počítať s veľkou rastovou dynamikou. V krátkom čase dokáže pokryť veľké plochy, takže napríklad v skalkách môže potlačiť rast iných, subtílnejších rastlín.

Táto skromná rastlinka dokáže vyplniť aj problematické miesta pre iné rastliny. V plnom zdraví, najlepšie v kombináciách, oživí každú časť záhrady.

Okrasná ďatelina v zmiešanej výsadbe na okennom parapete
Foto: Eva Jurdíková

Bude sa jej dariť aj v nádobe na balkóne

Pri pestovaní na balkónoch často vytvára efektné previsy. Bez problémov prezimuje aj v nádobách, pričom treba pamätať na zabezpečenie dostatočnej vlahy počas oteplení. Nádoby s ďatelinou netreba špeciálne baliť.

V prípade, že sa listy poškodia mechanicky alebo úpalom, môžeme celý porast zastrihnúť približne 1 cm nad zemou. Vo veľmi krátkom čase sa rastlina obnoví krásnymi listami.

Galéria k článku

Text: Martin Kohútek
Foto: Eva Jurdíková, isifa/Shutterstock

Diskusie na tému článku