Opuncie: Kaktusy, ktoré prežijú aj mráz a sneh

Viete, že existujú kaktusy, ktoré môžu ostať v našich podmienkach vonku celoročne?

Kvitnúca opuncia

Medzi najznámejšie kaktusy, ktoré sa za predpokladu splnenia určitých podmienok hodia na celoročné pestovanie vonku, patria zástupcovia rodu Opuntia. Ide o pomerne rozsiahly rod, ktorý zahŕňa takmer 300 druhov. Sú typické pevnými, plochými a navzájom poprepájanými článkami. Nájdeme na nich pomerne veľké tŕne a okrem nich často aj veľmi drobné, ktoré sa ľahko uvoľňujú a pri neopatrnej manipulácii zapichujú do kože.

Krásne kvety, jedlé plody a mrazuvzdornosť

Opuncie nádherne kvitnú. Kvety sú biele, ružové a žlté, niekedy oranžové alebo červené. V ideálnych podmienkach sa rýchlo rozrastajú do šírky a vytvárajú súvislejšie porasty. Vyniknú pri terasách, v skalke a všade tam, kde neohrozia tŕňmi a zároveň budú viditeľné. Známe sú ich jedlé plody, ktoré sa po olúpaní konzumujú ako osviežujúce ovocie. V našich podmienkach ale neprinášajú úrodu, a ak áno, tak skôr výnimočne. Pri výbere druhu do záhrady dáme pozor na mrazuvzdornosť, niektoré znesú iba slabý mráz, iné až do –12 či –25 °C.

Kde a ako vysadiť opuncie

Volíme čo najslnečnejšie a najteplejšie stanovište chránené pred vetrom, zvyčajne na južnej, juhovýchodnej alebo juhozápadnej strane. V tesnej blízkosti by nemali rásť rastliny, ktoré by vrhali na porast opuncií tieň. Pôda musí byť dostatočne priepustná, ideálne štrkovitá alebo piesočnatá, s mierne zásaditou pôdnou reakciou. Ak nevyhovuje, môžeme ju upraviť a vytvoriť pre ne samostatný záhon.

Opuncia v záhrade, sneh

Vhodné obdobie na výsadbu je jar (apríl až jún). Vysádzame len dobre zakorenené jedince aj s koreňovým balom do hĺbky, ako rástli v kvetináči. Nevysádzame samostatné články, ktoré sa horšie zakoreňujú a počas prvej zimy trpia. Po výsadbe nezavlažujeme, ale asi dva týždne zatieňujeme. V prvom roku neprihnojujeme. Okolo rastlín sústredíme cca 7 cm vysokú nástielku zo štrku alebo drobného kameniva, ktorá pomôže zadržať v pôde správnu teplotu a obmedzí rast burín.

Starostlivosť o opuncie

Pokiaľ ide o vlahu, postačia bežné zrážky. Iba mladšie jedince môžeme v dlhšom období sucha opatrne zaliať. Medzi každou ďalšou zálievkou však musí substrát na niekoľko dní dobre preschnúť. Hnojivú zálievku stačí aplikovať raz ročne, a to na začiatku vegetačného obdobia.

Sledujeme výskyt škodcov a chorôb, zasiahneme po zistení prvých príznakov. Dôležité je správne zazimovanie, ktoré zvyšuje ich mrazuodolnosť. Nezasypávame ich suchým lístím ani nezakrývame chvojkami. Inštalujeme pevné konštrukcie a porast koncom jesene zakryjeme napríklad polykarbonátovými doskami.

5 mrazuvzdorných druhov

Opuntia phaeacantha

Opuncia phaeacantha

Exoticky pôsobiaci druh s viacerými variantmi. Niektoré sú dostatočne odolné (napríklad var. Camanchica), iné sa hodia len do najteplejších oblastí. Kvety sú žlté, biele alebo červené. Mrazuodolnosť do cca – 15 °C.
v. × š.: 30 × 40 cm

Opuntia polyacantha var. erinacea

Mrazuvzdorná opuncia - opuntia polyacantha var. erinacea

Atraktívny druh s oválnymi až podlhovastými článkami a ružovými alebo žltými kvetmi. Má dlhé ostne. Vytvára husté trsy a rýchlo sa rozrastá. Patrí medzi najviac odolné druhy a využíva sa aj na výsadbu strešných záhrad. Mrazuodolnosť do cca – 20 až –25 °C.
v. × š.: 30 × 40 cm

Opuntia fragilis

Opuntia fragilis

Má článkovité a trsovito rastúce stonky. Jednotlivé články sú oválnejšie. Kvitne na žlto, červeno alebo oranžovo. Patrí k dobre odolným druhom, znesie aj viac ílovitú pôdu. Túto opunciu môžeme pestovať aj v nádobách. Mrazuodolnosť do cca – 20 až – 25 °C.
v. × š.: 20 × 40 cm

Opuntia humifusa

Opuntia humifusa

Tvorí atraktívne, ploché a mierne tŕnisté trsy. Kvety sú širšie a dlhé, žlté alebo žltočervené. Rýchlo rastie a vytvára súvislejšie porasty. Rastlinu občas treba prečistiť od suchých častí. Mrazuodolnosť do cca – 20 až – 25 °C.
v. × š.: 10 × 30 cm

Opuntia violacea

Opuntia violacea

Vyznačuje sa mohutnejším rastom a väčšími článkami, ktoré sa v zime sfarbujú do fialova až bordova. Kvety sú žlté s oranžovým stredom. Ide o druh, ktorý je najviac citlivý a často namŕza. Na jar ale opäť obrastá. Vyžaduje kvalitnú zimnú ochranu. Mrazuodolnosť do cca – 12 °C.
v. × š.: 70 × 40 cm

 

 

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Najnovšie diskusie