Staršie orgovány pestované v tvare malého stromčeka nájdeme v nejednej slovenskej predzáhradke. Niekedy však kvitnú iba málo, majú malé kvety alebo sú celkovo nevzhľadné. Pomôže rez.
Koncom jari, teda v júni, môžeme pristúpiť k rezu opadavých krov, ktoré kvitli počas jarných mesiacov. Týka sa to napríklad dulovca, kérie, tavoľníkov, zlatovky, trojpuku, orgovánov alebo aj zanoväte. Každý druh môže mať iné požiadavky na rez, je preto vhodné si konkrétny spôsob vopred overiť.
Správnou technikou rezu a výberom vhodného termínu podporujeme nielen každoročné bohaté kvitnutie v jarných mesiacoch, ale aj vitalitu, dlhovekosť a perfektný zdravotný stav týchto kríkov. Väčšinou môžeme rezom prispieť aj k zahusteniu dreviny alebo zabránime tomu, aby sa príliš nerozrastali do šírky. Nerezané kry pôsobia neforemne, prehustene, málo kvitnú a celkovo nie sú atraktívne. Rez vykonávame vždy ostrým a kvalitným náradím. Drevine po reze doprajme dostatok vlahy a živín. Podporí to jej rýchlejšiu regeneráciu.
Režeme orgován
Orgován (Syringa vulgaris) sa pestuje v záhradách dlhé roky. Obľubu si získali nielen rôzne druhy orgovánov, ale aj kultivary. Ide o pestovateľsky nenáročné, vďačné a dlhoveké dreviny, ktoré sa dajú dostať v tvare krov alebo stromčekov s korunkou. Po zakorenení nevyžadujú žiadne špeciálne pestovateľské zásahy až na rez. Na ten treba priebežne myslieť, pretože im mimoriadne prospieva.
Rozoznávame niekoľko osvedčených termínov a spôsobov rezu. Staršie orgovány je najlepšie rezať po odkvitnutí. V tomto čase je okrem iného veľmi dôležité aj odstránenie všetkých odkvitnutých súkvetí až po prvé rozkonárenie. Väčšinou sa na to zabúda. Drevinu by zbytočne vysiľovala tvorba semien.
Udržiavací rez vykonávame bežne skoro na jar, korunku alebo ker dôkladne presvetlíme. Podľa potreby tak môžeme urobiť aj po odkvitnutí, hoci kvôli množstvu listov nebude ker až taký prehľadný. Odstránime všetky príliš suché, veľmi slabé, prekážajúce, križujúce sa alebo poškodené výhony, a to ideálne na konárový krúžok. Prerastené staršie jedince, ktoré sú zospodu holé, môžeme omladiť. Skrátime ich o 1/2 až 2/3 do starého dreva, ideálne v zimnom období.
Staré orgovány znášajú hlboké zmladenie veľmi dobre. Každý väčší zásah však spôsobuje nekvitnutie počas asi dvoch rokov. Podľa potreby môžeme teraz pri stromčekovo rastúcich jedincoch odstrániť aj výhonky vyrastajúce z kmeňa alebo bázy. Všetky väčšie rezné rany (s priemerom 2 cm a viac) vždy zatrieme stromovým balzamom.
Postup zmladzovania orgovánu
V prvom roku odstránime zo stredu kra všetky najstaršie konáre, prípadne poškodené alebo križujúce sa. Jedno alebo dvojročné výhony skrátime asi len o tretinu. Celý proces zmladzovania sa dá rozdeliť do dvoch rokov a vykonať v zime. Ak je ker veľmi zanedbaný, môžeme všetky konáre skrátiť nad pôdou. Čím je rez hlbší, tým viac sa tvoria nové silnejšie výhonky.
Krok za krokom
1. Suché súkvetia
Z orgovánových kríkov dôkladne odstránime všetky suché súkvetia, a to až po prvé rozvetvenie. Drevinu by zbytočne špatili a mohli by spôsobiť slabšie kvitnutie v nasledujúcom roku. Pri práci využijeme stabilný rebrík.
2. Suché a poškodené konáre
Z porastu tiež vystriháme všetky suché, choré a poškodené konáre. V období, keď je ker olistený, vieme suché konáre rýchlejšie identifikovať.
3. Oprava predošlých chýb
Napraviť môžeme teraz pri stromčekovitých formách aj staré resty, napríklad stopy po nesprávne uskutočnenom reze. Zbytočne drevinu špatia a môžu sa stať vstupnou bránou pre infekciu.
4. Výhony okolo kmienka
Ak pestujeme orgován v tvare stromčeka a z kmienka vyrastajú výhonky, odstránime ich, hoci pôsobia zdravo a vitálne. Tiež odstránime výhony vyrastajúce z pôdy okolo kmienka.
5. Skrátenie výhonov
V prípade, že chceme dosiahnuť bohaté rozkonárenie orgovánu, niekoľko silných výhonkov skrátime. Vytvoria sa nové konáre a ker sa zahustí novými listami.
Text a realizácia: Daniel Košťál
Foto: Miro Pochyba, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Prajem pekný deň, prosím o radu - kúpila som viacero druhov-farieb orgovánu, dok…