Pohľad na rozkvitnuté cibuľoviny patrí k typickým obrazom jarnej záhrady. Či už ide o narcisy, tulipány, hyacinty alebo drobnejšie puškínie, modrice či scily, dôležité je, aby mali v záhrade všetko, čo k svojej existencii potrebujú. Na čo určite nezabudnúť?

Počas slnečných a teplejších dní na konci zimy môžeme vidieť okrem prvých rozkvitajúcich druhov aj vyrastajúce výhonky narcisov a tulipánov, ktorých čas ešte neprišiel. Veľakrát však výhonky a aj krehké kvetné puky nečakane poškodí silnejší nočný mráz a naše očakávania zostanú nenaplnené. Môžeme však tomu zabrániť.
Rastliny ochránime tak, že ich zakryjeme vrstvou lístia alebo ihličnatými vetvičkami a odokryjeme ich, až keď pominie nebezpečenstvo silnejších mrazov. Použiť tiež môžeme hrubší kompost, ktorý neskôr poskytne aj živiny. Na druhej strane z miest, kde vyrastajú skoro kvitnúce druhy, lístie opatrne, najlepšie ručne, odstraňujeme, aby sme uľahčili vyrastenie krehkých lístkov aj pukov.
Dostatok vlahy
Slnečné a suchšie jarné dni dávajú zabrať aj jarným cibuľovinám a hľuznatým rastlinám. K svojmu rastu a vykvitnutiu potrebujú dostatok vlahy, no tá sa im nedostáva. Prejaviť sa to môže zasychaním listov aj kvetných pukov. Preto sa snažme počas suchší dní pučiace cibuľoviny zavlažovať a docieliť, aby pôda okolo nich bola stále mierne vlhká.
Platí to aj pre cibuľoviny, ktoré pestujeme v kvetináčoch. Neskôr, keď rastliny rozkvitnú, už nemajú až tak veľkú potrebu vody. Najnáročnejšie na vlahu sú skoro na jar najmä tulipány, narcisy a hyacinty a tiež korunkovky. Po odkvitnutí už tieto rastliny nezalievame.

Nezabudnite na hnojivo
Často sa zabúda aj na prihnojovanie. Je to však cesta, ako podporiť dobrý zdravotný stav týchto rastlín a zabezpečiť si pekné kvety aj v nasledujúcich rokoch. Používame špeciálne hnojivo na cibuľoviny a vždy podľa návodu uvedeného na obale.
S prihnojovaním začnime už v čase, keď si rastlina vytvorí listy, a dávku hnojiva doprajme za približne týždeň až dva ešte aj kvitnúcim rastlinám. Vyplatí sa však aj do miest, kde tieto rastliny rastú, občas zapracovať aj kvalitný preosiaty kompost, ideálne počas jesene. Minerálne hnojivá je zasa lepšie používať na jar.

Kyprenie pôdy a odstraňovanie listov
Pôdu v okolí cibuľovín môžeme na jar skypriť, ale robme to opatrne, aby sme nepoškodili cibule. Má to význam hlavne u druhov s väčšími cibuľami. Na miestach s drobnými cibuľovinami pôdu nekypríme. Vďaka kypreniu sa do pôdy dostane viac vzduchu, zároveň tým môžeme zlikvidovať drobnú burinu.
Po odkvitnutí si dajme pozor, aby sme jarným cibuľovinám neodstránili ešte zelené listy. Je to častá chyba, napríklad pri pestovaní narcisov alebo tulipánov. Počkajme, kým listy zožltnú a zoschnú, potom ich len pozberáme z povrchu pôdu. Prostredníctvom ešte zelených listov si totiž rastlina zhromažďuje do cibule živiny a ak by sme ich predčasne odstránili, rastlinu by sme oslabili.
Galéria k článku
Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Práve som čítal na Španielskej stránke aké škody im napachal mraz 23.3 bolo -5 š…