Aby aranžmán zo živých rastlín vydržal čo najdlhšie, prezradíme vám dobré rady a tipy ukryté častokrát v detailoch.
Budeme potrebovať
Materiál:
- zelená hmota na aranžovanie (kruh)
- nádoba s vodou
- podložka pod aranžmán
- ruže, čečina, cezmína
- škorica, ozdoby, biele konáriky
- drôtik
- sviečka
Náradie
- záhradnícke nožnice
- kliešte na drôt
- ostrý nôž
Pracovný postup
1. Aranžovacia hmota
Zelenú aranžovaciu hmotu zakúpime v tvare kruhu alebo si kruh vyrežeme z bežne dostupného kvádra. Pri namáčaní hmoty do vody je kľúčové ju zľahka položiť na hladinu a nechať ju samu klesnúť, len tak bude správne „napitá“.
2. Čečina
Aranžovaciu hmotu položíme na zvolenú podložku. Z čečiny si nastriháme dlhšie aj kratšie vetvičky. Tie dlhšie odložíme na jednu kôpku (nimi začneme aranžmán napĺňať odspodu), stredne dlhé a kratšie dáme zvlášť.
3. Odstránenie časti ihličia
Pred zapichnutím vetvičky do aranžovacej hmoty z jej konca otrháme ihličie. Tento detail je veľmi dôležitý, aby vetvičky v hmote dobre držali a nemali tendenciu vypadávať.
4. Sviečka
Vložíme sviečku. Z ruží ostrým nožom odrežeme väčšiu časť stonky. Rez vedieme šikmo, aby bola plocha pre prijímanie vody čo najväčšia. Ak je pod kvetom list, odlomíme ho. Ruže pozapichujeme do aranžmánu.
5. Cezmína
Rovnomerne pozapichujeme aj vetvičky cezmíny s červenými plodmi s čerstvo obnovenou reznou plochou. Medzery pri sviečke vyplníme krátkymi vetvičkami čečiny. Aranžmán si otáčame, aby sme našli medzery a vyplnili ich.
6. Biela nesmie chýbať
V zeleno-červenom aranžmáne je osviežujúcim akcentom biela. Nastriháme si biele vetvičky (zvyčajne nie sú prirodzene biele, ale nasprejované). Z časti, ktorú budeme zapichovať, odstránime bočné výhonky. Dbáme, aby príliš netrčali.
7. Použijeme drôtik
Aby sme nemuseli zohrievať aranžovaciu pištoľ a ďalšie doplnky lepiť, použijeme tenší drôtik. Prevlečieme ho cez škoricu, zahneme, zakrútime. Odstrihneme taký dlhý drôtik, aby dosiahol až k aranžovacej hmote a dostatočne hlboko sa zapichol.
8. Pridanie ozdôb a dopĺňanie vody
Drôtik namotáme aj na spodné časti iných ozdôb a pozapichujeme. Keďže sa zo zelenej hmoty vyparuje voda, môžeme trochu doplniť asi každý druhý deň, a to striekačkou pomedzi čečinu. Zapálenú sviečku nikdy nenechávame bez dozoru.
Text: Ing. Monika Králová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Pestujem Asiminu, drobné kiwi, figy, čučoriedky, a ešte nejaké drobnosti, mám ne…