V máji si stále môžeme vytvoriť sezónne kvetinové výsadby, ktoré nám počas leta skrášlia balkóny, terasy, dvory a átriá.
Využijeme rôzne letničky, ktoré pútajú peknými kvetmi alebo zaujímavými listami. Do jedného kvetináča vysádzame vždy len jedince, ktoré majú rovnaké nároky na prostredie a ošetrovanie. Uprednostníme nenáročné a dlho kvitnúce druhy a už pri výbere sa riadime charakteristikami miesta, kde tieto výsadby plánujeme umiestniť.
Najviac možností, pokiaľ ide o výber rastlín, máme na slnečných stanovištiach, no sú aj druhy prosperujúce v polotieni. Vyberieme si priestrannú a vkusnú vegetačnú nádobu s otvorom na odtok prebytočnej zálievkovej vody, prípadne samozavlažovaciu nádobu. Potrebovať budeme aj substrát na kvitnúce letničky.
Kombinovanie letničiek v nádobe
1. Naplnenie kvetináča
Kvetináč naplníme čerstvým substrátom, ktorý je určený na výsadbu letničiek, pričom na dno dáme trochu keramzitu. Na výsadbu sme si vybrali chryzantémovku, železník a lobuláriu.
2. Letničky
Letničky dáme pred výsadbou do nádoby s vodou, aby koreňový bal nasiakol. Vysádzame ich s celistvým koreňovým balom. Ku koreňom prisypeme substrát a utlačíme ho.
3. Kombinovanie
Kombinovanie je spôsob, akým docielime zaujímavejší typ výsadby. V jednej nádobe sústredíme druhy s odlišnými rastovými charakteristikami. Výsadbu však zbytočne neprehusťujme.
4. Zálievka
Zálievka je predpokladom rýchleho uchytenia, preto ju nezanedbávame. Prihnojenie zatiaľ nie je potrebné. Vysadené kvetináče umiestnime na vybrané miesta v exteriéri.
Vysadené letničky začneme prihnojovať až po ich zakorenení, čiže približne tri týždne po výsadbe.
Text a realizácia: Daniel Košťál
Foto: Miro Pochyba
Zdroj: časopis Záhrada
Plánujem kupit tutu margaretku v lidli a neviem ze ci je to letnicka alebo trval…