Hoci už odpradávna patrí k našim pôvodným liečivým rastlinám, zároveň je pôvabnou trvalkou, ktorej sa darí na tienistých miestach.
Sortiment pľúcnika (Pulmonaria) je málo známy, ale nájdeme v ňom viacero druhov a zaujímavé odrody. Názov je odvodený od latinského slova „pulmo“, čo v preklade znamená pľúca, jeho listy majú totiž tvar pľúcnych lalokov. Oddávna sa zrejme aj z tohto dôvodu tradovalo, že osoží pri problémoch s pľúcami a dýchacími cestami.
V súčasnosti je vyzdvihovaná hlavne jeho okrasná hodnota. Nežné kvety sa objavujú v marci až apríli. Výnimočné je, že najčastejšie sú na jednej rastline naraz ružové a fialovomodré. Existujú aj odrody s bielymi, červenými či so sýtomodrými kvetmi. Počas slnečných dní ich vo veľkom navštevujú včely. Atraktívne sú však aj na dotyk drsnejšie listy. Nápadnejšie sú mimo sezóny, keďže sú vždyzelené. Typická je pre ne bielostriebristá kresba, ale zriedkavé nie sú ani čistozelené listy.
Pľúcnik patrí k nenáročným trvalkám. V optimálnych podmienkach tvorí husto olistené trsy a postupne vytvára súvislejšie porasty. Uplatní sa na okraji tienistých záhonov, pod stromami a krami, prípadne aj v kvetináčoch. Pestovať ho môžeme samostatne alebo spolu s jarnými cibuľovinami a hľuznatými rastlinami. Svedčí mu to aj v záhonoch s trvalkami, ktoré sú okrasné listom.
Výsadba a starostlivosť o pľúcnik
Obľubuje polotieň až tieň s humóznou, priepustnou a mierne vlhkou pôdou, ktorá môže byť aj ťažšia. Nedarí sa mu na slnečných, veterných a príliš suchých stanovištiach.
Rastliny s kompaktným koreňovým balom vysádzame počas celého vegetačného obdobia, najlepšie počas daždivých dní. Jedince s holými koreňmi sadíme prednostne počas jesene, keďže ide o trvalku kvitnúcu skoro na jar. Do skupín v dostatočných rozstupoch sadíme niekoľko jedincov jedného druhu alebo odrody.
Pestovanie je veľmi jednoduché. Na jar rastliny prihnojíme preosiatym kompostom, v suchom období dopĺňame vlahu. Rastliny ocenia namulčovanie okolitej pôdy jemným kôrovým mulčom. Priebežne odstraňujeme suché alebo poškodené listy.
5 zaujímavých odrôd pľúcnika
Pľúcnik úzkolistý (Pulmonaria angustifolia)
Zástupca skupiny pľúcnikov s užšími listami, k dispozícii je viacero odrôd. Kvety má modrofialové až modré. Porastie pod stromami a krami, v prírodných záhradách, na polotienistých miestach s vysokým obsahom listovky.
v × š: 40 × 30 cm
Pľúcnik lekársky (Pulmonaria officinalis)
Rastie u nás prirodzene vo voľnej prírode a zbiera sa ako liečivá rastlina. Na jednej rastline sú naraz ružové a modrofialové kvety, listy sú posiate striebristými škvrnami. Uplatní sa v prírodných záhradách, pod jarnými krami a na okraji záhonov.
v × š: 15 – 30 × 20 cm
Pľúcnik červený (Pulmonaria rubra)
Ide o menej známy druh s červenými kvetmi a sýtozelenými, bielo panašovanými listami. Kvitne dlho. Vytvára súvislé porasty. Sadíme ho do skaliek, k jazierkam a k chodníkom. Tvorí zaujímavý kontrast s bielo kvitnúcimi cibuľovinami.
v × š: 40 × 20 cm
Pľúcnik škvrnitý (Pulmonaria saccharata)
Tento vďačný druh pľúcnika má viacero pekných odrôd, napríklad bielo kvitnúcu ‘Sissinghurst’. V ponuke sú aj odrody s ružovými alebo bledomodrými kvetmi. Uplatní sa v kombinácii s jarnými trvalkami.
v × š: 35 × 30 cm
Pľúcnik hybridný (Pulmonaria × hybrida)
Zahŕňa viacero odrôd, ktoré vynikajú sýto sfarbenými a mohutnejšími kvetmi. Vytvára husto olistené trsy. Jeho prednosťou je aj dlhé kvitnutie. Obľubuje miesta s rozkladajúcim sa lístím, hodí sa aj na pestovanie v kvetináčoch.
v × š: 35 × 40 cm
Text: Daniel Koštál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
neviete aká je to odroda jablka ?