Ozvláštnite si interiér a vyrobte si závesné areárium. Starostlivosť oň je vďaka správnemu výberu rastlín nenáročná

Izbové rastliny môžu mať mnoho podôb. Pestovanie v kvetináči vyskúšal už úplne každý, ale čo tentoraz rastlinu vysadiť do dizajnovej sklenenej nádoby?

Ozvláštnite si interiér a vyrobte si závesné areárium. Starostlivosť oň je vďaka správnemu výberu rastlín nenáročná

Hovorí sa tomu aerárium (z latinských slov aer – vzduch, terra – zem). Postup jeho výroby je jednoduchý a bude baviť aj deti. Podstatou je špecifická výsadba rastliny do vhodnej sklenenej nádoby ľubovoľného tvaru a veľkosti. Zaujímavé sú varianty nádob s väčším objemom a niekoľkými druhmi rastlín, ktoré postavíme na stôl alebo k oknu. Zvoliť môžeme i minimalistické riešenie s malou hmotnosťou v podobe závesnej banky. Sklenenú banku zoženieme v internetových obchodoch alebo v niektorých záhradníctvach či hobby marketoch.

Čo sa týka výberu rastlín, ideálne volíme málo náročné, nízke a pomaly rastúce druhy, ktoré aj v takej malej banke vydržia niekoľko rokov. Zvoliť môžeme napríklad sukuletnú rastlinu, starostlivosť o ňu je jednoduchá, spočíva iba v občasnej zálievke. Sukulenty vhodné na pestovanie v malých nádobách sú napríklad starček (Senecio rowleyanus), echeveria (Echeveria), kameňovec (Lithops), prezývaný živé kamienky či lampášik (Ceropegia woodii).

Životnosť aerária je závislá od starostlivosti a dlhovekosti rastliny. Vo väčších nádobách, ktoré umožňujú umiestnenie väčšieho množstva substrátu aj drenáže, sa dajú pestovať aj náročnejšie rastliny, ako orchidey, mäsožravky či paprade.

Závesné areárium

Ako vytvoriť závesné areárium

1. Nádoba

Starček a závesná nádoba so substrátom

Na výsadbu sa hodia závesné sklenené nádoby s priemerom 10 až 20 cm. Na dno banky nasypeme opatrne vrstvu piesčitého substrátu pre sukulenty tak, aby sme nezašpinili sklo.

2. Rastlina

Starček

Rastlinu, zvolili sme izbový starček, vyberieme z kvetináča a zľahka narušíme koreňový bal.

3. Výsadba

Výsadba do areária

Opatrne ju vysadíme do substrátu, výhony orientujeme smerom von z nádoby. Substrát ľahko stlačíme prstami.

4. Štrk

Sypanie štrku do areária

Na povrch nasypeme drobný štrk. Zamedzí vyplavovaniu substrátu. V prípade väčšej nádoby dáme štrk aj na dno ako drenáž.

5. Izbové sukulenty

Výsadba sukulentu do areária

Na výsadbu môžeme použiť aj izbové sukulenty. Vyberáme čo najmenej náročné rastliny, aby sme ich nemuseli často zalievať.

6. Pozor na nosnosť nádoby

Areárium

Použitý materiál by nemal byť príliš ťažký, pretože sklenená nádoba väčšinou nemá veľkú nosnosť.

7. Trpezlivosť, ktorá bude odmenená

Areáriá zavesené na strome

Tvorba areárií chce trochu trpezlivosti, ale ak zvolíme vyššie spomenuté rastliny, je pestovanie rastlín týmto spôsobom nenáročné. Ak by sme si chceli vytvoriť väčšie areárium, mali by sme využiť odľahčené materiály, napríklad drobný keramzit.

Text a realizácia: Lucie Peukertová
Foto: Lucie Peukertová
Zdroj: časopis Záhrada

Najnovšie diskusie