Blíži sa nová sezóna a s ňou i rozhodovanie, čo by sme mohli pestovať. Každý záhradkár z času na čas rád skúsi zasadiť niečo nové a neobvyklé. Najlepšie, ak to má nejaké využitie, napríklad priaznivý vplyv na zdravie.
Určite oceníte, ak si vysadíte nové rastliny pre potešenie, ktoré susedia navyše nepoznajú. Dnes by sme si mohli povedať niečo o menej známych bylinkách, ktoré sa dajú pestovať aj na Slovensku.
Lípia sladká – nenáročná alternatíva stévie
Začneme rastlinkou, ktorá je menej známa ako populárna stévia. Jej pestovanie je však podstatne ľahšie a má aj vyššiu sladivosť ako stévia. Lípia sladká (Lippia dulcis) pochádza z trópov a je známa aj pod názvom aj „aztécky cukor“. Môžeme ju pestovať ako prenosnú rastlinu. Na rozdiel od stévie omnoho lepšie znáša zimné obdobie v bytoch. Ako izbovka sa dá pestovať celoročne.
Bežné typy tejto rastliny majú okrem sladkej chuti aj svojskú gáfrovú arómu, ktorá nemusí vyhovovať každému. Existuje však kultivar „Colada“ s jemnejšou špecifickou vôňou. Lípiu si vieme veľmi jednoducho rozmnožiť pomocou odrezkov. Vďaka svojmu previsnutému vzrastu je vhodná do závesných kvetináčov. Detské návštevy iste ocenia, keď budú môcť ochutnať sladké listy ako zvláštnu maškrtu.
Lípia citrónová (Lippia citriodiora)
Lípia sladká má však aj svoju omnoho väčšiu sestru, ktorá má, ako už názov napovedá, citrónovú arómu. Dá sa povedať, že vonia ako populárne vitamínové cukríky Nimm 2 alebo ako citrusový sirup Sunquick. Môžeme sa stretnúť aj s pomenovaním „Alojzia“ alebo „citrónová verbena“. Všetko sú to mená pre vysokú, sviežosťou prekypujúcu bylinku, ktorú môžeme cez sezónu pestovať v záhone.
Ak ju pred mrazmi premiestnime do tepla, môže rásť aj viac rokov. Teplotné minimum, ktoré znesie, je okolo 5 °C. Možno ju zazimovať podobne ako oleandre – počas zimy jej doprajeme len miernu zálievku. Ak nemá svetlo, opadá, čo však nie je prekážkou. Na jar, keď ju vyložíme, sa opäť zazelená.
Výborná je čerstvá i sušená, či už v čaji, alebo aj vo výbornom sirupe. Vo svojej domovine dorastá do výšky 5 metrov, takže ak ju režeme s citom, dorastá pomerne dynamicky. Veľmi dobre sa množí odrezkami a stačí jej aj polotieň. Spomedzi byliniek s citrónovou vôňou má asi najvýraznejšiu a najkrajšiu arómu, oveľa intenzívnejšiu ako citrónová tráva, takže jej pokojne dajte prednosť.
Tymian pomarančový
Pri citrusovej vôni zostaneme. Teraz prichádza na rad bylinka, ktorá je známa, no v tejto verzii takmer vôbec. Nejde o tymian citrónový, ktorý je pomerne známy a chutný, ale o tymian pomarančový. Doma mám rastlinku, ktorú som vypestoval zo semien kúpených v Británii. Na Slovensku som sa s touto odrodou nestretol.
Čo sa týka nároku na pestovanie, v tomto sa od iných tymianov nelíši. Vzhľad má tiež pomerne typický, len aróma naozaj jemne pripomína pomaranče. Možno z neho uvariť veľmi chutný čaj, ale aj sirup. Pestuje sa vonku na okne, je teda vystavený pomerne tvrdým podmienkam, ktoré znáša veľmi dobre. Dá sa rozmnožovať aj pomocou odrezkov.
Stavikrv voňavý – „vietnamský koriander“
Rád by som spomenul kuchynskú kuriozitu – rastlinu, ktorá verne pripomína „svoju predlohu“ – koriander a zároveň sa pri nej nestretneme s nedostatkami klasického koriandra.
Bežný koriander sa pestuje pre korenie – suché plody majú veľmi výraznú arómu. V kulinárstve je veľmi rozšírené aj používanie koriandrovej vňate, resp. listov (napr. mexická kuchyňa). Kto ho však skúsi pestovať na vňať, zrejme rýchlo zistí, že obdobie, ktoré je vhodné na zber, je pomerne krátke. Rastlina rýchlo vybieha do kvetu a vňať následne žltne. Na reálne pestovanie pre pravidelné využitie v kuchyni by preto bolo nutné koriander vysievať priebežne počas celej sezóny, čo je problematické.
Tieto nedostatky však veľmi dobre rieši ďalšia bylinka, tzv. „vietnamský koriander“. V skutočnosti nie sú s pravým koriandrom vôbec botanicky príbuzné, dokonca sa ani nepodobajú. Ide totiž o exotický druh stavikrvu – stavikrv voňavý (Persicaria odorata). Arómu má prakticky identickú ako koriander, možno dokonca o trošku krajšiu, lenže na rozdiel od koriandra poskytuje vňať ako trvalka nepretržite počas celej sezóny. Ak ho ochránime pred mrazom, poslúži aj v zime. Dobre sa rozmnožuje odrezkami a môže sa pestovať aj v závesných kvetináčoch.
Perila krovitá je ideálna pre alergikov
Zo sveta ázijskej gastronómie môžete poznať bylinku známejšiu skôr ako bylinnú koreninu shiso. Hovoríme o perile krovitej (Perilla frutescens). Pestuje sa v dvoch farebných odtieňoch – so zelenými listami i v omnoho žiadanejšej bordovej verzii.
Perila má okrem osobitej arómy aj veľmi prospešné účinky pre telo. Medzi najviac cenené patrí schopnosť potláčať tvorbu histamínu, čo ju robí maximálne hodnotnou najmä pre alergikov. Bylinka sa okrem pridávania do jedál dá používať ako čaj – vtedy je jej antihistamínový účinok zrejme najvýraznejší. Prípadne sa dá využiť na výrobu tinktúry. Pestujeme ju ako jednoročnú bylinu, mráz neznesie. Počas sezóny možno vykonať aj 3 – 5 zberov, dá sa sušiť.
Cesnaková pažítka pre milovníkov medvedieho cesnaku
Ďalšia bylinka, ktorá je menej známa, ale určite stojí za zmienku, je tzv. „čínska pažítka“, nazývaná aj „cesnaková pažítka“ (Allium tuberosum).
Na rozdiel od klasickej pažítky má ploché listy a výrazne vyšší vzrast. Jej výborná chuť má naozaj arómu cesnaku a je takmer totožná s chuťou medvedieho cesnaku. Keďže sezóna medvedieho cesnaku je každoročne pomerne krátka, môžeme ho v kuchyni nahradiť práve cesnakovou pažítkou. Je zelená až do mrazov a po zbere aj pomerne pekne regeneruje. Kvitne nabielo a poskytuje veľa semien, ktorými sa výborne množí. Celkovo je veľmi nenáročná.
Palina s vôňou koly
Posledná z menej známych byliniek, ktoré si dnes predstavíme, je palina abrotanová „Coca-cola“ (Artemisia abrotanum Coca-cola). Tento kultivar má skutočne arómu známeho kolového nápoja. Palina abrotanová je u nás oddávna známa ako „ palina Božie drievko“, lenže má odlišnú arómu od kolovej paliny. Čo majú však spoločné, sú dobré účinky na trávenie a tiež veľmi jednoduché pestovanie a odolnosť. Aj táto bylinka sa dá jednoducho rozmnožiť pomocou odrezkov. Dorastá do výšky približne jedného metra a veľmi horlivo vytvára nový obrast. Dá sa teda zbierať naozaj často bez toho, aby utrpela nejakú ujmu.
Mrazy znáša až do -34 °C, takže v našich podmienkach sa dá pestovať bez ohrozenia. Najjednoduchší spôsob jej využitia je ten, že si ju pridáte do nápojov. Čerstvo odstrihnuté vetvičky uvoľnia arómu už po 10 až 15 minútach. Je to atraktívne „kúzlo“ hlavne pre deti. Rastlina vyzerá v bylinkovom záhone veľmi sviežo a pekne. Ak si ju vysadíte na okraj záhona, bude vyzerať pekne a hriadku ozvláštni svojou sviežou arómou.
Toto je z menej známych, ale užitočných a atraktívnych byliniek na dnes všetko. Možno ste niektoré poznali, možno vás to povzbudilo a niektoré neznáme si zasadíte. Všetky, ktoré som v článku spomenul, mám odskúšané a môžem ich vrelo odporúčať.
Text: Martin Kohútek
Foto: autor, isifa/Shutterstock
Ahojte, Vietem mi prosím poradiť čo je toto za bylinku? Múdre aplikácie vravia,…