Pandravy chrobákov: Ako ich od seba rozoznať a je naozaj pravda, že škodia?

Počas rýľovania na ne občas v pôde narazíme a v malom množstve nemusia ničomu prekážať. Avšak naša tolerancia voči nim sa znižuje s ich zvyšujúcim sa počtom. Čo sú to pandravy a vieme ich rozoznávať?

Zlatoň
Neplatí, že pandravy nájdené v záhrade patria výlučne larvám chrústov. Foto: Shutterstock

Slovom pandrava označujeme typ larvy, ktorá je typická pre chrobáky z čeľade skarabeusovité (Scarabaeidae). Táto skupina chrobákov zahŕňa viac ako 35 000 druhov rozšírených po celom svete. Pandrava má zvyčajne mohutné telo stočené do písmena C a mohutnú hlavovú časť so silnými hryzadlami. Typické je pre ňu belavé až priehľadné sfarbenie, cez ktoré je vidno tmavé vnútro tvorené tráviacim traktom.

Väčšinu svojho života trávi zahrabaná v substráte. Pri prácach s pôdou sa môžeme stretnúť s pandravami rôznych druhov chrobákov. Neplatí, že pandravy nájdené v záhrade patria výlučne larvám chrústov. Kým jednotlivé druhy chrobákov dokážeme podľa vzhľadu pomerne ľahko rozoznať, pri pandravách ide o náročnú úlohu aj pre skúsených entomológov. Tu dokáže pomôcť znalosť základnej ekológie, čiže spôsobu života jednotlivých druhov chrobákov.

Chrústy a chrústiky v pôde

Najbežnejším druhom v záhrade sú pandravy chrústov obyčajných (Melolontha melolontha) a chrústika letného (Amphimallon solstitiale). Oba sa vyvíjajú v pôde a možno na ne natrafiť pri orbe.

Pandravy chrústa vznikajú z vajíčok, ktoré samička nakladie do pôdy v máji. Postupne požierajú korienky rastlín – mŕtve, ale aj tie živé. Rastú pomerne pomaly, v našich podmienkach asi 4 roky. Keď dosiahnu veľkosť 4 – 5 cm, na jeseň sa zakuklia. Na jar vylieza na povrch dospelý chrobák (imágo) a cyklus sa opakuje.

Pri malých počtoch chrúst nepredstavuje pre záhradu problém, no pri väčších môže spôsobovať škody na úrode. V 19. storočí sa jeho početnosť regulovala zberom chrobákov, ktoré sa dokonca aj na našom území využívali v gastronómii. S príchodom insekticídov takmer vyhynuli, no dnes sa ich populácie postupne obnovujú.

Menší chrústik sa vyvíja dva až tri roky, pričom jeho pandravy sa živia korienkami tráv. Keď je to nevyhnutné, zberáme ich manuálne počas jesennej orby. Biologickou ochranou je využitie parazitických hlístic Heterorhabditis bacteriophora, ktoré možno zakúpiť aj na Slovensku.

Chrúst obyčajný
Populácie takmer vyhubených chrústov sa pomaly obnovujú. Foto: Shutterstock

Zlatone v komposte

Úplne iné typy pandráv nájdeme v komposte. Tam sa vyvíjajú chrobáky požierajúce tlejúci materiál vetvičiek, tráv a hnoja. Vo veľkej časti prípadov ide o pandravy zlatoňov (Cetonia sp.), charizmatických chrobákov s kovovou zelenou farbou na krovkách. Podobajú sa na larvy chrústov, no majú výrazne menšiu hlavovú časť.

Okrem kompostu sa občas objavia aj v kvetináčoch s rastlinami. Práve v nich, keďže sú uzavreté v malom priestore, dokážu spôsobiť škody na rastlinách. Prirodzene vyhľadávajú hnijúce korienky, no v prípade nedostatku potravy sa neváhajú zahryznúť aj do živých.

Aj preto sa odporúča substrát z kvetináčov z času na čas prezrieť, prípadne preosiať a pandravy manuálne vybrať. Ich predátorom sú osám podobné žihadlovky (Scolia hirta).

Zlatoň, chrobák s kovovou zelenou farbou na krovkách
Larvy zlatoňov pomáhajú v kompostovisku rozkladať rastlinné zvyšky. Foto: Shutterstock

Vzácne nosorožteky a roháče v komposte

V komposte dokážu žiť aj larvy vzácnejších chrobákov, ktoré môžu byť od pandráv na nerozoznanie. Ak je jeho súčasťou hnoj alebo drevná štiepka, veľmi radi sa v ňom vyvíjajú pandravy nosorožtekov obyčajných (Oryctes nasicornis). Majú mohutnú tmavú hlavu so silnými čiernymi hryzadlami.

Pre záhradu nie sú hrozbou, ba dokonca spoločne s pandravami zlatoňov pomáhajú spracúvať kompost. Okrem nich sa v komposte s vysokým podielom drevného materiálu môžu objaviť aj obrovské pandravy roháča obyčajného (Lucanus cervus). Tie sa v prírode zvyčajne živia hnijúcim drevom stromov, no samičky občas využijú aj takéto miesto na nakladenie vajíčok.

Mnohí odborníci odporúčajú preto pandravy z kompostu všeobecne neničiť, keďže druhy, ktoré ho osídľujú, nie sú v zásade záhradnými škodcami plodín.

Roháč obyčajný
Roháč obyčajný Foto: Shutterstock

Rozoznať pandravy nie je jednoduché

Pandravy chrústov nachádzame najmä v pôde. Pri väčších počtoch sú záhradnými škodcami. Majú veľkú oranžovú hlavu a mohutné hryzadlá. Obmedziť ich môžeme manuálnym zberom počas orby a biologickou ochranou.

Pandravy chrústa
Pandravy chrústa Foto: Shutterstock

V kvetináčoch často žijú pandravy zlatoňov. Oproti chrústom majú menšie hlavy, vo voľnej pôde sa vyvíjajú len zriedkavo. Vyberáme ich počas presádzania rastlín. Sú najčastejšími obyvateľmi kompostovísk, kde sú užitočné.

Pandravy zlatoňa
Pandravy zlatoňa Foto: Shutterstock

V kompostoch s prítomnosťou hnoja a drevnej štiepky sa vyvíjajú aj chrobáky vzácnejších nosorožtekov a roháčov, ktoré sú dokonca zákonom chránené. Naopak, pandravy chrústov sa tomuto prostrediu vyhýbajú.

Galéria k článku

Text: Mgr. Adrián Purkart, PhD.
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku