Motýle, ktoré vítajú jar skôr než my! Tieto druhy môžeme pozorovať už v marci

S príchodom jari sa prebúdza nielen príroda, ale aj jej tradiční obyvatelia. Medzi tých najpôvabnejších a najvítanejších patria motýle. Ich prítomnosť nám evokuje rozvinutú, letnú prírodu, no niektoré druhy sa objavujú už počas prvých oteplení.

Prvé jarné motýle
S príchodom jari sa prebúdzajú aj prvé motýle. Foto: Shutterstock

Prvé druhy motýľov vítajú sezónu hneď, ako sa začne trochu otepľovať, v závislosti od počasia niekedy už vo februári či marci. Niektoré motýle prezimujú ako dospelé jedince, často ukryté v škárach stavieb, na povalách či v iných chránených miestach. Ostatné prezimujú v štádiu kukly a s prvým oteplením sa z nich liahnu dospelé jedince.

Ktoré druhy motýľov patria k prvým poslovom jari?

Modráčik obyčajný (Polyommatus icarus)

Medzi celkom prvými motýľmi sa objavuje modráčik obyčajný (Polyommatus icarus). Tento pôvabný belasý motýlik je veľmi zaujímavý i vzťahom s mravcami. Jeho húsenice vylučujú feromóny, ktoré mravcom pripomínajú ich vlastné potomstvo. Odnášajú si ich do mravenísk, kde sa o ne starajú až do zakuklenia. Po dokončení vývoja mladé jedince opúšťajú mravenisko a vyletia za svojím motýlím životom.

Modráčiky sa objavujú už pri teplotách okolo 10 °C, takže nás môžu prekvapiť už veľmi skoro. Samčeky sú celé belasé, samičky majú okrem levanduľovej farby aj viac hnedej.

Modráčik obyčajný
Modráčik obyčajný Foto: Shutterstock

Babôčka osiková (Nymphalis antiopa)

Ďalším druhom je babôčka osiková (Nymphalis antiopa), tmavý druh babôčky. Patrí medzi vzácnejšie motýle, ktoré boli kedysi veľmi hojné. Obýva mierne zóny Európy, Ázie a Severnej Ameriky. Jej prirodzeným prostredím sú skôr lesy, háje, ale vyskytuje sa aj v sadoch, záhradách a v mestách.

Húsenice babôčky osikovej sa živia listami vŕb, osík, brestov alebo topoľov. Obvykle lieta osamotene.

Babôčka osiková
Babôčka osiková Foto: Shutterstock

Babôčka pávooká (Aglais io)

Asi najobľúbenejším a najznámejším motýľom je babôčka pávooká (Aglais io, niekedy ako Inachis io). Tento pôvabný motýľ patrí k druhom, ktoré vidíme lietať už v prvých, čo i len trochu teplejších dňoch po zime. Je mimoriadne odolná, čo sa týka klímy aj znečistenia prostredia činnosťou človeka. Vyskytuje sa v lesoch, na lúkach, poliach, ale aj v mestách.

Potravou jej húseníc je žihľava (Urtica dioica) aj divý chmeľ (Humulus lupulus). Dospelé motýle sa už živia nektárom najrôznejších druhov kvetov. Neraz sa ukazujú na kvetoch alebo na stenách budov, kde vystavujú na obdiv krásne krídla s charakteristickými „pávími okami“.

Babôčka pávooká
Babôčka pávooká Foto: Shutterstock

Babôčka zubatokrídla (Polygonia c-album)

Aj babôčka zubatokrídla (Polygonia c-album) patrí medzi skoré a otužilé motýle. Je to menší motýlik s charakteristickými, akoby zubatými okrajmi krídel. Na spodnej strane dolného páru krídiel má bielu škvrnu v tvare písmena „C“, na čo odkazuje aj jej latinské meno.

Tento druh babôčky patrí u nás medzi hojné motýle, ktoré sa vyskytujú v nížinách až stredných polohách. Môžeme ju vidieť v prírode aj v mestách. Jej hostiteľskými rastlinami sú opäť žihľava a chmeľ. Prezimované dospelé jedince sa skoro na jar pária a kladú vajíčka, aby založili novú generáciu.

Babôčka zubatokrídla
Babôčka zubatokrídla Foto: Shutterstock

Žltáčik rešetliakový (Gonepteryx rhamni)

Ako posledný zo skorých druhov motýľov spomenieme žltáčik rešetliakový (Gonepteryx rhamni). Tento pôvabný a nápadný fešák je typický neónovo-žltozelenkavým sfarbením krídiel, ktoré sú na koncoch do špicata. Obe pohlavia majú na spodnej strane dolného páru krídiel červenooranžovú škvrnku. Samice sú výrazne svetlejšie, takmer do biela.

Zaujímavosťou je, že žltáčik patrí medzi najdlhšie žijúce motýle – môže sa dožiť 10 až 11 mesiacov.  V prírode ho môžeme vidieť ako posledného motýľa, ktorý lieta často až do mrazivých dní, a zároveň prvého, ktorý ohlasuje novú sezónu. Jeho areál rozšírenia je od severozápadne Afriky cez Európu, juh Škandinávie až po Turecko, Mongolsko a strednú Áziu. Obýva všetky typy biotopov, najmä pomedzie lesov a lúčnatých porastov. Pomerne bežne ho môžeme vidieť aj v mestách.

Žltáčik rešetliakový
Žltáčik rešetliakový Foto: Shutterstock

Galéria k článku

Text: Martin Kohútek
Foto: isifa/Shutterstock

Diskusie na tému článku