Každoročne koncom zimy a v predjarí ich v niektorých lokalitách v listnatých lesoch rozkvitajú stovky až tisícky. Fialové kvety s nápadnými tyčinkami sú bohaté na peľ a lákajú prvé opeľovače.

Pečeňovník trojlaločný (Hepatica nobilis) nepatrí k bežne pestovaným záhradným rastlinám, zato patrí k veľmi skoro kvitnúcim druhom a o to je vzácnejší. Ide o vďačné nevysoké trvalky. Rozkvitá ešte predtým, než vytvorí nové listy. Tie pri troche predstavivosti pripomínajú ľudskú pečeň, a to je aj jedna z verzií vzniku názvu tejto rastliny.
Vďačná trvalka do moderných aj tradičných záhrad
Voľne v prírode rastú u nás pečeňovníky len na niektorých lokalitách, najčastejšie v dubových alebo bukových lesoch. Rastlina sa však postupne dostáva aj do záhrad, vyšľachtených je viacero odrôd s jednoduchými, poloplnými aj plnými kvetmi, ktoré sú trvácejšie.
Na pestovanie v záhradách sa hodia hlavne krížence pečeňovníka trojlaločného a pečeňovníka sedmohradského (Hepatica transsilvanica). V záhradnom sortimente sú zastúpené jedince nielen s fialovými kvetmi, no aj s ružovými, so svetlomodrými, s bielymi či viacfarebnými. A práve tie sa stávajú obľúbeným zberateľským artiklom, hoci zohnať ich u nás ešte nie je jednoduché. V mnohých krajinách, napríklad v Anglicku, Nemecku alebo aj vo vzdialenej Amerike však nájdeme zberateľov týchto rastlín, ktorí sa pýšia veľmi peknými kolekciami.

Ako a kde pestovať pečeňovníky
I keď sa pečeňovníky uplatnia v moderných aj tradičných záhradách, najviac zapôsobia v prírodných výsadbách. Pestovať ich môžeme aj v kvetináčoch.
Pri ich pestovaní počítame s tým, že po výsadbe potrebujú určitý čas na zakorenenie a rozrastenie, až potom začnú bohato kvitnúť. Neraz to trvá 3 – 7 rokov. Ak im však nájdeme miesto s vhodnými podmienkami, budú dlhoročnou ozdobou záhrady bez nárokov na špecifickú starostlivosť. Počítajte vždy s tým, že viac ako jedna rastlinka vynikne väčší porast niekoľkých.
Pečeňovníky obľubujú chlad a tieň. V čase kvitnutia im však vyhovuje dostatok slnka. Preto im vyhovuje stanovište pod opadavými stromami alebo krami, ktoré koncom zimy a na jar prepúšťajú dostatok svetla, no v lete a na jeseň tienia. Žiadajú zásaditejšiu, mierne vlhkú, priepustnú na humus bohatú pôdu. Nedarí sa im v suchšej piesočnatej pôde ani v trvale zmáčanej.

Výsadba a starostlivosť o vysadené rastliny
Rastliny s koreňovým balom vysádzame do kvalitne pripravenej pôdy, dáme si pozor, aby v blízkosti nerástli ihličnaté dreviny, ktoré okysľujú pôdu. No a to tieto trvalky neznášajú. Na štvorcový meter sadíme asi 15 kúskov týchto rastlín. Staršie a rozrastené rastliny môžeme po odkvitnutí vybrať z pôdy, rozdeliť na niekoľko samostatných častí a znovu vysadiť asi 20 cm od seba. Sadíme ich vždy trochu hlbšie. Keďže ide o mierne jedovatú rastlinu, pracujeme v rukaviciach.
Čerstvo vysadené rastliny zavlažujeme dažďovou vodou a okolie namulčujeme hrubším kompostom alebo listovkou. Žiadne iné zásahy nie sú potrebné. Ak spozorujeme, že rastlinám zasychajú od okraja listy, zrejme majú zlé miesto a bude potrebné zvážiť ich presadenie. Staršie listy môžeme koncom zimy, pred kvitnutím, z rastlín odstrihnúť.
Pestovanie pečeňovníka
Kvitnutie: február – apríl
Výsadba: marec – september
Množenie delením: marec – apríl
5 druhov a odrôd pečeňovníka, ktoré zaujmú v záhone aj v kvetináči
Pečeňovník trojlaločný (Hepatica nobilis)
Najčastejšie zastúpený druh, ktorý sa u nás bežne vyskytuje vo voľnej prírode. Uplatní sa ako súvislejší porast hlavne v prírodných výsadbách, pod opadavými drevinami, spolu so snežienkami, s prvosienkami, čemericami a tavolínmi.
v × š.: 10 × 25 cm

Pečeňovník sedmohradský (Hepatica transsilvanica)
Ide o mohutnejší a skôr, už vo februári, kvitnúci druh. Vyskytuje sa sem-tam aj vo voľnej prírode a aj vďaka nemu bolo vyšľachtených veľa pekných odrôd. Tvorí husté trsy, listy má troj- až päťlaločné, kvety väčšie, miskovité, fialové.
v × š.: 15 × 25 cm

Pečeňovník trojlaločný ‘Rosea’ (Hepatica nobilis)
Táto odroda zaujme hustými trsmi a ružovými kvetmi. Uplatní sa ako podrast pod krami kvitnúcimi v zime, vyššími opadavými stromami, ale aj v skalkách a hlinených kvetináčoch. Pristane jej to s ružovo kvitnúcimi čemericami a kalinou voňavou.
v × š.: 15 × 25 cm

Pečeňovník končistolaločnatý ‘Alba’ (Hepatica acutiloba)
Každoročne bohato kvitne. Rastline prospieva hrubšia vrstva listovky. Ozdobou po odkvitnutí sú aj pekné vždyzelené listy. Zaujme v spoločnosti jarných cibuľovín a tavolínov. Pestovať ju môžeme aj v kvetináči.
v × š.: 10 × 25 cm

Pečeňovník trojlaločný ‘Rubra Plena’ (Hepatica nobilis)
Rastie pomalšie, no tvorí husté trsy a prekrásne kvitne. Kvety má ružové a plné, veľmi trváce. Patrí k najkrajším odrodám. Po odkvitnutí púta vždyzelenými listami. Pestovať ju môžeme v polotieni pod opadavými listnáčmi aj v kvetináčoch.
v × š.: 15 × 25 cm

Galéria k článku
Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
26.3.2025 som nasadila 9 krásnych kríkov vavrínovca. Na pohľad zdravé kusy. Po c…