Indiáni ho nazývajú cachuma – kačuma. Pochádza z teplých oblastí Peru, Kolumbie a Čile. Hoci u nás stále patrí medzi novinky, v skutočnosti je v našich končinách známe približne od 90. rokov.
Rastlina, ktorá je v Európe populárna pod názvom pepino, v španielskom preklade šalátová uhorka, má chuť odlišnú a vskutku zaujímavú.
Pepino nepochádza len z kultového českého filmu
Pepino sa údajne pestovalo už v záhradách francúzskeho kráľa Ľudovíta XVI. v roku 1785. O desiatky rokov neskôr sa rozšírilo, podobne ako kivi, na Nový Zéland. Neskôr si našlo nadšených európskych pestovateľov v Taliansku, odkiaľ sa rozšírilo ďalej po Európe. Pepino, Solanum muricatum, patrí do čeľade ľuľkovité, je plodom rodiny, do ktorej patria paradajky, baklažán, zemiaky i papriky.
Šalátová uhorka, hruška alebo mini melón?
Ak sa stretnete s pojmom melónový strom, takmer s istotou ide práve o pepino. Hoci jeho preložený názov znamená uhorka, svojou sladkou chuťou sa radí k ovociu. Zrelé plody sú šťavnaté, voňavé a sladké ako cukrový melón. Majú žltú, mäkkú, aromatickú dužinu a konzumujú sa surové bez šupky.
Pepino je výborné aj ako súčasť ovocných šalátov, kde poslúži zároveň ako efektná dekorácia. Ak sa vám pestovanie pepina vydarilo a máte hojnú úrodu, môžete si z neho uvariť chutný a netradičný lekvár.
Pepino sa obsahom vitamínu C vyrovná aj citrónu
O dôvod viac pustiť sa do pestovania, nemyslíte? Plod pepina obsahuje približne 7 % cukrov a 30 – 60 mg vitamínu C na 100 g dužiny. Okrem vitamínu C obsahuje výživné pepino vitamín K, A, E, vitamíny skupiny B, železo, meď, bielkoviny. Je významným zdrojom vlákniny a obsahuje minimum kalórií.
Sadiť ho môžete po celý rok, rastlina je nenáročná na pestovanie a výborne znáša aj prezimovanie v byte. Rovnako dobre prezimuje aj v chladnejšej garáži.
Manuál pestovania pepina zvládne každý nadšený záhradkár
Pepino je trvácny ker, ktorý sa však v našich podmienkach väčšinou pestuje ako jednoročný, pretože rýchlo rastie a intenzívne rodí už v prvom roku. Má tmavozelené, tuhé, kopijovité listy a kvitne drobnými kvietkami podobnými ako u zemiakov.
Veľmi jednoducho si ho rozmnožíte odrezkami. Stačí, ak si v predjarnom období narežete výhonky a tie necháte zakoreniť v pohári s vodou. Jednotlivé rastlinky s vytvorenou koreňovou sústavou si potom zasadíte do malých nádob alebo sadbovačov. Silnejšie rastlinky si neskôr zasadíme rovno do nádob, kde ich budeme nasledujúcu sezónu pestovať. Postačí aj väčší kvetináč.
Z rastliny pestovanej v nádobe získate najväčšiu úrodu. Pestovanie voľne na záhone sa príliš neodporúča, pretože pepino bujne rastie, čím sa oneskoruje plodnosť. Tepelné nároky na pestovanie pepina sú podobné ako u paradajok. Rovnako dobre ako z odrezkov si viete vypestovať pepino aj zo semien.
Pepino v závesnom kvetináči poslúži ako vkusná dekorácia
Ak si zvolíte na pestovanie pepina závesné kvetináče, rastlina bude rásť previslo. Pokojne použite aj nižšie kvetináče, rastlina korení iba plytko.
Pepino je extrémne náročné na svetlo. Znesie aj vysoké teploty a horúčavy, nesmiete však vynechať pravidelnú zálievku, ideálne ráno aj večer. Pokiaľ substrát medzi zálievkami stihne vyschnúť, pepino takmer okamžite zareaguje zvädnutím listov. Rýchlo sa však spamätá.
Pepino kvitne viackrát za sezónu. Ak máte v letnom období rastlinku vonku, o opelenie sa postará hmyz a vietor. Ak pepino pestujete výlučne vo vnútri, bude potrebovať vašu pomoc pri opeľovaní, napríklad štetcom alebo vatovou tyčinkou. Zrelé plody môžete očakávať 3 až 4 mesiace po zakvitnutí. Plody sú zrelé, keď dosiahnu veľkosť päste, sfarbia sa do zlatohnedej farby s kresbou fialovo modrých škvŕn. Jeden plod môže ojedinele vážiť až 500 g.
Po sezóne, na začiatku zimy, sa odporúča rastlinu zrezať na približne 10 cm a uskladniť vo vnútri. Ak teplota okolia klesne pod 6 °C, rastlina už nerastie. Pri prezimovaní zvládne aj tmu a teplotu cca od 10 °C. Pri prezimovaní pepino zalievajte minimálne. Na jar ho opäť vynesieme von a keď rastlina vyženie nové výhonky, časť zrežeme a využijeme znovu na množenie. Pestovanie pepina nie je žiaden adrenalín, postačí mu láska a pravidelná nenáročná starostlivosť. Pozor si dajte iba na vošky a ak vám rastlinu napadnú, pre istotu ihneď zakročte.
Pepino má okrem sladkej omamnej chute aj zdravotné benefity
- vďaka vysokému obsahu vitamínu C podporuje imunitný systém
- antioxidanty obsiahnuté v ovocí majú protizápalové vlastnosti
- chráni pokožku tela
- vďaka obsahu vlákniny podporuje peristaltiku čriev
- je vhodné pre diabetikov, normalizuje hladinu cukru v krvi
- je ideálne pre ľudí počas diéty
- znižuje krvný tlak
- znižuje hladinu cholesterolu
- má močopudné účinky
Text: Zuzana Paprskárová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdravím! Na spodnej časti pňa 4-ročnej jabloni Idared,podpník M9,sa objavil od z…