Pestovanie húb v záhrade – je to jednoduchšie, než sa zdá

Pestovanie húb v záhrade môže znieť ako zložitý proces, ktorý si vyžaduje veľa skúseností a znalostí. Opak je však pravdou – je jednoduchšie, než si mnohí myslia.

Pestovanie húb v záhrade
Foto: Shutterstock

Huby sú jednou z najrozmanitejších a najrozšírenejších foriem života na našej planéte. Z hľadiska pestovateľa odpadá povinnosť poskytovať im svetlo v takej podobe, v akej sme naň zvyknutí u rastlín. Tiež ich netreba hnojiť, keďže huby rastú len v substráte, do ktorého ich zasadíme. Výsledkom je skvelá úroda, ktorá môže poskytnúť gastronomické využitie a množstvo výživných látok.

V tomto článku sa pozrieme na niektoré základné kroky, ktoré sú potrebné na úspešné pestovanie húb v záhrade, ako aj na niektoré tipy a triky pre začiatočníkov.

Dajú sa pestovať priamo pri zelenine

Pestovanie húb priamo na zeleninových záhonoch môže byť zaujímavou a obohacujúcou skúsenosťou pre každého záhradkára. Výhodou je, že nepotrebujete pripravovať dve miesta zvlášť, jednoducho skombinujete zeleninový záhon s hubovým.

Hliva patrí medzi najobľúbenejšie druhy húb, ktoré sa dajú pestovať priamo v záhone. Tento druh huby sa ľahko pestuje, pretože potrebuje iba voľnú pôdu a dostatok vlhkosti.

Je dôležité dbať na to, aby boli záhony dobre pripravené, aby sa minimalizovali prípadné problémy s chorobami a škodcami. Základy sú však rovnaké ako pre plodovú zeleninu – teda priestranný záhon a dostatočné prehnojenie.

Okrem hlivy môžete týmto spôsobom pestovať aj ďalšie druhy húb, ako napríklad šampiňóny alebo shiitake. Ak chcete pestovať huby na záhonoch, je dobré myslieť na pravidelné polievanie, keďže obľubujú vlhkosť.

Postup „výsevu“ húb je jednoduchý. V záhradníctve alebo na internete je k dispozícii tzv. zrnitá sadba, teda semená obilniny obrastené hubou. Tieto zrná je potrebné vysypať na dobre prekyprenú a prehnojenú pôdu a dobre zapracovať do zeme.

Pestovanie húb na zeleninových záhonoch
Foto: Shutterstock

Pestovanie na dreve na spôsob „totemu“

Pestovanie húb na dreve v záhrade môže byť zaujímavým a náučným projektom. Drevo je ideálnym substrátom pre rôzne druhy húb, ako napríklad hlivy, shitake alebo reishi, pretože poskytuje optimálne podmienky na rast a vývoj.

Huby sa pestujú na kmeňoch alebo doskách dreva, ktoré musia byť čisté a nesmú obsahovať žiadne škodlivé látky alebo chemikálie. Výber správneho druhu dreva je teda dôležitým faktorom pri ich pestovaní.

Niektoré druhy dreva, ako napríklad dub, buk, breza alebo topoľ, sú na pestovanie húb najvhodnejšie. Takže je dôležité vybrať správny druh húb pre konkrétny druh dreva.

Pestovanie húb na dreve v záhrade
Foto: Shutterstock

Huby rastú na dreve pomaly a môže trvať niekoľko mesiacov, kým budú dostatočne veľké na zber. Výsledkom je však skvelá úroda čerstvých a chutných húb, ktoré si môžete odtrhnúť priamo z vašej záhrady.

Na trhu je množstvo druhov v podobe kolíčkovej sadby, teda kolíkov obrastených hubou. Tieto kolíky jednoducho vložíte do predvŕtanej diery v dreve a umiestnite na vlhkejšie miesto v záhrade, kde nesvieti priame slnko. Podobne ako rastliny, aj huby potrebujú k životu vodu, a tak je vhodné raz za čas kolonizovaný kus dreva poliať.

Pestovanie v slamených baloch je priestorovo nenáročné

Napriek tomu, že pestovanie húb na slame môže byť náročnejšie, čo sa postupu týka, no bezpochyby ide o priestorovo najmenej náročný spôsob pestovania. Niekedy sa praktizuje aj v interiéri. Na túto metódu je dôležité použiť slamu a nie seno, keďže semená zo sena by mohli vyklíčiť a konkurovať našej hube.

Pri tradičnom postupe sa najskôr vrecko naplní vlhkou slamou zmiešanou s trochou konského hnoja, ktorý poskytne hube dobrý štart. Neskôr sa do tohto mixu primieša zrnitá sadba a balík sa nechá stáť na tmavom mieste niekoľko dní.

Pestovanie húb na slame v záhrade
Foto: Shutterstock

Je dôležité udržovať dostatočnú vlhkosť slamy. Keď je seno povlečené bielym povlakom, znamená to, že balík je pripravený na rast plodníc. Balík narežeme do tvaru X z dvoch strán a sledujeme, ako sa na týchto miestach do týždňa objavia chutné plodnice.

Na internete je možné nájsť aj predpestované sady, ktoré sú vhodné najmä pre začiatočníkov.

Text: Matúš Puskeiler
Foto: isifa/Shutterstock

Diskusie na tému článku