V záhrade snáď nie je iná rastlina, ktorá by v priebehu celých stáročí vzbudzovala toľko emócií ako ruža.
Už pred niekoľkými storočiami boli tieto kvitnúce kríky predmetom zbierok a tvorili kvetinový základ svetoznámych rozárií. Ani dnes však neupadajú do zabudnutia a okrem toho, že to sú spoľahlivé záhradné kríky s krásnou vôňou, lupene kvetov a plody nájdeme aj v koreniacich zmesiach, bylinkových čajoch alebo kozmetike.
Pestovanie ruží je pre mnohých celoživotná vášeň. S ich kvetmi bude iná rastlina ťažko súperiť v kráse či vôni, ony totiž víťazia na plnej čiare. Od minulosti až po dnešok je známych približne 30 000 druhov a odrôd, z ktorých je dnes v predaji dostupných už len zlomok. Ale aj tak je z čoho vyberať. V sortimente nájdeme odrody od miniatúrnych, dorastajúcich len niekoľko desiatok centimetrov až po naozajstných obrov s popínavými výhonmi dlhými aj viac ako 6 m. Do každej záhrady sa tak dá nájsť vhodná ruža, ktorá sa postará o úžasné kvetinové divadlo a veľmi príjemnú vôňu.
Ako vyberať odrody?
Pri výbere novej rastliny sa zaujímame najmä o skupinu, do ktorej daná krásavica patrí. Práve rozdelenie do jednotlivých kategórií predurčuje spôsob použitia v záhrade i techniku rezu.
Takzvané moderné ruže, ktoré sa na trh dostali v posledných niekoľkých desiatkach rokov, boli špeciálne šľachtené tak, aby kvitli čo najdlhšie, mali plné a veľké kvety a aby boli čo najviac odolné proti chorobám, ktoré inak tieto okrasné kríky sužujú. Delia sa zhruba na tieto kategórie:
- sadové kríkové ruže,
- čajové hybridy,
- floribundy,
- zakrpatené kríkové ruže,
- miniatúrne kríkové ruže,
- polyantky,
- pôdopokryvné ruže,
- popínavé ruže typu Climber a Rambler.
Druhou skupinou sú historické ruže, vyšľachtené počas niekoľkých storočí pred modernými (niektoré zdroje uvádzajú ako zlomový rok 1867, iné 1920). Práve tie boli predmetom zbierok v minulých storočiach.
Rovnako sa v sortimente objavujú aj botanické druhy, čiže divorastúce. Majú iný charakter ako šľachtené odrody, a hoci ich drobné a jednoduché kvety môžu na niekoho pôsobiť až skromne, sú to neskutočne odolné rastliny mohutného vzrastu. Sú vhodné do veľkých prírodných alebo kvetinových záhrad s dostatkom miesta. Ich plody, šípky, sa zbierajú pre vysoký obsah liečivých látok alebo sa celé vetvičky s červenými šípkami používajú vo floristike.
Aká ruža sa hodí do vašej záhrady?
Pri výbere ruží sa orientujeme nielen podľa farby kvetu, dôležitý je aj celkový charakter rastu a vzhľad kríka. Všímame si aj to, kedy kvitne, prípadne či kvitne opakovane alebo takmer celú sezónu. Miniatúrne ruže sú ideálne na krátkodobú dekoráciu interiéru. Po odkvitnutí sa dajú vysadiť na chránené stanovište v záhrade, stáva sa však, že z malých rozmerov vyrastú.
Pôdopokryvné ruže sú najkrajšie na väčších plochách, na ktorých vytvoria rozkvitnutý koberec. Ak od ruží vyžadujeme dlhé až takmer nepretržité obdobie kvitnutia, najlepšou voľbou budú polyantky, pre ktoré je typický nízky vzrast. Kríkové sadové ruže, typické bujným rastom, sú vhodné do pozadia kvetinových záhonov, kde potrebujú dostatok miesta a vytvoria kulisu. Dajú sa tiež využiť ako solitéry v trávniku. Milovníkov veľkokvetých ruží zase oslovia čajové hybridy, ktoré kvitnú na letorastoch a práve ony sa perfektne hodia na rez do kytice či len tak do vázy. Čo sa týka popínavých odrôd, ruže typu Climber dorastajú maximálne do výšky 3 m a kvitnú opakovane, Rambler je typický rastom až 6 m a zvyčajne kvitne iba raz.
Zaujímavé sú aj ruže niektorých svetoznámych šľachtiteľských firiem. Vyskúšať môžeme napríklad rad ruží David Austin (známy anglický šľachtiteľ 20. storočia) s typicky plnými kvetmi s ovocnou vôňou alebo ruže Kordes (od konca 19. storočia až po dnes). Práve tie mnohokrát zabodovali na uznávaných svetových výstavách a vďaka bohatému kvitnutiu patria k celosvetovo najobľúbenejším. Ruže Kordes majú často navyše certifikát ADR, ktorý zaručuje, že boli podrobené dôkladným testom odolnosti proti chorobám a väčšinou nepotrebujú ošetrenie chemickými postrekmi.
Prečítajte si tiež: Pestujeme ruže: Závlaha a hnojenie
„Susedia“ pre ruže
Ruže najčastejšie vysádzame do susedstva s inými rastlinami. Pri výbere vhodných susedov sa snažíme posúdiť efekt, ktorý spolu vytvoria, a to nielen z hľadiska farieb kvetov, ale aj vôní. Ruže sú prirodzene silno aromatické, preto k nim vysadíme také voňavé druhy, aby sa vône dopĺňali. Dobrou voľbou sú rôzne druhy byliniek, levanduľa lekárska (Lavandula angustifolia), šalvia lekárska (Salvia officinalis) alebo medovka lekárska (Melissa officinalis). Zo sortimentu kríkov sa k nim hodí modro kvitnúci bradavec klandonský (Caryopteris x clandonensis). V blízkosti sedenia to s vôňami nepreháňame. Do pozadia kríkových ruží sú vhodné popínavé plamienky (Clematis), ale rovnako je možné medzi ruže vysadiť jednoročné alebo trvalkové ostrôžky (Consolida a Delphinium). Zvlášť pôsobivé sú kombinácie kvetov v studených farebných tónoch.
Výber vhodného stanovišťa
Ak vyberieme vhodnú odrodu a vysadíme ju na vyhovujúce miesto, máme v prípade ruží z veľkej časti vyhraté. Zdravé a silné rastliny sú totiž výrazne odolné proti chorobám a škodcom, navyše bohato kvitnú. Ružiam najlepšie vyhovuje plné slnko a dobre priepustná pôda. Stanovište by malo byť dobre vetrané, aby rastliny netrpeli hubovými chorobami. Celkom dobre budú kvitnúť aj v polotieni, no odolnosť proti chorobám a škodcom bude o niečo nižšia. Ruže nevysádzame do pôdy s vysokou hladinou podzemnej vody.
Text: Ing. Lucie Peukertová
Foto: isifa/Shuterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Dobrý večer,môžem kombinovať popínavým ruže so živým plotom s cyprustekov?…