Pestujeme očarujúce azalky. Čo robiť, aby sa im darilo?

Patria k najkrajším drevinám, ktoré kvitnú na jar. V ideálnych podmienkach prekvapia každoročne obrovskou záplavou kvetov. Kde sa im darí najlepšie?

Azalka

Azalky pochádzajú z ďalekej Ázie. Nájdeme medzi nimi opadavé, poloopadavé aj vždyzelené druhy. Na výber je veľké množstvo pekných kultivarov.

Druhy so vždyzelenými listami krášlia záhradu aj počas zimy, opadavé druhy zasa prekvapia nádherným jesenným sfarbením listov. Kvety sú zvončekovité, menšie alebo väčšie, podľa kultivaru biele, žlté, ružové, červené, oranžové, bordové, lososové alebo fialové. Väčšinou sa objavujú vo veľkých množstvách a v čase kvitnutia neraz nevidno ani listy. Niektoré pekne voňajú.

Tieto dreviny sa hodia do moderných, vidieckych aj prírodných záhrad. Dôležité je im vždy poskytnúť podmienky, aké vyžadujú. Inak sa im nebude dariť.

Vyberať si môžeme z vyšších opadavých azaliek (napríklad zo skupiny Azalea mollis), ktoré dorastajú do výšky 150 – 200 cm alebo nižších, takzvaných Knap Hill azaliek s väčšími a voňavými kvetmi. Bohatým kvitnutím a kompaktnejším rastom sú zaujímavé polopadavé a vždyzelené azalky, ku ktorým patria najmä zástupcovia japonských azaliek (Azalea japonica). Tieto môžeme aj tvarovať.

Ako pestovať azalky

Azalkám vyhovujú polotienisté alebo aj slnečné miesta s vlhkou a kyslou pôdou, ktorá sa vyznačuje vyšším obsahom humusu alebo ihličnatej hrabanky. Pôda by nemala dlhší čas presychať. Vhodná je aj blízkosť vodnej plochy, obľubujú totiž vyššiu vzdušnú vlhkosť.

Vysádzame ich na jar a začiatkom jesene s neporušeným koreňovým balom, ktorý, ak je husto prerastený, po obvode mierne narežeme ostrým nožom. Vyberáme len vhodné pestovateľské miesta, prípadne pôdu upravíme zapracovaním kyslého substrátu. Nevhodné sú suché, štrkovité alebo zmáčané pôdy či miesta pod plytko koreniacimi stromami a krami.

Novovysadené rastliny výdatne zavlažujeme. Doplnkovú závlahu zabezpečíme počas suchšieho leta, ale aj starších jedincom. Zalievame mäkkou vodou. Vhodné je každoročné prihnojovanie hnojivom pre kyslomilné rastliny, aj vďaka tomu azalky bohato rozkvitnú. Rastliny ocenia aj hrubšiu nástielku z jemne drvenej kôry, ktorú každoročne dopĺňame. Pred príchodom zimy k jednotlivým kríkom nahrnieme suché lístie.

Predstavujeme najkrajšie azalky

Azalka mäkká  – Azalea mollis ‘Anneke’

Azalka mäkká

Vyniká svetložltými voňavými kvetmi. Kvitne od apríla do mája. Patrí do skupiny tzv. Mollis hybridov. Opadavé listy tejto azalky sú na jeseň nádherne sfarbené. Vynikne v skupinách.
v × š: 180 – 100 cm

Azalka japonská – Azalea japonica ‘Palestrina’

Azalea japonica Palestrina

Ide o veľmi pekne a bohato kvitnúcu azalku nepravidelného rastu. Kvitne dlho, jednotlivé kvety sú stredne veľké. Listy sú drobné, poloopadavé a lesklé. Uplatní sa v ázijských výsadbách.
v × š: 150 – 100 cm

Azalka japonská – Azalea japonica ‘Blue Danube’

Azalea japonica Blue Danube

Táto pomaly rastúca azalka upúta už zďaleka nádherne fialovými kvetmi s typickým stredom, kvitne od apríla do mája. Po odkvitnutí ju zdobia mierne plstnaté a tmavozelené listy, ktoré neopadávajú. Vynikne v prírodných záhradách.
v. × š.: 60 – 90 cm

Azalka japonská – Azalea japonica ‘Rosinetta’

Azalea japonica Rosinetta

Pôvabný druh azalky s dvojitými až trojitými ružovými kvetmi. Kvitne v apríli až máji. Rastie veľmi pomaly a kompaktne. Listy má drobnejšie, oválne, mierne lesklé, väčšinou neopadávajú. Porastie na okraji záhonov s rododendronmi a v nádobách.
v × š: 60 – 80 cm

Azalka hybridná – Azalea ‘Feuerwerk’

Azalea Feuerwerk

Nádherne kvitnúca azalka so sýto sfarbenými kvetmi. Patrí do skupiny opadavých azaliek, tzv. Knap Hill hybridov. Vyznačuje sa dlhým obdobím kvitnutia a odolnosťou. Kvety sú oranžovočervené. Upúta v skupinách.
v × š: 150 – 100 cm

 

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku