Pestujete vinič ako zástenu? Práve teraz ho treba takto orezať

Rez viniča v tomto období je kľúčový pre zachovanie pestovateľského tvaru a ovplyvníme ním aj množstvo a kvalitu úrody.

Pestujete vinič ako zástenu? Práve teraz ho treba takto orezať

Hneď po vianočných sviatkoch, ak to počasie dovolí, vyrážajú pestovatelia viniča do viníc a púšťajú sa do jeho rezu. Podľa veľkosti pestovateľskej plochy trávia mnohí rezom i niekoľko nasledujúcich týždňov. Prečo sa reže práve v zimných mesiacoch s výnimkou silných mrazov? Rastlina teraz „spí“, takže z rezných plôch nevyteká vodnatá miazga. Do jari väčšina rezných rán zaschne, a tak ani vtedy, keď sa vinič začne prebúdzať, nebude z krov odkvapkávať „voda“, prípadne jej bude oveľa menej v porovnaní s jarným rezom.

Spôsob rezu závisí od toho, ako vinič pestujeme. Vo vinohradníckych oblastiach u nás prevláda pestovanie na tzv. rýnsko-hessenskom vedení. Túto rýchlorastúcu lianu však môžeme využiť aj v oddychovej časti záhrady, napríklad na pergole, kde jeden koreň môže vytvoriť hmotu až na niekoľkých dĺžkových metroch. Podobne je možné z neho vytvarovať sezónny optický predel, zástenu, keď zapestujeme kostrové konáre – nosné ťažne – do dvoch „poschodí“ nad sebou. A práve rez takejto zásteny si tentokrát ukážeme.

Vinič sa u nás často pestuje na rýnsko-hessenskom vedení. Postup tzv. Guyotovho rezu si môžete pozrieť v článku Ako a kedy rezať vinič .

Pestujete vinič ako zástenu? Práve teraz ho treba takto orezať

Vinič ako zástena

Zástena z viniča v tejto záhradke pomáha opticky izolovať jej časť určenú na posedenie, kúpanie sa detí v malom bazéniku či slnenie. Kým z jednej strany je záhradná chatka, z ďalších dvoch živý plot z tují, južná línia je vytvorená drôtenkovým vedením, po ktorom sa popína vinič. Kým vinič na klasickom rýnsko-hessenskom vedení sa reže takzvane na hlavu s ponechaním ťažňa s asi ôsmimi očkami, ktorý prinesie hlavnú úrodu a jednou zálohou z dvoch očiek, takzvaným čapíkom, tu sa hlavný kmienok nekončí „hlavou“, ale z neho vyrastajú na dve strany tri kostrové konáre – nosné ťažne. Rez je potom v zásade rovnaký ako rez viniča na pergole, čiže rez na dvojočkové čapíky.

Najskôr si rastlinu dobre prezrieme. Všímame si, aké výhony máme k dispozícii, ich dĺžku, hrúbku, odkiaľ vyrastajú, prípadne akej sú farby. Ako prvé odstránime vyrodené výhony. V každom uzle ponecháme ideálne jeden, maximálne dva silné výhony, pričom ich skrátime na čapík (na dve očká).

Pestujete vinič ako zástenu? Práve teraz ho treba takto orezať
Vždy pred rezom zhodnotíme existujúci stav. V tomto prípade sa z kmienka oddeľuje nízkopoložený nosný ťažeň na jednu stranu a vyššie dva nosné ťažne na dve strany. Všímame si výhony, najmä ich hrúbku a odkiaľ vyrastajú.

Ak sú k dispozícii iba slabé výhony, skrátiť môžeme i kostrové nosné konáre a pri reze výhonov ponecháme namiesto dvoch očiek jedno, to by malo viesť k zosilneniu celej rastliny.

Kmienok a konáre rezom očistíme od suchých častí, ako sú zvyšky vetvičiek, úpony. Z kmienka často vyrastajú nové výhony, ak sme ich neodstránili za zelena v lete, urobíme tak teraz, odrežeme ich tesne „na drevo“.

Skontrolujeme úväzy, ak je to nutné, niektoré povolíme či naopak, upevníme alebo doplníme o nové podľa potreby. Opora, na ktorej je pevne priviazaný vinič, pomáha lepšie niesť úrodu, bráni ohýnaniu sa rastliny, prípadne nalomeniu.

Hneď po reze síce vinič neplní dobre úlohu zásteny, no keďže rýchlo rastie, so začiatkom leta už vytvorí pomerne súvislú zelenú stenu aj so strapcami kvetov.

Fotopostup krok za krokom

1. Odstránenie vyrodeného výhonu

Rez viniča

Odstránime vyrodený vyššie položený výhon aj s časťou čapíka, ktorý sme ponechali na nosnom ťažni presne pred rokom.

2. Spodný výhon

Rez viniča

Spodný výhon vyrastajúci z minuloročného čapíka skrátime na dve očká.

3. Nosné ťažne

Rez viniča

Nosné ťažne očistíme rezom od všetkých suchých vetvičiek a úponov.

4. Letorasty

Rez viniča

Letorasty vyrastajúce priamo z nosného ťažňa skrátime na čapík, čiže na dve očká. Nenechávame ich husto vedľa seba, vyberieme tie silnejšie.

5. Úväzy

Rez viniča

Skontrolujeme úväzy. Povolené opätovne pevne priviažeme, tie, ktoré sa zadierajú do dreva, povolíme.

 

 

Text a realizácia: Ing. Monika Králová
Foto: isifa/Shutterstock, Ing. Monika Králová
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku