Dobrý deň, zdedili sme záhradu na Záhorí a radi by sme si dopestovali vlastnú zeleninu. Pôda je však veľmi piesčitá a neviem, čo všetko si môžem dovoliť pestovať, aby som sa nedočkala sklamania.
Výhodou piesčitej pôdy je to, že je ľahká a vzdušná. Rastliny v nej nehnijú a netrpia chorobami. Na jar sa dobre prehrieva, čo umožňuje včasnejšie výsevy a výsadby, takže vám môže sezóna v záhrade začať málinko skôr, ako v iných regiónoch. Nevýhodou je, že sa v nej živiny neudržia, keďže sú neustále vyplavované do hlbšieho pôdneho profilu dažďami či zálievkou. Problém môže nastať aj v lete, keď budete musieť plodiny na piesčitej pôde zalievať viac, ako je bežné, keďže ani vodu nedokáže takáto pôda veľmi zadržať.
Jej úrodnosť zvýšite tak, že do nej budete na jeseň pravidelne zarýľovávať pozberové zvyšky a na jar dobre vyzretý kompost alebo maštaľný hnoj. Každopádne sa v piesčitej pôde veľmi dobre darí všetkej koreňovej zelenine, ako sú mrkva, petržlen, čierny koreň, reďkovky či paštrnák. Korene totiž ľahko prenikajú do väčších hĺbok bez toho, aby sa deformovali a vzdušná pôda zabezpečí ich výborný zdravotný stav.
Po pravidelnom dopĺňaní živín v podobe organického materiálu už možno po dvoch či troch rokoch dopestujete na takejto pôde aj plodovú zeleninu, napríklad výborné rajčiny a papriky.
Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.
Text: Martin Čurda
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Dobrý deň, chcel by som sa opýtať. Kúpili sme novostavbu s menšou záhradou 170m2…