Úzke a dlhé pozemky sú pomerne časté v mestách aj na vidieku. No aj úzka záhrada môže mať svoje čaro a byť útulná. Dôležité je všetko správne usporiadať.
Prinášame vám návrh riešenia takejto záhrady.
Výhody tohto riešenia
+ Trávnik situovaný v zadnej časti záhrady ju opticky rozširuje a zároveň skracuje.
+ Kvetinové záhony v prednej časti s výškovým usporiadaným rastlín a so zvlnenými okrajmi odpútavajú pozornosť od skutočnej hranice záhrady.
+ Rozdelenie pozemku na dve časti – spevnenou plochou a výsadbou – takisto klame oko pozorovateľa – záhrada sa zdá širšia a kratšia.
+ Veľké stromy v strede pozemku a vzadu sú výbornou voľbou pri snahe záhradu opticky skrátiť. Rovnakú úlohu plní aj množstvo krov v predných partiách.
+ Výrazná modrá farba záhradného domčeka oživuje záhradu.
Nevýhody tohto riešenia
– Dve brezy v strede pozemku časom narastú do väčších rozmerov a úplne oddelia prednú časť od zadnej. Skôr by sa sem hodili dreviny s kompaktnou guľovitou korunkou.
– Záhony sú vyskladané z rastlín, ktoré sú atraktívne najmä v letnom období. Na jar a jeseň môže byť záhrada menej zaujímavá.
– Užšie chodníky môžu sťažovať prístup do záhradného domčeka počas nepriaznivého počasia.
– V záhrade chýba lavička či záhradný nábytok.
– Eleganciu a vzdušnosť by sem vniesli okrasné trávy, ktoré by sa dali doplniť.
Na úzkom pozemku nie je dobré vysadiť len jeho hranice a v strede ponechať trávnatú plochu. Tak sa tvar záhrady výrazne predĺži a bude pôsobiť nezaujímavo.
Aké rastliny vysadiť do takejto záhrady
1. Ibištek sýrsky (Hybiscus syriacus)
Ide o intenzívne a bohato kvitnúci ker, nízky stromček s výškou cca do 2 – 3 m. Je nenáročný, dobre znáša teplo aj sucho, je dostatočne mrazuvzdorný. Nie je vhodný vedľa terasy a chodníka, opadané kvety ich môžu farbiť.
2. Šalvia lekárska (Salvia officinalis ҅Purpurascens̕)
Polodrevitá trvalka dobre znáša teplo a sucho, dosahuje výšku cca do 1 m. Vyžaduje predjarný hlbší rez a neskôr odstraňovanie odkvitnutých súkvetí. Bohato kvitne začiatkom leta, pri správnej starostlivosti aj dvakrát za rok.
3. Muškát krúžkovaný (Pelargonium zonale)
Ide o trvalku, no u nás neprezimujúcu, preto ju pestujeme ako letničku. Ak máme možnosť rastlinu správne zazimovať, vydrží mnoho rokov. Na jar po prezimovaní sa môže zrezať asi o tretinu, ak sú výhonky slabé, aj viac.
4. Heuchera drobnokvetá (Heuchera micrantha ‛Palace Purple‛)
Trvalka znášajúca aj polotieň vytvára bohaté trsy s výškou pri kvitnutí asi do 60 cm. Drobné kvety na súkvetiach sú menej nápadné, rastlina sa pestuje najmä pre atraktívne farebné listy. Využijeme ich v záhrade ako zaujímavý farebný akcent.
5. Budleja Davidova (Buddleia davidii)
Obľúbený motýlí ker s výškou do cca 3 m. Bohato a dlho kvitne. Dá sa vysádzať ako solitér, ale aj do pozadia kvetinových záhonov. V predjarí vyžaduje pomerne hlboké zrezanie. Veľmi dobre znáša aj slnečné a suché stanovište.
6. Okrasná jabloň (Malus)
Okrasné jablone, nenáročné na starostlivosť, dosahujú výšku asi 3 až 6 m. Na jar nádherne kvitnú a jeseň zdobia veľkým množstvom drobných plodov. Existuje niekoľko zaujímavých druhov a odrôd s rôzne sfarbenými plodmi.
7. Breza papierová (Betula papyrifera)
Breza pestovaná pre atraktívne biele kmene s papierovito sa odlupujúcou kôrou. Môže dosiahnuť výšku 30 m. Má rada teplé, slnečné až polotienisté miesta, na pôdu ani na vlhkosť nie je náročná. Pozor na peľové alergie.
8. Plamienok hybridný (Clematis „Ramona“)
Liana s výškou do asi 3 m vyžaduje priväzovanie k opore. Kvitne počas leta veľkými kvetmi s priemerom až 15 – 20 cm. Na začiatku jari, keď začína pučať, sa odporúča zrezať všetky výhonky približne 0,5 m nad zemou.
Text: Daniel Košťál
Foto: thinkstock.cz, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Zdravím, mali by ste niekto dobrý kontakt na niekoho šikovného kto by mi urobil…