Plektrant purpurastý: Príbuzný nádchovníka svojou vôňou odoženie hmyz a uvoľní upchatý nos

Plektrant purpurastý je nielen izbovou, ale aj spoľahlivou balkónovou rastlinou, ktorá krásne vonia a, navyše, odpudzuje komáre aj iný dotieravý hmyz.

Plektrant purpurastý
Plektrant purpurastý Foto: Shutterstock

Pri pohľade na plektrant purpurastý (Plectranthus purpuratus) si možno spomenieme aj na iné veľmi podobné a bežne pestované rastliny. Táto vytrvalá rastlina s fialovo podfarbenými listami pripomína ich známejších vzdialených príbuzných, a to koleus metlinatý (Coleus paniculatus) pestovaný spravidla s panašovanými listami či populárny „nádchovník“, koleus voňavý (Coleus amboinicus), oba v nedávnej minulosti zaraďované do rodu plektrant.

Poznali ho už naše prababičky

Plektrant purpurastý je pôvodom z oblastí južnej Afriky. Hoci môže na prvý pohľad pôsobiť ako zaujímavá novinka, v skutočnosti by sme túto izbovú rastlinu našli už v domácnostiach našich prababičiek.

Aj keď ju niektorí považujú za letničku, ktorú si každý rok kupujú opäť nanovo, v skutočnosti ide o trvalku s mohutnými, mierne poliehavými alebo previsnutými výhonkami. Väčšinou sa o nej hovorí skôr ako o rastline okrasnej listom, ale počas leta sa na koncoch výhonov objavujú menšie svetlofialové kvety. Hoci sú aj ony zaujímavé, plektrant si zamilujeme hlavne kvôli listom na bujných výhonkoch, ktoré pomerne rýchlo obsadia celú nádobu.

TOP TIP

Plektrant je ideálna terasová a balkónová rastlina. Doprajte mu väčšiu nádobu, v ktorej sa môže rozrásť. V malom kvetináči neporastie tak bujne, navyše, môže časom začať živoriť.

Ako pestovať plektrant

V prípade, že budeme k plektrantu pristupovať ako k izbovej rastline, určite mu doprajeme väčší kvetináč. Keď sa mu bude dariť, veľmi rýchlo ho doslova ovládne, rastie totiž pomerne bujne. Počas leta ho môžeme vyložiť na terasu do polotieňa a na jeseň ho opäť presťahovať domov. Na zimu však bude potrebovať chladnejšiu miestnosť, vtedy mu vyhovuje teplota okolo 8 až 10 °C.

Túto silne aromatickú rastlinu, ktorá odpudzuje komáre, môžeme využívať aj ako balkónovú. Pristane jej to v rôznych letných kombináciách v kvetináčoch aj v závesných nádobách. Akurát do jeho priamej blízkosti nevysádzame pomaly rastúce druhy, pretože nad nimi rýchlo zvíťazí.

Plektrant ako balkónová a terasová rastlina
Keď sa mu bude dariť, veľmi rýchlo ovládne kvetináč, rastie totiž pomerne bujne. Foto: iStock

Pokiaľ by sme sa pýtali, prečo mu dať prednosť pred ostatnými kvetinami, dôvodom je nenáročnosť a všestrannosť. Okrem toho, že svojou vôňou odpudzuje komáre, dá sa využívať pri inhaláciách. Rozmliaždený list totiž uvoľňuje aj upchatý nos, navyše, príjemne osvieži.

Hoci ide o nenáročnú rastlinu, je dobré počítať s tým, že staršie kusy môžu vyzerať nevzhľadne. Pomôžeme im ľahko. Staršie, menej olistené výhony výraznejšie skrátime, rastlina rýchlo orastie a získa opäť kompaktný charakter.

Ďalšou možnosťou je každoročný odber odrezkov, čo je výhodné hlavne na jeseň. Počas zimy totiž zakorenia a na jar ich presadíme do kvetináčov. Každý rok tak budeme mať novú krásnu rastlinu v perfektnej kondícii.

Pestovanie plektrantu v skratke

Stanovište

Plektrant pestujeme v svetlom tieni, kam občas zasvietia aj slnečné lúče. Extrémnemu slnečnému úpalu sa radšej vyhneme. Vhodná letná teplota je vyššia ako 22 až 25 °C, v zime ho prenesieme do chladnej miestnosti s teplotou okolo 10 °C. Určite ho nedávame na kúrenie.

Starostlivosť

Od apríla do septembra pravidelne zalievame, najlepšie dažďovou alebo odstátou vodou. Pozor, trvalé zamokrenie býva dôvodom úhynu rastliny i rozvoja škodcov. Znesie dobre ľahké preschnutie. Od jari do konca leta každý týždeň prihnojíme tekutým hnojivom pre izbové alebo balkónové rastliny.

Zaujímavosť

Plektrant purpurastý je dobrým odpudzovačom hmyzu. Kvetináč s touto rastlinou môžeme postaviť napríklad na stôl na terase, kde si plánujeme užívať večerné posedenie či grilovanie.

Ako rozmnožiť plektrant

1. Odstrihneme výhonky

Z rastliny odstrihneme výhonky dlhé cca 10 cm. Rez vedieme šikmo v mieste listovej uzliny, spodné listy celkom odstránime.

Odstrihnutie výhonkov plektrantu
Foto: Tim Sandall/Gardener´s World

2. Dáme do vody

Takto pripravené výhonky dáme do pohára s vodou, ktorú obmieňame každý týždeň. Po niekoľkých týždňoch sa objavia prvé korienky.

Výhonky ponorené v pohári s vodou
Foto: Tim Sandall/Gardener´s World

3. Čakáme na prekorenenie

Odrezkom dáme čas na dobré prekorenenie. Čoskoro dosiahnu dĺžku okolo 3 až 5 cm, vtedy nastáva ideálna fáza pre výsadbu.

Zakorenenie výhonkov plektrantu
Foto: Tim Sandall/Gardener´s World

4. Vysadíme odrezky

Zakorenené odrezky vysadíme do kvetináča, do substrátu pre izbové rastliny, a to jednotlivo alebo po dvoch až troch kusoch.

Výsadba zakorenených odrezkov plektrantu
Foto: Tim Sandall/Gardener´s World

Galéria k článku

Text: Ing. Lucie Peukertová
Foto: iStock, isifa/Shutterstock, Tim Sandall/Gardener´s World
Zdroj: časopis Záhrada

Najnovšie diskusie