Skoro každý rok máme plesnivé jahody a na čiernych ríbezliach múčnatku. Vraj je už neskoro, keď ochorenie spozorujeme. Kedy teda máme zakročiť, aby sa pleseň nerozšírila?
Žiaľ, vysoká vzdušná vlhkosť a teplé dni veľmi prajú hubovým chorobám. Najlepšia je ešte prvotná prevencia – čiže jahody pestovať na slnečnej strane, v priepustnej pôde, na hrobliach alebo v závesných kvetináčoch, či stene.
V prípade, že ich máte na hriadke, tak aspoň nastielať slamou, aby plody nemali kontakt s pôdnou vlahou, a zásadne zalievať na srdiečko rastliny, nie celoplošne aj na listy.
Pri ríbezliach je ideálne pestovať odrody rezistentné voči americkej múčnatke, hoci chápem (a stalo sa nám to v nejednej záhrade), že ak bol silný tlak patogénu a priaznivé podmienky, americkou múčnatkou boli napadnuté aj rezistentné odrody. Istotou je josta, ktorá aj v takýchto sezónach vykazovala vyššiu mieru rezistencie ako rezistentné odrody ríbezlí.
Ríbezle majú okrem toho rady „prievan“, čiže by nemali rásť niekde, kde sa ani „lístok na strome nepohne“ – v rohu záhrady, pri plote, z jednej strany kôlňa, z druhej múr. Ak sa ochorenie objaví, treba zakročiť dôsledne, lebo sa ho už nezbavíte. Mohli by ste preto rastliny ošetriť už preventívne – povolenými fungicídnymi prípravkami. A to nielen jahody proti šedej plesni a ríbezle proti múčnatke, ale aj cibuľu proti plesni cibuľovej, egreše proti múčnatke a ovocné stromy proti peronospóre.
Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.
Text: Martin Čurda
Foto: archív, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Tento rok sa vyskytuje u záhradkárov choroba múčnatka na marhulkach,pozrite foto…