Počas sezóny nám pomáhajú v boji so škodcami, preto by sme sa im počas zimných mesiacov mali odvďačiť. Aj prikrmovanie vtáctva má však svoje pravidlá a občas z nevedomosti môžeme viac uškodiť, ako pomôcť.
Obohatením jedálneho lístka záhradných spevavcov, ktorí nám počas sezóny pomáhajú v boji so škodcami, im pomôžeme prežiť ťažké zimné obdobie. Aj vďaka tomu budeme môcť obmedziť chémiu pri pestovaní. Mnohé vtáky ocenia ponukou olejnatých semien alebo tuku (loja), čo im dodá dostatok energie na prečkanie zimy. Vždy sa však snažíme ponúkať také krmivo, ktoré najviac vyhovuje danému druhu.
Prečítajte si tiež: Ozdobné vtáčie kŕmidlo lacno a pekne
Našťastie výber (aj lacnejšieho) krmiva v špecializovaných obchodoch je pomerne bohatý. Semená môžu byť viac škrobnaté (pšenica, ovos, jačmeň, kukurica, pohánka) alebo olejnaté (slnečnica, mak, ľan, repka, orechy). Ponúkame ich celé, drvené či šrotované. Niektoré vtáky si pochutia aj na mäse, na čerstvých alebo zmrznutých zdravých odrezkoch, prípadne aj na varenom mäse bez soli a korenia. Hmyzožravé vtáky rady prijímajú vysokotukové krmivo v podobe tukových závesov alebo lojových gúľ obsahujúcich aj semená.
Napríklad stehlíky a vrabce sa potešia drobným semenám, ako sú proso, repka, ľan, sezam, ale aj lojovej zmesi. Sýkorkám, kôrovníkom, pinkám či žlnám ponúkneme olejnaté semená, ako sú slnečnica, konope, ľan, mak, repka, drvené a búrske orechy, sušené bobule, lojová zmes.
Nevhodné krmivo môže spôsobiť zimou oslabenému vtáčiemu organizmu ťažké zažívacie problémy, ktoré sa môžu skončiť až bolestivým úhynom. Vtákom neponúkame zažltnuté a splesnivené semená, chlieb, ostatky našich jedál – soľ aj korenie sú pre ne jed.
Text: Ing. Jaroslav Pížl
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Uz prikrmujete vtactvo prosim? Je pravda ze im treba dat az ked padne prvy sneh?…