Hoci sú botanické tulipány v porovnaní s ich šľachtenými príbuznými skôr nenápadné, zvyčajne nižšie a majú menšie kvety, dokážu výrazne spestriť jarné záhony. A to nie je jediné plus.
Ich pôvabné kvety rozkvitajú skôr, najčastejšie v marci alebo v apríli, čo je nielen pekné, ale aj dôležité pre prebúdzajúci sa hmyz. Navyše sú rastliny odolnejšie proti nepriaznivému počasiu, prispôsobivé a pestovateľsky nenáročné. Vďaka tomu sú veľmi perspektívnou skupinou okrasných rastlín.
Cibule stačí vysadiť počas jesene do pôdy na vhodné miesto a o nič ďalšie sa v nasledujúcich rokoch už starať netreba. Nemusia sa každoročne vyberať z pôdy ani prihnojovať. Práve z nich boli vyšľachtené veľkokveté záhradné odrody, ktoré sú predsa len o čosi zraniteľnejšie a náročnejšie na pestovanie.
Botanické druhy by sme pri potulkách svetom našli rásť v rôznych lokalitách, u nás nie sú pôvodné. Ich pravlasťou je Čína, oblasť Pamíru, odkiaľ sa rozšírili aj inam. Nenáročnosť a dnes moderný návrat k prírode z nich robia trendové a vyhľadávané okrasné druhy. Uplatnia sa v skalkách, na štrkových plochách, pri chodníkoch alebo v kvetináčoch, samostatne aj v kombinácii s inými jarnými kvitnúcimi rastlinami. Vzhľadom na nízku stonku nie sú vhodné na rez.
Ako sadiť a starať sa o tulipány
Vyhovuje im slnko až polotieň, ideálne pod vyššími opadavými krami alebo stromami. Sadíme ich na dobre viditeľné miesta do popredia záhonov. Potrebujú priepustnú, hlinitopiesočnatú, výživnú a skôr neutrálnu pôdu.
Cibule vysádzame do pôdy počas celej jesene, od septembra do konca novembra. Vytvárame menšie skupinky zložené z jedného druhu či odrody. Ideálne je rovnakú skupinku zopakovať na iných miestach v rámci záhrady. Hĺbka výsadby má byť dvojnásobok výšky cibule.
Po zakorenení nevyžadujú takmer žiadnu starostlivosť. Cibule z pôdy nevyberáme, hoci občasné presadenie im prospeje. Počas skorých suchých jarných dní ich zavlažíme, aby nedošlo k zasychaniu listov alebo kvetných pukov.
Zaujímavé botanické druhy tulipánov
Tulipán lesný (Tulipa sylvestris)
Neskôr kvitnúci druh s menšími žltými kvetmi je vítaným spestrením prírodnej alebo vidieckej záhrady. Najkrajší je v súvislých porastoch. Obľubuje slnko a po zakorenení znesie aj sucho.
v × š.: 25 × 10 cm
Tulipán skalný ‘Lilac Wonder’ (Tulipa saxatilis)
Menšie svetlofialové či ružové kvety s typickým žltým stredom tohto menej známeho druhu sú neprehliadnuteľnou ozdobou skaliek, okrajov záhonov aj výsadieb v kvetináčoch.
v × š.: 20 × 15 cm
Tulipán Kaufmannov (Tulipa kaufmanniana)
Pôvabný, vďačný a nenáročný druh má viacero odrôd. Má vyššie, typicky štíhle kvety a zašpicatené okvetné lístky. Najzaujímavejší je v skupinách, zažiari najmä v skalkách. Zaujímavé sú i listy.
v × š.: 15 – 30 × 15 cm
Tulipán ‘Persian Pearl’ (Tulipa pulchella)
Prekrásne kvitnúca nízka odroda má menšie bielo-fialové bankovité kvety so žltým stredom. Kvitne dlhšie, od konca marca a počas apríla. Vynikne v skupinách, v skalkách a pri chodníkoch.
v × š.: 15 × 10 cm
Tulipán turkestanský (Tulipa turkestanica)
Jemné krémové kvety so žltými stredmi v tvare hviezdičiek sú umiestnené na konci tenkých stoniek. Vyžaduje chránené slnečné stanovište. Kvitne začiatkom marca.
v × š.: 20 × 15 cm
Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Uz druhy rok maju moje tulipany skor len listy, takmer ziadne kvety. Treba ich n…