Počuli ste už pojem "banán severu"? Spoznajte asimínu, strom s krásnymi kvetmi a chutnými plodmi

Asimina triloba je exoticky pôsobiaci ovocný druh, ktorý poznáme aj pod názvami pawpaw či banánovník severu. Napriek svojmu exotickému vzhľadu ide o nenáročný ovocný druh, ktorý možno s úspechom pestovať aj v našich končinách. 

Počuli ste už pojem "banán severu"? Spoznajte asimínu

Asimína trojlaločná, ako znie jej slovenský názov, pochádza zo severnej Ameriky. Je to atraktívne pôsobiaci opadavý strom, ktorý dorastá od 3 až do 7-8 metrov a už na prvý pohľad zaujme svojimi veľkými zelenými listami dosahujúcimi až 30 cm. Drevo je krehké a mäkké, na prvý pohľad pôsobia konáre labilne. Vďaka dekoratívnemu vzhľadu nachádzajú stromy asimíny svoje uplatnenie aj v okrasných výsadbách, kde tvoria pomerne dominantný prvok.

Zaujímavý zvončekový tvarý bordovohnedej farby majú aj kvety asimíny. Kvety však nie sú atraktívne len vďaka vzhľadu, ale najmä pre skutočnosť, že kvitnutie prebieha ešte pred rastom listov. Väčšina pestovaných odrôd je cudzoopelivá, na pestovanie je preto potrebné zabezpečiť si aspoň dva stromy. Opelenie zabezpečujú vietor a hmyz, ktorému sa to vďaka nevábnej vôni kvetov nie vždy podarí tak dokonale, ako by sme chceli. Je preto vhodné pomôcť opeleniu ručným doopelením. Času naň máme dostatok, nakoľko asimíny kvitnú postupne, niekedy až 6 týždňov.

Kvet asimíny

Výsadba a pestovanie

Asimínu možno pestovať prakticky všade tam, kde sa pestujú jablone. Vyhnúť sa treba veterným a suchým lokalitám, ale tiež ťažkým či zamokreným pôdam. Pokiaľ je vysadená na príliš slnečné stanovište, odporúča sa jej čiastočné tienenie v prvých rokoch po výsadbe. Výpestky sa predávajú vo forme kontajnerovanej sadby.

Pri výsadbe je dôležité, aby nedošlo k poškodeniu či narušeniu koreňového balu, preto pokiaľ nie sú ešte výpestky v kontajneri dokonale prekorenené, tak s výsadbou počkáme alebo ju uskutočníme čo najopatrnejšie. Rastliny vysádzame do vopred pripravených jám ešte pred pučaním, v radoch aspoň 2-2,5 metra od seba. Pri výsadbe im doprajeme zásobu dobre vyzretého kompostu a výdatnú zálievku. Prvé dva-tri po výsadbe doprajte asimíne aj obalenie kmienka na zimu vhodným obalovým materiálom. Pôdy jej vyhovujú hlboké, vlhké a úrodné, pH pôdy obľubuje v rozmedzí od mierne kyslého po neutrálne.

Počuli ste už pojem "banán severu"? Spoznajte asimínu

Na výživu nie je extra náročná, prihnojujeme ju párkrát ročne bežnými hnojivami, dôraz kladieme najmä na vyšší obsah draslíka. Hnojivo aplikujeme vo forme granulovaných hnojív, hnojivovej zálievky alebo listovej výživy. Na vlahu si potrpí najmä v prvých rokoch po výsadbe a počas suchého letného obdobia. Vlahu jej treba dopriať aj počas rastových periód, ktoré má asimína v priebehu jedného roka dve. K lepšiemu udržaniu vlahy prispieva i mulčovanie vhodnými rastlinnými materiálmi pod korunami stromov.

Znesie zimu aj rez

Asimína patrí medzi odolné ovocné druhy. Stromy sú spoľahlivo mrazuvzdorné, znášajú pokles teploty až do -25 °C. Proti jarným mrazom sú kvety čiastočne odolné, vďaka dlhej perióde kvitnutia im však unikajú. Stromy u nás netrpia žiadnymi chorobami ani škodcami, vďaka čomu nevyžadujú žiadnu chemickú ochranu. Na optimálne zimovanie im vyhovujú skôr drsnejšie zimy, keď počet hodín s mínusovými teplotami prevyšuje 400. Veľmi dobre reagujú aj na rez. V prvých rokoch uplatňujeme rez výchovný, neskôr už iba pomocou udržovacieho rezu redukujeme korunu odstraňovaním či skracovaním nevhodných výhonov. Vhodným termínom rezu je neskorá jar alebo obdobie medzi rastovými periódami.

Počuli ste už pojem "banán severu"? Spoznajte asimínu

Úroda

Asimína vstupuje do plodnosti, keď dosiahne výšku aspoň 180 cm. Plody zberáme zväčša v priebehu septembra, dozrievajú jednotlivo, ale i v trsoch. Sú baňatého tvaru a veľkosti 10-15 cm. Sú pomerne ťažké, najväčšie plody môžu dosahovať váhu až do pol kilogramu. Pri zbere dochádza ľahko k otlačeniu plodov, preto ich zberáme veľmi opatrne. Určené sú na priamy konzum a výrobu koláčov, marmelády, detskej výživy, ovocného vína a destilátov. Možno ich tiež sušiť, mraziť či kandizovať. Podtrhnuté plody možno pri nízkej teplote skladovať niekoľko týždňov.

Povrch plodu tvorí zelená či žltá šupka, vnútro plodu skrýva 10-15 pomerne veľkých semien, ktoré sú mierne jedovaté a pripomínajú tvarovo i veľkosťou fazuľu „švábku“. Vnútro plodu vypĺňa žltkastá dužina krémovej konzistencie. V intenzívnej sladkej chuti i vôni cítiť banány, vanilku, ale i mango, vyzreté hrušky, jahody či ananás. Chuť sa mení v závislosti od odrody, ako aj od času od zberu plodov. Z vitamínov stoja za zmienku vitamíny C a A, ktorých obsah je v plodoch slušný. Z minerálnych látok vyniká najmä obsah vápnika a železa v plodoch.

Asimina triloba

Výber odrôd

Donedávna bola asimína dostupná iba vo forme semenáčov, dnes už dostať jej odrody. Rozdiely medzi nimi sú však minimálne. Veľké odlišnosti sú totiž už medzi plodmi dorastenými na jednom strome. Medzi najznámejšie patria odrody Davis, Georgia, Ithaca, Lady D, Overlese, Prima, Prolific, Rappahannock či Sunflower. Pre záujemcov o pestovanie tohto atraktívneho ovocného druhu treba ešte doplniť informáciu, že ide o asi najdrahší ovocný druh predávaný na Slovensku, ceny rastlín sa pohybujú rádovo v desiatkach eur. Každý koníček však čosi stojí, preto zanietený pestovateľ túto investíciu určite neoľutuje.

Text: Ing. Marián Komžík, Kohaplant, Levice
Foto: Ing. Marián Komžík, Kohaplant, Levice, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku