Bylinné kúry sú vhodné pri ľahkých formách ochorení a aj ako podporná liečba. Ak máte problémy najmä s trávením, vyskúšajte recepty z týchto prírodných pomocníkov.
Mäta pieporná (Mentha piperita)
Mäta je skvelá do letných osviežujúcich limonád, v malom množstve i do šalátov. Vonia a chutí po mentole, ochutí aj iné, chuťovo menej atraktívne bylinkové čaje. Veľmi rýchlo sa rozrastá pomerne plytko koreniacimi podzemkami. Riešením je vysadiť ju do väčšieho hlineného črepníka a ten zakopať do pôdy do bylinkového záhona, pričom necháme trčať cca 2 – 3 cm okrajov črepu. Nedovolíme jej prerásť takto vymedzené hranice. Čaje, tinktúry a likéry sa užívajú vnútorne pri problémoch tráviaceho traktu. Uvoľňujú kŕče, podporujú uvoľňovanie žlče, a tým zlepšujú trávenie. Účinkujú proti nechutenstvu.
Výsadba: III, IV, IX, X
Zber listov a vňate: V, VI, VII, VIII
Likér na podporu trávenia
Plná hrsť mätových listov, 0,5 l 40 % pálenky, 250 g cukru, 0,75 l vody. Umyté a oschnuté listy zalejeme pálenkou. Necháme 10 dní postáť na tmavom mieste, potom precedíme a listy vyžmýkame. Zvaríme cukor s vodou na sirup. Necháme vychladnúť a zmiešame s pálenkou. Naplníme fľašu a skladujeme na chladnom mieste.
Čaj pri problémoch tráviaceho traktu
Tri čajové lyžičky sušených listov alebo tri čerstvé listy zalejeme vriacou vodou, necháme postáť 10 minút, scedíme. Popíjame vlažný počas dňa. Pri užívaní robíme niekoľkodňové pauzy.
Vhodná aj pri: oleje a tinktúry pôsobia mierne ochladzujúco a používajú sa pri bolestiach hlavy, potierajú sa nimi spánky.
Slivka (Prunus domestica)
Lahodné osviežujúce ovocie je stálou súčasťou nášho jedálnička. Slivkové guľky a koláče sú príjemným spestrením nielen letného jedálnička. Vychýrený je aj slivkový džem. Obsahujú množstvo vitamínov a minerálov. V sušenej forme sú zdravším variantom maškrty. Pri domácom sušení sa na rozdiel od kupovaných sušených sliviek vyhneme konzervačným látkam. Dajú sa sušiť s kôstkou, ale aj vykôstkované. Stromom, ktoré majú zvyčajne stredne veľkú korunu, vyberieme slnečné stanovište. Kupujeme alebo štepíme odrody odolné proti nebezpečnej a, bohužiaľ, veľmi rozšírenej vírusovej chorobe – šarke sliviek.
Výsadba: III, IV, IX, X
Zber plodov: VII, VIII
Proti zápche
Päť sušených sliviek namočíme večer do vody a ráno aj s vodou skonzumujeme, a to niekoľko dní za sebou, buď nalačno, alebo ako súčasť smoothie či mȕsli. V lete nahradíme sušené slivky surovými.
Vhodná aj pri: často sa uvádza pozitívny účinok na kosti, častejšie slivky teda môžu konzumovať ľudia s rizikom osteoporózy.
Kapusta obyčajná (Brassica oleracea)
Kapusta je veľmi zdravá zelenina v surovom aj v kvasenom stave. Okrem vitamínov B a C obsahuje i relatívne vzácny vitamín K. Má rada slnečné a výživné pôdy aj výdatnú zálievku. Letné odrody kapusty sú vhodné na priamy konzum a varenie, zimné odrody aj na skladovanie a kvasenie. Napáda ju pomerne veľa chorôb a škodcov. V čase nalietavania škodcov výsevy a výsadby chránime bielou netkanou textíliou.
Výsev semien: III, IV, V
Výsadba priesad: V, VI, VII
Zber plodov: VIII, IX, X
Obklad na boľavé kĺby
Povrch jedného až dvoch kapustových listov zvrchu mnohokrát narežeme. Večer listom obalíme boľavý kĺb, obviažeme ho a necháme pôsobiť do rána. Môžeme opakovať niekoľko dní za sebou.
Vhodná aj pri: podporuje činnosť tráviacich a močových orgánov, tlmí rast baktérií, zvyšuje imunitu, upravuje stolicu. Pôsobí proti zápalom, hnačke, anémii.
Jarabina vtáčia moravská (Sorbus aucuparia)
Tento náš pôvodný menší až stredne veľký strom vysádzajú v súčasnosti častejšie záhradní architekti do menších záhrad. Na jar prináša dobre viditeľné biele súkvetia, ktoré sa časom premenia na oranžovočervené plody, ktoré sú až do jari potravou pre miznúce vtáctvo. Atraktívne je aj jesenné vyfarbenie.
Pozor, čerstvé plody nekonzumujeme, vo väčších množstvách môžu spôsobiť otravu. Sušením alebo tepelnou úpravou sa jedovaté látky rozpadajú na neškodné. Po dozretí zbierame celé súplodia. Plody používame na výrobu lekvárov, kompótov, vína, pálenky alebo ich sušíme pri teplote 50 ⁰C. Regulujú činnosť tráviacej sústavy, zlepšujú prietok žlče a majú aj mierne preháňavý účinok.
Výsadba: III, IV, IX, X
Zber plodov: IX, X
Jarabinový sirup na dobré trávenie
Vylisovanú alebo odstredenú šťavu z čerstvých plodov zmiešame v pomere 1 : 1 s cukrom, pomalým varom zahustíme. Používame pri tráviacich a črevných problémoch v dávke 3 až 4 lyžičky sirupu denne.
Jarabinový čaj proti prechladnutiu
Zmiešame 2 diely sušenej jarabiny, 1 diel sušených plodov čiernej ríbezle a 1 diel sušených listov čiernej ríbezle. Vsypeme do termosky, zalejeme vriacou vodou a necháme cez noc odstáť. Popíjame teplý počas dňa.
Vhodná aj pri: plody a výrobky z nich pôsobia močopudne, znižujú hladinu cholesterolu a zmierňujú reumatické bolesti.
Majorán záhradný (Majorana hortensis)
Nepostrádateľná korenina do zemiakových placiek, gulášov a iných jedál. Je to letnička, ktorú pestujeme na slnečnom mieste zo semena alebo zo zakúpenej sadenice. Je nízka, nenápadná, môžeme ňou každoročne vyplniť medzery v bylinkovom záhone. Zberáme kvitnúcu vňať aj dvakrát ročne. Sušíme ju voľne rozloženú v teple a tieni. Tvrdšie stonky po usušení odstránime. Podporuje trávenie, osoží pri nadúvaní a žalúdočných ťažkostiach.
Výsev semien: III
Zber vňate: VI, VII, VIII, IX
Čaj na zlepšenie trávenia
Jednu čajovú lyžičku sušeného majoránu zalejeme 2 dl vriacej vody, necháme lúhovať cca 10 minút. Pijeme ako niekoľkodňovú kúru nalačno alebo ľahko osladený medom podľa potreby.
Inhalácia na vykašliavanie a uvoľnenie plného nosa
Tri polievkové lyžice sušeného majoránu zalejeme 1 l vriacej vody, necháme 10 minút postáť. Keď teplota trochu klesne, naparujeme si tvárovú časť.
Vhodný aj pri: majorán je i močopudný, povzbudzuje nervovú činnosť a pomáha pri migréne, môže sa pridať i do čajov na podporu vykašliavania.
Púpava lekárska (Taraxacum officinale)
Pre niekoho nechcená, pre iného tolerovaná a pre ďalšieho obľúbená „burina“ našich záhrad. Pravda je, že sa ľahko šíri semenami a vďaka pevnému hlbšiemu koreňu ťažko likviduje, keďže časť koreňa pri vyťahovaní neraz ostane v pôde a vyrastie z neho ďalšia rastlina. Horká chuť naznačuje, že práve trávenie je oblasť jej pôsobenia. Veľmi skoro na jar pridávame mladé listy do šalátov, neskôr môžeme z kvetov vyrábať púpavový med. Ako domáce liečivo sa využíva najmä koreň, takže pri likvidácii púpavy v trávniku môžeme spojiť potrebné s užitočným.
Výsev semien: III, IV, V
Zber kvetov: III, IV
Zber koreňa: III, X
Tinktúra na dobré trávenie
Tri až štyri púpavové korene dobre umyjeme, prípadne vyčistíme kefkou, pokrájame na nie príliš malé kúsky. Prelejeme pol litrom 40 % alkoholu a postavíme na tri týždne na slnečné miesto. Precedíme. Užívame po ťažkom jedle, jeden malý štamperlík.
Kvety zaliate vínom ako aperitív
Plnú hrsť rozkvitnutých kvetov dáme do sklenenej alebo keramickej nádoby a zalejeme 0,5 l bieleho suchého vína. Postavíme na studené miesto na 24 hodín, potom precedíme. Pijeme ako aperitív.
Vhodná aj pri: uvádza sa, že čistí krv, a preto sa odporúča skoro na jar pri rôznych očistných kúrach, uplatní sa aj pri reumatických problémoch, pôsobí močopudne, podporuje chuť do jedla a je súčasťou mnohých „pečeňových“ a žlčníkových čajov.
Text: Ing. Monika Králová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
... v pripade skusenosti, prosim o odporucenie dobrych sort ribezli a egresov..…