Jar je tu a s ňou prichádza obdobie, kedy nás záhrada naplno zamestná. Vysievame cínie, zakladáme záhony s mečíkmi, režeme vŕby, upraceme skalku. Na čo ešte nezabudnúť?
Vysádzame kvetináče
Do prázdnych kvetináčov a čerstvého záhradníckeho substrátu sa ešte aj začiatkom apríla dajú vysadiť sadenice sirôtok, sedmokrások, nezábudiek, jarných trvaliek a rýchlených cibuľovín. Počas jari a veľkonočných sviatkov nám skrášlia dvory i vstupné priestory do domu. Rastliny treba zavlažovať, ale neprelievať.
Vysievame cínie a astrovky
Tieto vďačné letničky kvitnú celé leto a ich kvety vydržia dlho aj vo váze. Od začiatku apríla si môžeme semená vysiať do riadkov do studeného pareniska. Ideálna teplota na klíčenie je okolo 15 °C. Predpestované sadenice si potom v máji vysadíme na pripravené slnečné záhony s humóznou a priepustnou pôdou. V teplejších lokalitách si semená cínií a astroviek môžeme vysiať aj priamo na záhon, koncom apríla alebo najneskôr začiatkom mája. Nevyhnutné je výsevy pravidelne zavlažovať, pretože pôda na slnečnom mieste rýchlo presychá.
Zakladáme záhon s mečíkmi
Mečíky (gladioly) sa pýšia kvetmi rôznych veľkostí, tvarov a farieb. Hoci sú typickou letnou okrasnou rastlinou, na výsadbu ich hľúz by sme mali myslieť už v druhej polovici apríla. Mečíkom vyberme slnečné, teplejšie a pred vetrom chránené stanovište. Vyskúšajme v tomto roku vysádzať naklíčené hľuzy.
Hľuzy, ktoré sa rozhodneme vysádzať, najskôr očistíme od vrchných suchých šupín. Suché a poškodené kusy vyhodíme. Uložíme ich vedľa seba do plytkých misiek alebo debničiek a umiestnime na pár dní na svetlé a teplejšie miesto. Naklíčené hľuzy potom môžeme vysadiť na pripravené hriadky, do hĺbky asi 10 cm, do riadkov alebo menších či väčších skupiniek.
Jarné práce v skalke
Skalky sú najatraktívnejšie na jar, pretože kvitnú najkrajšie druhy skalničiek. Kým sa však skalka ukáže v plnej nádhere, treba sa o ňu vhodne postarať.
Opatrne povyberáme všetko nafúkané lístie a ďalšie nečistoty, napríklad úlomky konárikov z okolitých stromov alebo zvyšky plodov. Odstránime burinu a skontrolujeme kamene. Mali by byť pevne ukotvené, preto tie uvoľnené upevníme. Rastliny, ktoré povytiahol mráz, zatlačíme späť do pôdy, uhynuté druhy úplne odstránime. Suchšie nadzemné časti nižších trvaliek odstrihneme.
Do skalky si teraz môžeme dosadiť, a to aj v kvitnúcom stave, nové skalničky, nezabudneme ani na nižšie dreviny – ihličnany aj listnáče. Pekné v skalkách sú aj drobné cibuľoviny, aj tie bývajú na jar v predaji. Príliš rozrastené skalničky teraz môžeme zredukovať alebo nahradiť mladšími jedincami, pričom sa vyhneme druhom, ktoré práve kvitnú. Okolo ošetrených rastlín opatrne prekypríme substrát, podľa potreby doplníme drobnú kamennú sutinu.
Režeme vŕby
Najneskôr v prvej polovici mesiaca by sme mali zrezať všetky minuloročné výhonky vŕby japonskej (Salix × integra ʻHakuro Nishikiʼ), a to asi na 4 očká. Z nich táto drevina vyženie nové silné výhony s pekne vyfarbenými listami. Na 4 – 5 očiek treba zrezať aj minuloročné výhony vŕby rakytovej (Salix caprea ʻKilmarnockʼ), na ktorej boli jahňady. Pravidelne rezané vŕby pôsobia atraktívnejšie, bývajú vitálnejšie a mávajú krajšie olistenie. Pravidelný rez predlžuje aj ich životnosť a odolnosť proti chorobám a škodcom. Hoci ide o radikálny zásah, netreba sa ho obávať, drevinám prospieva.
Vysádzame kortadériu
Osvedčené obdobie na výsadbu tejto teplomilnej okrasnej trávy je apríl až začiatok mája. Vysádzame ju s neporušeným koreňovým balom na slnečné, teplejšie a chránené miesto. Počítame s tým, že rastlina sa rozrastá do šírky, preto jej vyhradíme dostatok miesta.
Na čo ešte nezabudnúť?
- Vysádzame nové trvalky do kvetinových záhonov. Teraz je aj príležitosť rozmnožiť si príliš rozrastené druhy delením trsov.
- Cibuľovinám doprajeme živiny, počas slnečných a suchších dní dostatok vlahy a dôležité je aj odstraňovanie odkvitnutých kvetov.
- Vysádzame ihličnany a vždyzelené listnáče. Využime na to daždivejšie dni. Vysadené dreviny bude dôležité pravidelnejšie zavlažovať.
- Presadíme odkvitnuté prvosienky z nádob do voľnej, najlepšie vlhkej pôdy do polotieňa.
- Ostriháme odkvitnutý vresovec mäsový (Erica carnea). Vďaka tomu získa táto drevina kompaktnejšiu podobu a v nasledujúcom roku bohato rozkvitne.
- Ostriháme ruže. Dôležité bude dať preč suché, príliš tenké alebo poškodené výhonky. Ošetrené ruže zavlažíme a prihnojíme.
- Zrealizujeme jarné ošetrenie trávnika, prvé kosenie, prerezanie, prevzdušnenie a prihnojenie. Je aj vhodné obdobie na zakladanie nových trávnikov výsevom alebo položením trávnych kobercov.
- Vysádzame opadavé kry, ktoré kvitnú na jar. V záhradníctvach je teraz najširšia ponuka.
- Vysadiť si na okraje jazierok nové druhy vlhkomilných rastlín.
Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock, Miro Pochyba
Zdroj: časopis Záhrada
Zdravím, mali by ste niekto dobrý kontakt na niekoho šikovného kto by mi urobil…