Polykarbónátový skleník: Týchto chýb sa pri montáži vyvarujte

Ľahký polykarbonátový skleník je ako skladačka. Jeho prednosťou je, že dokáže výrazne predĺžiť záhradkársku sezónu. Poslednú úrodu zeleniny zozbierate aj pod horami až na Vianoce, a na jar sa sezóna začne skôr, ako zíde sneh. Aby však táto sláva trvala čo najdlhšie, dôležité je nespraviť pri montáži chyby. Inak vás čaká nemilé prekvapenie už pri prvom vetre.

Polykarbónátový skleník: Týchto chýb sa pri montáži vyvarujte

O tom, že skleník treba v záhrade otočiť tak, aby sa slnko počas dňa opieralo najmä do jednej z jeho bočných strán, niet pochýb. Tepelné zisky budú najvyššie a sezóna bude vďaka nim využitá naplno. Ak si však na osadenie zvolíte chránené miesto namiesto otvorenej plochy, čaká vás niekoľko bonusov navyše. Polykarbonátová výplň funguje ako izolant, takže čím menej vetra bude skleník ovievať, tým viac tepla sa v ňom v najcennejších obdobiach sezóny zachová. Je to, akoby ste získali týždeň času na začiatku a konci roka navyše. To rozhodne zaváži. Každá veterná bariéra navyše ochráni skleník pred veternými smršťami, ktoré by mohli narušiť jeho jemnejšiu konštrukciu.

Polykarbónátový skleník: Týchto chýb sa pri montáži vyvarujte

Na pevnej zemi

Skleník dosadá na zem svojím rámom, ktorý je kotvený iba predĺženiami zapichnutými do pôdy. V starostlivo ubitej ílovitej zemi to postačí. V prípade ľahkej a kyprej piesočnatej pôdy to však nemusí byť dostatočné. Každý domáci majster si hravo poradí s ich predĺžením z pôvodných 30 cm na dvojnásobok. Stačí pridať kus stavebnej výstuže a priviazať ju drôtom. To zaistí ochranu proti podfúknutiu.


Aby sa konštrukcia nekrútila a časom nesadala, podklad pod rámom treba vyrovnať a riadne utlačiť. Keďže celý rám skleníka je zložený z rovných dielcov, ktoré sú spájané drobnými skrutkami, spoje by sa mohli pri zosadaní uvoľniť. To by narušilo pevnosť skleníka ako celku, pričom opravy sú zložité a náročné. Ak chcete v starostlivo udržiavanej záhradke predísť nepríjemnostiam, pripravte si lôžko na skleník s predstihom. Špagátom si vymerajte rám, po jeho obvode si zrovnajte 30 cm široký pruh, polejte ho a utlačte. Keď po pár dňoch sadne, budete mať šancu dorovnať ho.

Polykarbónátový skleník: Týchto chýb sa pri montáži vyvarujte

Aby výplne vydržali

Možno by vám to nikdy nenapadlo, no hoci vyzerajú polykarbonátové výplne z oboch strán úplne rovnako, predsa len sa líšia. Jedna z ich strán bola vo fabrike upravená tak, aby odolala ultrafialovému žiareniu slnka. Práve tá patrí smerom von a výrobca ju na ochranných fóliách označil drobnými značkami alebo nápismi, preto pri zakladaní výplní do rámov ponechávajte fóliu nalepenú a uvoľňujte ju iba po obvode. Ak namontujete výplne nesprávne, namiesto piatich či šiestich sezón vám vydržia iba dve. A to je nečakaná komplikácia.

Niekedy sa stáva, že tabuľa je v pozdĺžnom smere zastrihnutá tesne pri odrezanom rebre. Ak sa otvorená bunka roztiahla, bude sa do rámu zasúvať ťažšie. Akékoľvek náhlenie a silový prístup montáž len zhoršia. Osvedčilo sa prelepiť takúto problémovú hranu na niekoľkých miestach úzkou lepiacou páskou. Tá vytvorí nábehovú hranu, ktorá zjednoduší zasúvanie.

Polykarbónátový skleník: Týchto chýb sa pri montáži vyvarujte

Na fixáciu s rozvahou

K niektorým skleníkom začali výrobcovia pribaľovať kartušové lepidlo, takže výplňové tabule možno do hliníkového rámu aj vlepiť. Je to riešenie pre tých, ktorí sa obávajú silného nárazového vetra. Vo chvíli, keď prenikne dnu cez otvorené okno, dvere alebo popod zle ukotvenú konštrukciu, mohol by výplne z rámu vyfúknuť. Stalo sa to už v nejednej záhrade a niektorí záhradkári sa už stihli zo svojich montážnych chýb poučiť.

Polykarbónátový skleník: Týchto chýb sa pri montáži vyvarujte

Keďže vypadnuté náplne možno vrátiť iba do rozobratého rámu, každý prešľap treba riešiť rozobratím a zložením. Je to zdĺhavé a málokto sa do toho chce púšťať. Celoobvodovo nanesené lepidlo takýmto situáciám zabráni, bodové nanesenie do drážok rámu hrozbu zmierni. Ak sa však stane, že staré výplne rozbije krupobitie alebo sa po zostarnutí začnú rozpadávať, výmena výplní za nové môže byť neprimerane náročná. Vyškrabať lepidlo von, aby sa drážky uvoľnili, je práca na dlhé zimné večery.

Polykarbónátový skleník: Týchto chýb sa pri montáži vyvarujte

Pozorne podľa návodu

Pri skladaní záleží na každom detaile, preto nie je na škodu sadnúť si nad obrázkový návod a preštudovať si ho skôr, ako sa pustíte do samotnej montáže. Hoci desiatky druhov profilových dielcov majú zvyčajne nalepené značenie, montáž skrutkami a maticami si žiada rozvahu a chladnú hlavu. Všetko musí sedieť do pravých uhlov, aby sa spoje neroztvárali a poskytli dostatočnú oporu pri záťaži. Mnohé prvky sa montujú v skupinách, aby sa následne spájali.

Dvaja zruční ľudia zvládnu montáž za jedno popoludnie. Keď treba začať so zostavovaním strešnej časti, značne pomôže tretí pomocník. Vždy, keď sa objaví prvá nepresnosť pri dosadaní, treba hľadať príčinu. Inak sa chyba bude násobiť a skleník nedosiahne takú pevnosť, akú mu konštruktéri za počítačmi prisúdili pri svojich výpočtoch.

Polykarbónátový skleník: Týchto chýb sa pri montáži vyvarujte

Všetko musí sedieť bez škár, všetky skrutky musia zájsť do plnej hĺbky zárezov. Chvíľkou pravdy je montáž výstužných priečok – tie odhalia aj také chyby, ktoré unikli vašej pozornosti. Hoci ste sa snažili podklad pod skleníkom vyrovnať a spevniť, nikdy to nebude také, akoby ste skleník skladali na vyasfaltovanom parkovisku.

Polykarbónátový skleník: Týchto chýb sa pri montáži vyvarujte

Pozor na sneh v mimosezóne

Výdatné nárazové sneženie si bude žiadať váš zásah. Aj napriek tomu, že ste spravili všetko pre to, aby si skleník zachoval svoju pevnosť, váš nezáujem môže vyústiť do neplánovaných opráv. Polykarbonát hravo unesie 30-centimetrovú vrstvu čerstvého mokrého snehu. Prehne sa, natiahne výstuhy, ale nič zlé sa nestane.

Polykarbónátový skleník: Týchto chýb sa pri montáži vyvarujte

Ak ho však nepozmetáte a necháte skleník bez dozoru, stačí, aby sa sneh začal topiť, primrzol, prípadne sa naň navŕšila nová čerstvá vrstva, a snehom vytlačené strešné tabule sa prepadnú dnu do skleníka. Výsledkom môže byť strata poslednej úrody a nemilá práca na prvé jarné dni – rozobrať celú strešnú časť a tabule osadiť dnu.

 

 

Text: Marcela Gigelová
Foto: autor, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku