Pomelo sa od ostatných citrusov líši svojou veľkosťou, no i menšou popularitou. Už tradične uprednostňujeme v zimnom období pomaranče a mandarínky, v prípade, ak si chceme dopriať vyššiu dávku vitamínu C, siahneme po citróne či grapefruite. Pritom práve pomelo, Citrus maxima, je príbuzné grapefruitu, na rozdiel od neho má však príjemnejšiu chuť bez horkosti a trpkosti.
Čo ste o pomele ešte nevedeli?
Dali ste už chutnému a zdravému pomelu šancu? Odradila vás cena alebo veľkosť plodu? Dajte mu šancu. Pomelo vás prekvapí hrubou, no ľahko sa oddeľujúcou šupou. Dužiny je, v porovnaní s veľkosťou pomela, menej, no je doslova nabitá zdraviu prospešnými látkami. Prekvapí aj svojou lahodnou chuťou, ktorá je sladšia ako pomaranč, bez typickej horkosti grapefruitu. Ktovie, možno si vypestujete „pomelovú závislosť“.
Zvonka má zrelé ovocie svetlozelenú alebo žltú farbu, konzumuje sa dužina, ktorá vás môže hýriť rôznymi farbami od bielej, ružovej až po červenú. Konzistencia je mäsitá a môže byť šťavnatá, ako aj suchšia, čo má tiež svoje čaro. Pomelo sa väčšinou predáva zabalené vo fólii alebo v sieťke. Práve fólia má zabrániť vysychaniu dužiny.
Kde sa vzalo?
Pomelo je citrusové ovocie pochádzajúce z juhovýchodnej Ázie, kde sa aj v súčasnosti najviac pestuje. Hoci sa pestuje aj v iných častiach sveta, nie je príliš rozšírené, ani populárne. Pomelo je výnimočné tým, že trvá priemerne až 8 rokov, kým semená začnú kvitnúť a prinášať ovocie. Tento fakt, samozrejme, odrádza potenciálnych pestovateľov. Pomelo rastie na stromoch vysokých od 5 do 13 metrov. Plody vážia v priemere 1 až 2 kilogramy, no môžu dosiahnuť hmotnosť až 5 kilogramov. Veľká časť jeho hmotnosti je pre nás nepoužiteľná.
Pomelo u nás občas konzumujeme, pre jeho chuť a zdravotné benefity, no v oblastiach juhovýchodnej Ázie, Thajska, Číny, Mexika a tiež niekoľkých regiónov južnej Kalifornie a Floridy je zdrojom obživy obyvateľstva. Pestovatelia dokážu spotrebovať nielen dužinu, ale aj šupku a listy zo stromov. Listy slúžia ako prísada do aromatických kúpeľov, extrakciou z listov, jadierok aj šupiek sa získava esenciálny olej. Z kvetov sa získava vôňa, ktorá je súčasťou parfumov. Zo šupky pomela sa vyrába kandizovaná pochúťka.
Modlitba za syna
V Číne je pomelo ovocím šťastia, radosti a mladosti. Je pokrmom počas tradičných rituálov na jeseň, keď sa modlia k Mesiacu za zdravý rast svojich detí. Čínske pomenovanie pomela, you zi, znamená v preklade „Modlitba za syna“. V niektorých krajinách je pomelo známe aj pod názvom shaddock. Údajne ide o pomenovanie na počesť kapitána Shaddocka, ktorý ho priniesol na západoindické ostrovy.
Keď sa skloňuje vitamín C
Pomelo je doslova zásobárňou vitamínu C. V 200 gramoch ovocia nájdete množstvo vitamínu C potrebného pre ľudský organizmus na viac ako jeden deň. V závislosti od svojej veľkosti, jedno väčšie pomelo obsahuje približne 600 % dennej potreby vitamínu C. Toto ovocie je preto vhodné na rýchle posilnenie imunitného systému. Vitamín C ako antioxidant zvyšuje aktivitu bielych krviniek, bojuje proti voľným radikálom, odstraňuje infekcie a celkovo zvyšuje imunitu. Ak práve bojujete s bakteriálnou alebo vírusovou infekciou, s horúčkou, kašľom či obyčajným prechladnutím, siahnite po pomele.
V 100 g pomela nájdeme 38 kalórií, 89 g vody, 9,6 g sacharidov, 0,8 g bielkovín, 1 g vlákniny a iba 0,04 g tukov. Z vitamínov obsahuje vitamín C, vitamín A a skupiny B, z minerálnych látok železo, zinok, draslík, fosfor, hočík, vápnik, sodík.
Relatívne sýte ovocie
Pomelo obsahuje enzýmy, ktoré podporia trávenie a prečistia organizmus. Rovnako ako grapefruit, obsahujú enzým „spaľujúci tuky“. Práve vďaka nemu je vhodné aj pri diéte a prejedaní sa. Vďaka vysokému podielu vlákniny odstraňuje problémy s trávením, zápchu, ako aj hnačku. Dužina z jedného pomela obsahuje približne 25 % dennej potreby vlákniny, a preto je pre dosiahnutie zdravého trávenia toto ovocie viac než vhodné. Ak si ho doprajete večer namiesto večere, poslúži vám ako detox a prečistí organizmus. V Thajsku pomelo jedávajú aj so štipkou soli a čili. Pridáva sa tiež do šalátov, či do woku spolu so zeleninou.
Ďalšie benefity pomela
- Pomáha regulovať krvný tlak vďaka vysokému obsahu draslíka, ktorý uvoľňuje napätie v cievach, zvyšuje krvný obeh a okysličovanie orgánov. Znižuje riziko infarktu a mozgovej príhody.
- Zdravie v ústnej dutine môže udržať aj pomelo. Vitamín C znižuje riziko infekcií v ústnej dutine. Pomelo je vynikajúcim prírodným liekom pri krvácajúcich ďasnách, paradentóze a prípadnej strate zubov.
- Bojuje aj za zdravie pokožky. Vitamín C opäť pôsobí ako antioxidant, zabraňuje predčasnému starnutiu pleti, vráskam a pigmentovým škvrnám. Na pleť má omladzujúce účinky.
- Pomelo je vhodné aj pri anémii, keďže vitamín C napomáha vstrebávaniu železa v organizme.
- Ako prevenciu osteoporózy ho môžeme pokojne odporúčať tiež. Má vysoký obsah draslíka, ktorý pomáha pri udržaní hustoty kostí.
- Stop kŕčom – obsah draslíka v pomele pomôže udržať rovnováhu v organizme. Pomôže čeliť kŕčom a stuhnutým svalom.
Je pestovanie v našich podmienkach možné?
Pomelu neveľmi vyhovujú podmienky v našich zemepisných šírkach. Chce to odvahu a odhodlanosť. Pri zabezpečení správnej teploty, a to najmä v zime, to však môžete skúsiť. V dužine pomela sa veľmi zriedkavo vyskytujú jadierka. Ak nejaké náhodou nájdete, možno je to znamenie, aby ste skúsili vypestovať pomelo v domácich podmienkach. Ak ich skúsite naklíčiť a zasadiť do zeme, do roka by ste mali vypestovať stromček približne 0,5 metra vysoký, s kmienkom hrúbky ceruzky. Stromček by mal prezimovať pri teplote do 15 °C. Zalievajte ho len vtedy, keď pôda dostatočne preschne. Nikdy ho neprelievajte, nemá to rado. O pomelo sa staráme ako o bežné citrusy. Nezabúdajte, že plody prichádzajú až po niekoľkých rokoch. A sú doslova za odmenu.
Text: Zuzana Paprskárová
Foto: isifa/Shutterstock
Pomelo ešte som ho nevidel ani nekoštoval.