Pomôžme živočíchom prezimovať! Ako to urobiť správne, aby sa život zo záhrady nevytratil?

Nastalo obdobie, keď sa väčšina živočíchov našej fauny chystá na odpočinok. Už od konca leta sa naplno pripravujú, aby dokázali prežiť až do jari. Ako im môžeme pomôcť?

Spiaci ježko v lístí
Hromady lístia či uskladneného dreva môžu byť útočiskom aj pre ježkov, preto ich počas zimy nenarúšame. Foto: Shutterstock

Zbežné nahliadnutie do záhrady budí dojem, akoby sa z nej život úplne vytratil. Okrem niekoľkých druhov vtákov a drobných cicavcov odrazu chýbajú motýle, chrobáky, ale aj nenávidené slizovce. Neznamená to však, že tam nie sú.

Rôznorodý hmyz nachádza úkryty v komposte, opadanom lístí, v nepokosenej vegetácii, v pôde, pod kameňmi, prípadne pod kôrou stromov a hnijúcich driev. Plazy a obojživelníky sa zvyknú zahrabávať pod zemský povrch, tak ako aj rôzne drobné cicavce. Aby nám v záhrade do jari prežilo čo možno najviac užitočných živočíchov, je vhodné osvojiť si niekoľko návykov.

Trendom je trvalkové záhony pred zimou úplne nevyčistiť, jednak sú aj počas zimy vizuálne zaujímavé, jednak sú útočiskom pre drobné živočíchy.

Zásady kŕmenia vtákov

Ako prvé si môžeme pripraviť kŕmidlá pre vtáky. Tie riadne očistíme, pričom neváhame využiť ani čistiace dezinfekčné prostriedky. Sú totiž miestom, kde si vtáky nechcene vymieňajú medzi sebou rôzne nákazy. Takéto čistenie je vhodné vykonávať pravidelne aj počas zimy.

Po osadení kŕmidla nenasypeme krmivo hneď, pretože kŕmiť vtáky v čase dostatku potravy sa neodporúča. Mladé jedince takýmto dlhodobým prikrmovaním môžu stratiť schopnosť hľadať si potravu svojpomocne. S kŕmením začíname až s príchodom snehu a tuhších mrazov.

Obdobným spôsobom riadne vyčistíme aj vtáčie búdky. Tie na zimu zvesovať nemusíme, keďže ich vtáky využívajú ako úkryt počas noci a v čase nepriaznivého počasia. Zároveň môžeme umiestniť nové. Je vhodné to urobiť čo najskôr, keďže skorý príchod jari v posledných rokoch zapríčinil aj skorý začiatok hniezdnej sezóny.

Vtáčia búdka s vrabcom v zimnom období
Kŕmidlá pre vtáky sú miestom, kde sa môžu navzájom nakaziť, preto ich sem-tam dezinfikujeme. Foto: Shutterstock

Záhony na zimu zakryte lístím

Pre živočíchy v pôde je vhodnejšie, ak zemský povrch priamo nečelí nástrahám počasia. Obnažená pôda alebo nízky trávnik sa vplyvom slnka prehrieva aj v zime, čo môže spôsobiť skoré prebudenie niektorých živočíchov.

Zároveň mnohé pôdne organizmy sú aktívne aj pri nízkych teplotách a počas zimy postupne zapracúvajú organický odpad do pôdy ako humus. Aj preto nie je na škodu, ak v prírode blízkej záhrade ponecháme časť lístia zo stromov na zemi, prípadne zhrabané lístie navrstvíme na obnažené záhony. Keď bude dostatočne mokré, bežný vietor ho neodfúkne.

Vyvarujeme sa listov orechov, agáta, nepôvodných drevín a taktiež takému, ktoré vykazuje zjavné znaky silného napadnutia patogénmi. Lístie sa v priebehu zimy prirodzene rozloží aktivitou dážďoviek a mikroorganizmov.

Podobne postupne ubúda aj starina vyšších stebiel tráv. Ak máte dostatočne veľký pozemok, neurobíte zle, ak časť vegetácie, napríklad jednu tretinu, necháte na zimu nepokosenú. Aj užitočný hmyz, ktorý prezimuje vo forme vajíčok, nachádza útočiská na povrchu alebo vnútri suchých stebiel a ich pokosením hynie.

Vták v záhrade pokrytej lístím
Záhony pokryté lístím sú útočiskom pre drobné živočíchy. Foto: Shutterstock

Čo s hmyzími hotelmi?

Neskorá jeseň a zima je tiež vhodným obdobím na opravu a rekonštrukciu hmyzích hotelov. Ak vidíme, že niektoré hniezdne bunky a dutiny neboli v tejto sezóne obsadené, jeden z dôvodov môže byť, že už nie sú na tento účel vhodné. Je preto lepšie ich nahradiť. Duté steblá nahrádzame novým materiálom, to isté možno spraviť s navŕtaným drevom.

Niekedy stačí otvory do dreva iba prevŕtať a prečistiť vrtákom. Musíme si však dať pozor, či je dutina naozaj prázdna – niektoré včely si budujú uzáver hniezda hlbšie. Šišky, mach, slamu či kôru v zime nevymieňame a nenarúšame, pretože v tomto čase v nej môžu byť schované zimujúce živočíchy. Ak je to nevyhnutné, tento materiál vymieňame až v čase ďalšej vegetačnej sezóny.

Hmyzie hotely
Ak je treba v hmyzom hoteli vymeniť mach a šišky, urobíme tak až na jar, naopak, prázdne či opustené diery v dreve prevŕtame už teraz. Foto: Shutterstock

Rady biológa: Ako pomôcť živočíchom v záhrade prežiť zimu

Adrián radí, ako pomôcť prežiť drobným živočíchom zimné obdobie.

  • Dlhodobo uskladnené hromady driev, kameňov či kompostu počas zimy nenarúšame. Sú totiž ideálnym útočiskom pre záhradnú biodiverzitu. Ich odokrytím môžeme nechcene uškodiť populáciám užitočného hmyzu, no môžu nás tam prekvapiť aj plazy či ježko. Takýto nechcený budíček počas chladného obdobia pre nich často znamená smrť.
  • Nezabudnime dreviny dostatočne včas ochrániť proti ožeru voľne žijúcou zverou. Ako prvé skontrolujeme a prípadne opravíme plot. Keď sú dreviny mimo oplotenia, využívame na to kovové či plastové chráničky, pri mladých stromoch exponovaných okolitej prírode môžeme využiť aj repelentné prípravky.
  • Dlhé večery sa dajú využiť na výrobu strašiakov z prírodných materiálov – z driev a zo slamy – oblečených do bavlneného textilu. Podobné výrobky v záhrade využívajú živočíchy taktiež ako úkryty na prečkanie zimy. Ak ich chceme, naopak, zo záhrady odstrániť, je lepšie s tým počkať až do jari.
  • Jeseň je obdobím výsadby drevín a krov. Keď máme v záhrade voľné miesto, uprednostníme také druhy, ktoré majú okrem hodnoty pre vás aj funkciu podpory biodiverzity, ide napríklad o nektárodarné rastliny pre opeľovače.

Galéria k článku

Text: Mgr. Adrián Purkart, PhD. MBA
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku