Našim čiernym ríbezliam sa veľmi nedarí. Poradíte nám, ako sa o ne starať, kedy ich rezať a hnojiť?
Nie je mi z otázky jasné, či ide o o stromčekové, alebo kríkové formy. V princípe sú však kríkové formy lepšie – sú odolnejšie, viac sa rozrastú a prinesú bohatšiu úrodu. Stromčekové formy sú zasa viac „spratné“ a pri dobrej starostlivosti aj veľmi dekoratívne.
Starostlivosť o čierne ríbezle začína už pri ich výsadbe. Je veľa druhov rastlín, ktoré je potrebné zasadiť do zeme v takej výške, v akej rástli aj v črepníku. Sú však aj také, ktorým prospieva hlbšia výsadba, a tým nemyslím hlbšia len o dva či tri centimetre. Pokojne čierne ríbezle zasaďte aj dvanásť centimetrov pod úroveň terénu, len im to prospeje. Budú lepšie rásť a vytvorí sa im mohutná koreňová sústava.
Čo sa týka rezu, vychádzame z faktu, že čierne ríbezle plodia na minuloročných výhonoch. Na jeseň, po opade listov, rezom odstránime všetky odrodené výhony. Odstránime aj všetky napadnuté, choré konáriky a všetky bočné výhonky, ktoré vyrastajú nahor pod ostrejším uhlom, ako je 45 stupňový uhol. V kríku nakoniec ponecháme maximálne len asi osem starších výhonov.
Po reze kríky nasteľte organickým materiálom, veľmi im to prospeje. Použite pokojne drevnú štiepku, ktorú ste si „vyrobili“ pri jesennom reze ovocných drevín, alebo lístie, ktoré ste zhrabali pri jesennom upratovaní. Veľmi dobrý materiál je aj vyzretý kompost z vlastného kompostoviska.
Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.
Text: Martin Čurda
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Dobrý deň. Prosím vás neviete o akú chorobu ríbezlí môže ísť? Objavilo sa nám t…