Koniec jesene sa blíži, preto využívame čas v záhrade najmä zazimovaním rastlín a vybavenia. Stále môžeme vysádzať niektoré rastliny, zakladať živé ploty a trávniky.
Pestujeme hebe
Ozdobiť si týmito vďačnými vždyzelenými a kompaktne rastúcimi nižšími kríkmi môžeme v tomto období balkóny, terasy, ale aj dvory a vstupné priestory do domov. Hebe ocení chránené, skôr slnečné miesto, dostatok vlahy, no nie jej nadbytok. Vynikne samostatne i v kombinovaných výsadbách.
V predaji nájdeme viacero druhov, k najviac odolným patria drobnolisté formy. V teplejších lokalitách sa dajú bez obáv pestovať aj vo voľnej pôde.
Vysádzame rastliny
Až do prvých silnejších mrazov môžeme vysádzať a presádzať pivonky. Nezabudnime, že sa sadia plytšie, inak sa môžeme pripraviť o kvitnutie. Urobíme to tak, že masívne purpurové puky uložíme asi 3 cm pod povrch pôdy. Miesto výsadby si vopred pripravíme, dôkladne skypríme pôdu a zapracujeme kompost, nepoužívame však čerstvý hnoj ani minerálne hnojivá.
V tomto mesiaci môžeme využiť aj príležitosť vysadiť si nové ruže. Nielen tie kontajnerované, ale aj voľnokorenné, pretože sú práve v predaji vo viacerých odrodách. Ich korene pred výsadbou namočíme na pár hodín do vedra s vodou. Pri výsadbe dáme pozor, aby miesto očkovania, teda zhrubnutá časť, bolo asi 5 cm pod povrchom pôdy.
Neskorá jeseň je tiež vhodná na výsadbu opadavých okrasných krov a stromov. Čerstvo vysadené rastliny zavlažíme a namulčujeme. Mulč v tomto prípade funguje ako zimná prikrývka.
Rozmnožujeme trvalky z koreňov
Koniec jesene alebo miernu zimu môžeme využiť na rozmnožovanie záhradných rastlín. V tomto období je napríklad priaznivý čas na množenie trvaliek so zhrubnutými alebo s dužinatými koreňmi pomocou koreňových odrezkov. Takto získame napríklad nové rastliny japonských veterníc, ježibaby alebo maku východného.
Postup
1. Rastlinu, ktorú si plánujeme rozmnožiť pomocou koreňových odrezkov, najskôr vykopeme aj s celým koreňovým balom z pôdy. Z balu vyberieme zopár najsilnejších a pevných koreňov.
2. Korene nastriháme ostrými a čistými nožnicami na kúsky dlhé aspoň 5 cm. V hornej časti ich zastrihnime rovno a v dolnej šikmo.
3. Kvetináč, ideálne hlbší, naplníme čerstvým výsevným substrátom a jednotlivé korene doň pozapichujeme až po koniec. Zavlažíme a kvetináč dáme na zimu do prázdneho pareniska či skleníka.
Využijeme počasie na posledné jesenné práce
Priaznivé počasie v novembri využijeme na viaceré užitočné úkony. Pustiť sa môžeme napríklad do delenia trvaliek, ktoré kvitnú na jar, takisto do redukcie príliš prerastených trvaliek. Naďalej môžeme vysádzať pôdopokryvnú zeleň, zakladať nové živé ploty a začiatkom mesiaca tvoriť aj nové trávniky. Mierne skrátime kríky ruží, odstránime z nich zvyšky kvetov aj vytvorené plody.
Ak máme v pláne vybudovať skalku, v tomto období je vhodné vytvoriť jej základ, čiže zakomponovať kamene a navrstviť pôdu. Do jari skalka vplyvom počasia prirodzene „usadne“. Na jar, keď uvidíme medzery vzniknuté klesnutím pôdy, doplníme ich a povysádzame rastliny.
Upratujeme v záhrade
Popri posledných prácach v záhrade nezabúdame ani na ďalšie dôležité činnosti, ktoré musíme urobiť, skôr než nastanú nevľúdne zimné dni. Dôkladne očistíme a prípadne ošetríme konzervačnými prípravkami všetko záhradné náradie. Venujeme čas aj kosačke a ďalším zariadeniam, ktoré nám pomáhali pri ošetrovaní záhrady.
Postaráme sa tiež o záhradný nábytok, umyjeme ho, prípadne aplikujme na povrch ošetrujúce prípravky. Zazimujeme aj zalievacie hadice a ďalšie príslušenstvo na zavlažovanie zelene. Všetky tieto dôležité pomôcky potom uskladníme na vhodnom, najlepšie suchom mieste, napríklad v záhradnom domčeku. Ten sa vyplatí zaobstarať si aj na konci sezóny. Namiesto betónovej základovej dosky sa dá umiestniť na zemné vruty a do 25 m2 nevyžaduje stavebné povolenie.
Na čo ešte nezabudnúť
- Vysádzame posledné jarné cibuľoviny a hľuznaté rastliny. Keď je slnečno a nemrzne, tulipány, cibuľovité kosatce a hyacinty sa dajú sadiť aj koncom mesiaca.
- Zavlažujeme novovysadené ihličnany, vždyzelené listnáče a vresy. Vlahu doprajme aj drevinám, ktoré sú vysadené v kvetináčoch.
- Prenesieme na vhodné zimoviská všetky citlivé druhy rastlín. Ako posledné prenášame dnu muškáty a oleandre, no ešte pred prvými mrazmi.
- Na veterných stanovištiach pevne zviažeme trsy vyšších okrasných tráv. Do porastu ostríc a imperáty je dobré nahrnúť suché lístie. Dôležité je tiež postarať sa o správne zazimovanie kortadérie, čiže ju poriadne zviazať.
Galéria k článku
Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Zdravím, mali by ste niekto dobrý kontakt na niekoho šikovného kto by mi urobil…