Ak máte terasovitú záhradu, tento návod je pre vás ako stvorený. Trvanlivé schodisko, ktoré je bezpečné a aj dobre vyzerá – také niečo sa vám určite zíde. Na jeho zhotovenie síce potrebujete aspoň základné zručnosti a pomocníka, no výsledok stojí určite za to.
Kontrolný zoznam
Materiál:
- dve veľké OSB dosky
- rezivo na vybudovanie debnenia
- kamenná drvina
- riečny štrk
- cement
- piesok
- skrutky a kovové kotvy
- samorezné skrutky do dreva
- silný drôt
- klince
- kúsky ploského lámaného andezitu
- železničné podvaly
Náradie:
- motorová píla
- ručná pílka
- elektrický skrutkovač
- elektrická vŕtačka
- drevená lata
- vodováha
- kladivo
- rukavice
- lopata
- nádoba na miešanie betónu
Náročnosť: ***
Čas: 3 dni
Ľudia: 2
Obdobie: suchá jeseň
1. PRÍPRAVA
Z OSB dosiek vyrežeme profily budúceho schodiska. Vychádzame z výšky terasy a tento rozmer rozpočítame na jednotlivé stupne tak, aby výška jedného stupňa bola asi 20 cm.
2. SPÁJANIE
Najskôr budujeme debnenie na telo schodiska. Preto si podľa rozmerov stupňov na vyrezaných bokoch debnenia pripravíme laty, ktoré budú tvoriť čelá stupňov.
3. FIXOVANIE
Laty pripevníme najskôr na spodok a na vrch budúceho debnenia. Vytvoríme tak pevný rám. Obe laty pevne pripevníme samoreznými skrutkami a pokračujeme ďalšími.
4. DEBNENIE
Pomocou vŕtačky, samorezných skrutiek do dreva a elektrického skrutkovača popripevňujeme všetky ostatné laty a debnenie a telo schodiska máme hotové.
5. SPODOK
Aby sa debnenie pod váhou betónu pri báze nerozchádzalo, musíme ho na viacerých miestach vystužiť. Nezabúdame hlavne na spodok.
6. VÝREZ
Skôr ako kompletné debnenie zafixujeme na mieste budúceho schodiska, vyrežeme zozadu všetky miesta, ktoré by bránili umiestneniu debnenia tesne k múru.
7. UMIESTNENIE
Hotové debnenie uložíme na štrkovú drenáž, ktorá zabráni hromadeniu vody pod schodiskom. Aby mala účinok, jej hrúbka nesmie klesnúť pod 10 cm.
8. UCHYTENIE
Ak budujeme schodisko so strateným debnením, jeho uchytenie o podklad je dôležitý moment. V opačnom prípade stačí len zafixovanie debnenia tesne pri murive štrkovým zásypom.
9. BETÓNOVANIE
Pripravíme si zmes betónu, ktorou začneme plniť debnenie. Postupujeme po vrstvách a každú jednu vrstvu utláčame krátkou latou, aby sme vytlačili vzduchové bubliny.
10. SVORKY
Aby sa jednotlivé stupne nerozchádzali a betón neskôr nevytvrdol v neforemnom tvare, je dobré, ak debnenie zafixujeme aj drôtenými svorkami na každom stupni.
11. KOTVY
Skôr ako každý stupeň zalejeme betónom až doplna, nezabudneme na obe jeho strany umiestniť kovové kotvy, aby sme pomocou nich k betónovému telu priskrutkovali stupne.
12. TVRDNUTIE
Pre dnešok sme skončili. Debnenie plné betónu musí teraz niekoľko hodín schnúť a ďalšie hodiny zrieť. Ak je teplé a suché počasie, o dva až tri dni sa môžeme vrátiť k práci.
13. OBKLAD
Múr z debniacich tvárnic aj samotné schodisko teraz obložíme úlomkami andezitu, ktoré kladieme na seba. Ak postupujeme precízne, nepotrebujeme ani spojivový materiál a obklad je stabilný.
14. PODVAL
Z vyradených železničných podvalov napílime stupne schodiska. Ich dĺžka by sa mala zhodovať so šírkou schodiska, vrátane jeho kamenného obkladu z oboch strán.
15. STUPNE
Napílené stupne priskrutkujeme o betónové telo schodiska pomocou dlhých skrutiek do dreva, ktoré zaskrutkujeme až do kovovoých kotiev v betóne. Škáry medzi stupňami zasypeme.
Dobré rady
Kvalitná drenáž
Pri budovaní schodiska majte na pamäti, že ide o malé, ale technické dielo, ktoré musí slúžiť celé desaťročia. Nepodceňujte preto prípravu podložia. Schody totiž prisadajú priamo k úrovni záhrady, ktorá je položená vyššie, ako je základ schodiska. Vyské prevýšenie znamená výrazný spád vody do nižšie položenej úrovne záhrady. Kritické obdobie môže byť jar, keď sa roztápa sneh, a jeseň počas jesených dažďov. Na toto maximum musíme byť pripravení a preto drenáž pod schodami musí mať minimálnu hrúbku 10 cm z hrubej kamennej drviny.
Predovšetkým stabilita
Ďalším dôležitým parametrom schodiska je stabilita. Preto je potrebné doliať betónové teleso schodiska čo najprecíznejšie. Hrany musia byť rovné, nesmú sa vychyľovať a celé teleso schodiska musí mať ťažisko v spodnej polovici. Preto je fáza budovania debnenia druhá dôležitá vec v poradí, hneď za drenážou. Debnenie musí byť pevné a počas tvrdnutia betónovej zmesi sa nesmie rozchádzať. Surový betón v konečnom dôsledku zakryjeme, no ešte kým betón vytvrdne, nesmieme zabudnúť nainštalovať do budúcich stupňov kovové kotvy.
Neponáhľať sa
Aj pri budovaní schodiska platí ono známe: “Práca chvatná, málo platná”. Najmä tvrdnutiu a zretiu betónu dáme dostatok času, aby bola stavba pevná a nemala praskliny, ktoré by sa časom mohli rozšíriť a narušiť stabilitu schodiska. Práce si pokojne rozložte na viac dní, prípadne na dva víkendy – počas prvého vybetónujte schodisko a počas ďalšieho obložte kameňom a priskrutkujte stupne z podvalov.
Odborník radí
Zo železničných podvalov sa dajú robiť hotové zázraky, čo sa týka malých stavieb v záhrade. Sú z nich trvanlivé stupne schodiska, ktoré sa nešmýkajú, ideálna cestička v záhrade, efektná obruba okrasného záhona či stabilný vyvýšený záhon na pestovanie kvetín na rez. Môžeme ich použiť aj v úžitkových hriadkach, no v takom prípade musíme použiť nepriepustnú izoláciu, napríklad z jazierkovej fólie.
Text a foto: Ing. František Laššák
Zdroj: časopis Záhrada
Zdravím! Na spodnej časti pňa 4-ročnej jabloni Idared,podpník M9,sa objavil od z…