Viete, že obdivovaná popínavka vistéria je často označovaná za problematickú okrasnú drevinu? Pri dodržaní niekoľkých zásad sa problémom môžete vyhnúť a ona bude veľkou pýchou záhrady.
Typické pre exoticky pôsobiacu drevitú lianu vistériu (Wisteria) sú dlhé, prevísajúce a sladko voňajúce súkvetia. Podľa kultivaru môžu byť fialové, modrasté, vzácnejšie ružové či biele, jedno- alebo viacfarebné.
Kvety sa objavujú už koncom apríla, no vo veľkom množstve najmä v máji až júni. Občas prekvapia aj v lete, no vtedy je ich pomenej. Na jar počas kvitnutia rastlinu krášlia dlhšie perovité listy, ktoré sú zo začiatku bordové a na jeseň sa vyfarbujú do žlta.
Ako pestovať vistériu
Vistéria je dlhoveká a s pribúdajúcim vekom býva príťažlivejšia a viac kvitne. Jej pestovanie je možné len na pevnej opore pevne zakotvenej v betónovom lôžku, inak sa pre svoju energiu rastu stáva problematickou.
Stanovište dôkladne zvážime. Vyhneme sa miestam, odkiaľ by sa jej dlhé výhonky rýchlo dostali na susediace pozemky, pod strešnú krytinu, do antén, k zábradliam, odkvapovým alebo vodovodným rúram. Keďže je jedovatá, nehodí sa do záhrad s veľmi malými deťmi, mohlo by ich lákať ochutnávať semená.
Naopak, vítaná je v záhrade, kam chceme prilákať hmyz, keďže jej súkvetia intenzívne vyhľadávajú nielen včely. Je spoľahlivo otužilá, namŕza len počas tuhších zím. Po poškodení mrazom zvyčajne dobre zregeneruje.
Nepestujeme rastliny získané zo semienka, pretože kvitnú až o 10 – 15 rokov. Okrem pevnej pergoly či kovového plota sa uplatní aj na fasádach vyšších budov ako vertikálna zeleň, a to na konštrukciách vytvorených z oceľových lán.
Výsadba a starostlivosť o vistériu
Nájdeme pre ňu dobre viditeľné slnečné a pred vetrom chránené miesta. Najlepšie skúsenosti sú s pestovaním na južnej alebo juhovýchodnej strane. Vyhovuje jej neutrálna až mierne kyslá pôda zásobená humusom. Na stanovištiach s príliš zásaditou zeminou sa jej nedarí.
Navrúbľované sadenice vysádzame s neporušeným koreňovým balom, najlepšie na jar. Jesenná výsadba je menej vhodná pre vyššie riziko zahnívania koreňov. Kým sa zakorení, pravidelne ju zavlažujeme, neskôr len počas veľmi teplých a suchých dní.
Predpokladom bohatého kvitnutia je správny a pravidelný rez. Režeme ju koncom zimy a v lete, keď skracujeme letorasty. Rezom ju tiež udržiavame vo vymedzenom priestore a zabraňujeme prílišnému rozrastaniu. Nezabúdame ani na prihnojovanie, napríklad hnojivom pre kyslomilné rastliny.
5 kultivarov, ktoré stoja za pozornosť
Vistéria kvetnatá ‘Alba’ (Wisteria floribunda)
Pozoruhodný kultivar pýšiaci sa až 70 cm dlhými, sviežo pôsobiacimi strapcami bielych voňavých kvetov. Pútavé sú na pozadí pučiacich a neskôr úplne rozvinutých listov.
v × š: 10 × 6 m
Vistéria čínska (Wisteria sinensis)
Spomedzi vistérií je u nás najodolnejšia a najmenej náročná. Je v ponuke niekoľko kultivarov, s kvetmi fialovými, ružovými alebo bielymi. Kvitne 4 – 5 týždňov. Bohatšie kvitnutie podporí obmedzenejší priestor pre korene.
v × š: 12 × 12 m
Vistéria kvetnatá ‘Rosea’ (Wisteria floribunda)
Kvitne o niečo neskôr a má krásne dlhé ružovobiele súkvetia. Celá rastlina býva husto olistená. Na jeseň sú na nej nápadné aj plody, dlhé struky, ktoré sú však jedovaté.
v × š: 6 × 6 m
Vistéria krovitá ‘Amethyst Falls’ (Wisteria frutescens)
Je označovaná aj ako americká vistéria. Na rozdiel od iných druhov, pôvodom z Ázie, pochádza z Ameriky. Tento kultivar patrí k nižším. Kratšie fialové súkvetia sú husté a voňavé.
v × š: 3 × 2 m
Vistéria kvetnatá ‘Ludwik Lawin’ (Wisteria floribunda)
Ide o rýchlorastúci kultivar s nevšednými atraktívnymi kvetmi, ktoré sú fialovobiele a plné. Najkrajšie kvitne na miestach s kyslejšou a vlhkou pôdou.
v × š: 6 × 2 m
Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
... v pripade skusenosti, prosim o odporucenie dobrych sort ribezli a egresov..…