Poznáte čerkáč? Kvety tejto trvalky presvetlia pochmúrne zákutia záhrady

Sýtožlté kvety tejto menej známej trvalky dokážu presvetliť aj pochmúrne záhradné zákutia. Upúta tiež listami a hustými porastmi. Aké druhy či odrody si do záhrady vybrať?

Ako pestovať čerkáč v záhrade
Ak má čerkáč priaznivé podmienky, vytvára bohato olistené súvislejšie porasty. Foto: Shutterstock

Čerkáč (Lysimachia) je pozoruhodná trvalka. Nepatrí k často pestovaným druhom, pritom je však všestranne využiteľná a použiť ju môžeme aj tam, kde sa iným druhom nedarí. Ide najmä o stanovištia s vlhkou pôdou.

Túto rastlinu nájdeme prirodzene rásť aj vo voľnej prírode, konkrétne čerkáč obyčajný. Ide o vyššiu rastlinu, ktorá upúta v lete žltými kvetmi. Vyskytuje sa na vlhkých a podmáčaných polotienistých stanovištiach od nížin až po horské oblasti.

Trvalka s typickými žltými kvetmi

Keď má čerkáč priaznivé podmienky, vytvára bohato olistené súvislejšie porasty. Vypína sa do výšky alebo plazí do šírky. Porastie vo voľnej pôde, ale aj v kvetináčoch. Pestuje sa kvôli jednoduchým žltým kvetom, ktoré sú pri niektorých druhoch usporiadané v súkvetiach.

Za zmienku stoja aj listy tejto trvalky. Najčastejšie bývajú sýtozelené, žltozelené, no aj bielo panašované alebo dokonca purpurové. Rastlina sa dokáže rýchlo rozrásť a postupom času zaberá viac miesta. Rozširuje sa podzemkami. Každoročne na jar vyrastá a na konci sezóny sa zaťahuje do pôdy.

Čerkáč brvitý
Listy bývajú sýtozelené, žltozelené, no aj bielo panašované alebo dokonca purpurové. Foto: Shutterstock

Ako a kde pestovať čerkáč

Na pestovanie v záhradách sa hodia zaujímavejšie druhy a vyšľachtené odrody, ktoré sa vyznačujú napríklad bohatším kvitnutím. Uplatnia sa v zmiešaných trvalkových záhonoch, vyššie druhy aj v pozadí jazierok, nižšie v popredí.

Táto menej známa rastlina zapôsobí pri plotoch, v predzáhradke či pod hlboko koreniacimi stromami. Pôsobivé sú hlavne skupiny zložené z viacerých jedincov, preto sa im snažme už pri výsadbe vyhradiť dostatok miesta.

Vyhovuje mu slnečné, no najmä polotienisté alebo aj tienisté stanovište s výživnou, vlhkou a skôr kyslejšou pôdou. Sucho mu prekáža, brzdí rast a spôsobuje celkového chradnutie. Pri jeho pestovaní sa vyhnime miestam s celodenným slnečným úpekom.

Čerkáč sa hodí pre pestovateľov začiatočníkov – k jeho prednostiam patrí aj to, že sa jednoducho rozmnožuje delením, či už skoro na jar, alebo začiatkom jesene. Pri pestovaní v spoločnosti iných trvaliek však musíme počítať s tým, že čerkáč rastie rýchlo a časom môže okolité rastliny utláčať.

Žlté kvety plazivého čerkáča peniažtekového
Čerkáč peniažtekový vytvára dlhé plazivé stonky posiate menšími listami a žltými kvetmi. Foto: Shutterstock

Výsadba a starostlivosť o  čerkáč

Jedince s pevným koreňovým balom vysádzame počas celého vegetačného obdobia. Najviac sa však osvedčuje výsadba skoro na jar alebo počas jesene. Nasledujúcu jar vyrastú pevné a svieže rastliny. Čerkáč sadíme do skupín, pričom na štvorcový meter sústreďujeme asi sedem kusov sadeníc.

Vysadené rastliny pravidelne zavlažujeme, na vlahu sú náročnejšie aj v lete. V suchých a horúcich dňoch zavlažujeme väčšími dávkami vody. Skoro na jar tejto rastline, hlavne vyšším druhom, doprajme viaczložkové hnojivo alebo kompost. Na konci sezóny alebo skoro na jar odstraňujeme suchú nadzemnú časť stoniek.

Pestovanie čerkáča

Výsadba z kontajnera: marec – apríl, august – október
Kvitnutie: máj – august
Delenie starších trsov: marec, september

Druhy a odrody čerkáča, ktoré zaujmú nielen kvetmi

Čerkáč bodkovaný (Lysimachia punctata)

Tento najčastejšie pestovaný druh každoročne bohato a vytrvalo kvitne v máji až v auguste. Vynikne v skupine, v trvalkových záhonoch a aj v pozadí jazierok. Znesie aj slnečné stanovište, vtedy však musí mať trvale vlhkú pôdu. Ľahko sa rozmnožuje delením trsov.
v × š.: 100 × 60 cm

Čerkáč bodkovaný
Čerkáč bodkovaný Foto: Shutterstock

Čerkáč bodkovaný ‘Alexander’ (Lysimachia punctata)

Zaujímavá odroda s bielo panašovanými ozdobnými listami. Kvitne v máji až v auguste. Vynikne v skupine v trvalkových záhonoch či v pozadí jazierok. Znesie aj slnečné stanovište, ale musí mať trvale vlhkú pôdu, prípadne aspoň nevysychavú. Potrebuje dostatok miesta.
v × š.: 100 × 60 cm

Čerkáč bodkovaný Alexander
Čerkáč bodkovaný ‘Alexander’ Foto: Shutterstock

Čerkáč peniažtekový (Lysimachia nummularia)

Vytvára dlhé plazivé stonky posiate menšími okrúhlymi sýtozelenými až žltozelenými listami. Kvety má menšie, žlté a býva ich veľa. Kvitne od mája do júna. Rastie rýchlo, vytvára súvislý pokryv pôdy. Uplatní sa pri jazierkach, v skalkách a v nádobách. Patrí medzi liečivé rastliny.
v × š.: 10 × 50 cm

Čerkáč peniažtekový
Čerkáč peniažtekový Foto: Shutterstock

Čerkáč kletrovitý (Lysimachia clethroides)

Zaujímavý druh zaujme sýtozelenými kopijovitými listami a dlhšími bielymi zahnutými súkvetiami. Na miestach s vhodnými podmienkami tvorí husté porasty. Vynikne v kvetinových záhonoch. Znesie slnko aj polotieň.
v × š.: 90 × 40 cm

Čerkáč kletrovitý
Čerkáč kletrovitý Foto: Shutterstock

Čerkáč brvitý ‘Firecracker’ (Lysimachia ciliata)

Pozoruhodná, rýchlo sa rozrastajúca odroda upúta jednoduchými žltými kvetmi a najmä tmavopurpurovými listami. Kvitne v júli až auguste. Ide o mohutnejšiu, no vďačnú trvalku do záhonov a pozadia jazierok. Potrebuje vlhkú a výživnejšiu pôdu.
v × š.: 120 × 50 cm

Čerkáč brvitý Firecracker
Čerkáč brvitý ‘Firecracker’ Foto: Shutterstock

Galéria k článku

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Najnovšie diskusie