Buriny tu boli, sú a budú. Podstatné je odstraňovať ich čo najskôr a nenechať vysemeniť, inak nám buď ešte v tejto sezóne, alebo ďalší rok vyrastú desiatky a stovky nových rastlín a výrazne pribudne práce.
Pupenec roľný (Convolvulus arvensis)
Ovíjavá rýchlorastúca trvalka prekáža najmä v zeleninových a okrasných záhonoch, kde sa ovíja na akékoľvek pestované kultúry. Má v podstate krásne biele až svetloružové kvety. Dáme pozor, aby sme nenechali dozrieť semená. Likviduje sa ťažko, pretože má dlhé a pomerne hlboké korene, často i rozvetvené. Niekedy si pupenec do záhona zavlečieme kúpenou ornicou alebo i hnojom. Najťažšie sa odstraňuje z pololúčnych porastov, kde rastú aj iné rastliny, napríklad zo sadov a vinohradov.
Riešenie
Likvidácia je náročná a môže trvať aj pár rokov, závisí to od jeho množstva a spôsobu zvolenej likvidácie. Pupenec opakovane podrývame rýľom alebo malou lopatkou a ručne vyberáme. Opatrne, aby sme korene nepreťali. Aj z malých kúskov totiž dokážu vyrásť nové rastliny. Účinné sú aj herbicídy, ktoré aplikujeme na dobre rozvinuté kvitnúce rastliny buď postrekom, alebo lokálne malým štetcom na jednotlivé listy. Skôr ako ich natrieme alebo postriekame, odvinieme ich z kultúrnej rastliny, položíme na zem na igelit a tak aplikujeme herbicíd.
Ostružina srstnatá (Rubus hirtus)
Plazivé a husto tŕnité výhony sa rýchlo šíria a na plochách bez opatery môžu vytvárať nižšie húštiny. Majú menšie svetlosivasté jedlé plody, úroda nie je taká bohatá ako pri klasickej alebo záhradnej ostružine. Výhony, ktoré sa dotýkajú zeme, sa ľahko zakoreňujú. Táto „burina“ sa vyskytuje v záhradách najmä na neobrábaných pôdach, často pri plotoch, za ktorými je prírodný porast. Jej listy sa dajú zbierať, sušiť a používať do čajových zmesí.
Riešenie
Zo záhonov ju odstraňujeme pomocou rýľa, snažíme sa vykopať korene. Používame hrubé rukavice. Ak likvidujeme v záhrade húštinu vytvorenú ostružinou, najskôr ju odstránime krovinorezom, potom vykopávame korene. Sme dôslední a nenechávame v zemi ani malé kúsky, inak z nich vyrastú nové jedince.
Prečítajte si tiež: Jedlá burina z vlastnej záhrady
Hviezdica prostredná (Stellaria media)
Ide o rýchlorastúcu jednoročnú burinu, ktorú pozná snáď naozaj každý. Plazí sa po zemi do všetkých strán, prípadne, keď je porast hustý a je vlhko, rastie aj stúpavo do výšky cca 20 – 30 cm. Po vysemenení vyrastajú mladé rastliny, ktoré sú schopné prezimovať a rásť už pri nízkych teplotách.
Najviac je jej v záhonoch na jar, v lete má trochu útlm, ale iba na nepolievaných stanovištiach. Jej výskyt vplýva nepriaznivo na výsevy kultúrnych rastlín, ako sú mrkva, petržlen, reďkovky a iné, pretože vyklíči a zaujme miesto rýchlejšie ako cielená plodina. Ľudovo sa jej hovorí kuračka, gazdinky ju vytrhávajú a nechávajú skrmovať hydinou. Je jedlá i pre ľudí, mladé výhonky a lístky sa môžu sa pridávať do šalátov, polievkových halušiek a podobne.
Riešenie
Vytrhávame ju aj s korienkami, hneď ako vyrastá, aby nevykvitla a nedozreli semená, ktorých je veľké množstvo. Pomôžeme si ručnou motyčkou alebo lopatkou, opatrne podvihneme korienky a tak rastlinu vytiahneme, inak sa zvykne odtrhnúť, korene s bázami stoniek ostávajú v pôde a rastú ďalej.
Pýr plazivý (Elytrigia repens)
Pýr je vytrvalá tráva považovaná za veľmi nepríjemnú burinu. Šíri sa plazivými podzemkami. Na miestach, kde sa nekrotí, vytvára hustú spleť podzemkov. Najhoršie je, že je schopný prerastať aj cez husté okrasné rastliny, odkiaľ sa nedá dobre vytrhnúť. Je to tiež dôvod, prečo ho v záhonoch nelikvidujeme chemicky – zničili by sme si aj iné rastliny.
Pýr má však v prírode svoju dôležitú funkciu. Dobre sa mu darí na zhutnených pôdach, ktoré z dlhodobého hľadiska vylepšuje. Je aj liečivý, zbierajú, umývajú a sušia sa práve jeho podzemky.
Riešenie
Našťastie, nekorení príliš hlboko. Každú jednu rastlinu sa odporúča podryť aj s dlhým koreňom a vytiahnuť ho čo najdlhší, pretože aj z malých kúskov vyrastú nové jedince. Väčšie zaburinené plochy môžeme zrýľovať a pôdu preosievať cez zemné sito, ktoré veľkú časť koreňov zachytí. Túto prácu robíme, keď je pôda mierne vlhká. Ide o dlhodobý proces zbavovania sa ho, ktorý môže trvať i roky. Na miestach, kde sa pýr nedá zo zeme vyryť ani vytrhnúť, nanášame na rozvinuté listy štetcom herbicíd.
Púpava lekárska (Taraxacum officinale)
Pozná ju každý. Za burinu ju pokladáme v dokonalom trávniku, ale i v okrasných záhonoch. Je to vytrvalá rastlina s hlbším kolovitým koreňom. Problémovou sa stáva, keď ju necháme vysemeniť, pretože začne vyrastať takmer všade naokolo. Celá rastlina je pritom liečivá a využiteľná. Kvety sa dajú použiť na púpavový med, mladé listy do šalátov a sušený koreň do čajových zmesí.
Riešenie
Odstraňujeme ju ručne podrýľovaním, vybraním pomocou ručnej lopatky či širokého noža, alebo špeciálnym vyberačom buriny. Snažíme sa ju vytiahnuť s celým koreňom, pretože z jeho zvyšku je schopná vyrásť. Čím mladšie rastliny vyťahujeme, tým je „boj“ s ňou úspešnejší. Korene sa najľahšie vyberajú, keď je pôda mierne vlhká. V dokonalom trávniku sa dá použiť selektívny herbicíd, ktorý ničí iba dvojklíčnolistové rastliny, medzi ktoré patrí púpava, ale tráva je jednoklíčnolistová. V záhonoch uprednostníme ručné odstraňovanie.
Bršlica kozia noha (Aegopodium podagraria)
Bršlica kozia noha je rýchlo sa rozrastajúca trvalka, ktorá vytvára hustý kobercový porast a vytláča iné vysadené trvalky. Ak sa ponechá len tak, vytvára krásny hustý porast so stonkami nesúcimi biele kvety. Patrí medzi liečivky a mladé listy sa dajú používať i do šalátov. Na okrajoch veľkých pozemkov ju môžeme ponechať ako prírodný porast.
Riešenie
Je náročné sa jej zbaviť, vrastá medzi cieľové rastliny, kamene, dlažbu. Ručné podrýľovanie a vyberanie hustej spleti podzemkov a koreňov je náročné a je to „beh na dlhé trate“. Z každého malého odlomeného kúska, ktorý ostane v zemi, vyrastie nová rastlina. Ak sa rozhodneme pre herbicíd, striekame ho na dobre rozvinuté listy, najlepšie za suchého slnečného počasia. Ekologickou alternatívou je likvidácia položením hrubých kartónov na celú plochu, kde ju chceme odstrániť. Kartóny zasypeme substrátom. Rastlina by mala pod kartónom vyhniť.
Zlatobyľ kanadská (Solidago canadensis)
Ide o rýchlo sa rozrastajúcu, pekne kvitnúcu trvalku, vysokú bežne vyše metra. Do Európy bola dovezená zo severnej Ameriky ako medonosný a okrasný druh. Kvitne nažlto v auguste až októbri. Šíri sa podzemnými výhonmi a vytláča rastliny, ktoré jej stoja v ceste. Zároveň produkuje veľké množstvá klíčivých semien. Keďže sa intenzívne rozširuje na lúkach, na násypoch a vytláča naše pôvodné druhy, bola zaradená medzi invázne rastliny. Patrí tiež k silným peľovým alergénom.
Riešenie
Vykopávame ju pomocou rýľa a dbáme, aby sme vybrali všetky korene a podzemky. Po vzídení rastlín z ponechaných podzemkov a korienkov postup opakujeme. Nedovolíme zlatobyli vysemeniť sa. Pozor, semená dokážu dozrieť aj na odtrhnutých kvitnúcich stonkách. Preto ich nenecháme ležať na mieste.
Hniezdnik ročný (Erigeron annus)
Pekne kvitnúca letnička, niekedy i prezimujúca, pôvodom zo severnej Ameriky, sa u nás pomerne rýchlo rozširuje. Vysoká je zvyčajne do jedného metra, v priaznivejších a vlhších podmienkach i vyššia. Mnohí ju pestujú aj v okrasných záhonoch. Faktom ale je, že sa intenzívne vysemeňuje a vyrastá i na miestach, kde ju nechceme. Vytvára trsy, ktoré vytláčajú iné rastliny.
Riešenie
Ideálne je vykopávať ju rýľom, motykou ešte pred kvetom. Pomáha i pravidelné kosenie, ak je na miestach, kde sa dá kosiť. Pozor však, ak už hviezdnik pri kosení kvitol, semená dozrejú aj na pokosených stonkách, preto ich odstránime. Ak ho pestujeme v záhone pre kvety, nedovolíme mu vysemeniť sa a odstrihneme ho v plnom kvete alebo tesne po odkvitnutí a zlikvidujeme.
Text: redakcia
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Ahojte a ďakujem za prijatie. V záhrade mám burinu s tmavými lesklými listami ce…