Začiatkom leta vystavujú na obdiv svoje rozkvitnuté kvety ruže. Sortiment týchto obľúbených okrasných rastlín je plný krásne kvitnúcich druhov a kultivarov, mnohé sú pritom stále takmer neobjavené.
Každoročne sa o priazeň usilujú aj horúce novinky z dielne šľachtiteľov, ktoré ponúkajú voňavejšie alebo žiarivejšie sfarbené kvety či dlhšie obdobie kvitnutia.
V júni postupne rozkvitajú aj najkrajšie druhy trvaliek, do záhrad vnášajú pestrosť a dynamiku, mnohé lákajú včely a ďalší užitočný hmyz. Kvitnú už aj letničky, dokvitajú posledné kry a stromy typické pre neskoré jarné obdobie.
Hviezda mesiaca
Ruža Hugova (Rosa hugonis)
Patrí k pôvabným sadovým ružiam, pochádza z Číny. Kedysi sa často pestovala v záhradách. Vyšľachtených bolo aj niekoľko kultivarov s voňavými kvetmi. Má svetložlté alebo krémové jednoduché alebo poloplné kvety, ktoré dopĺňajú jemne pôsobiace listy. Kvitne v máji až júni, ide o prvé kvitnúce ruže v roku. V období kvitnutia je prekrásna.
Uplatní sa v prírodných a ekologicky zameraných záhradách. Vynikne ako solitéra, potrebuje však okolo seba dostatok miesta, rozrastá sa do šírky. Má mierne prevísajúce konáre. Darí sa jej na slnečnom mieste s výživnou a humóznou pôdou. Pestovanie tejto ruže je jednoduché, občas ju treba presvetliť rezom, inak nevyžaduje špeciálnu starostlivosť.
Výška x šírka: 300 × 200 cm
Milovníci vlhka
Tienisté a vlhké miesta sú v záhradách často považované za problematické. Aj tu sa však môžu vynímať nádherné kvetinové záhony, trvalky s peknými listami alebo svieža zeleň papraďorastov. Dôležité je vybrať vhodné druhy a správne ich rozmiestniť.
Astilba Arendsova (Astilbe x arendsii ‚Venus‘)
Táto nádherne kvitnúca trvalka obľubuje vlhké miesta, v suchšej pôde sa jej nedarí. Keď má v pôde dostatok živín, rýchlo sa rozrastá a vytvára husté porasty, kde burina nemá šancu rozrásť sa. Súkvetia dopĺňajú pekné delené listy.
v. × š.: 60 × 40 cm
Jazyčník Przewalského (Ligularia przewalskii)
Impozantná trvalka, ktorá púta sýtožltými vysokými súkvetiami a peknými listami. Obľubuje polotieň, ale aj slnečné miesto, musí mať trvale vlhkú pôdu. Vynikne aj pri jazierkach.
v. × š.: 120 × 50 cm
Vrbica vŕbolistá (Lythrum salicaria ‚Zigeunerblut‘)
Ide o veľmi pekne, bohato a dlho kvitnúcu trvalku. Kvety má cyklámenové. Uplatní sa v zmiešaných kvetinových záhonoch, potrebuje kyslejšiu pôdu.
v. × š.: 120 × 40 cm
Nevšedný pár
Najkrajšie kvetinové zákutia vznikajú často náhodou, keď sa spoja rastliny, ktoré chcú rásť prirodzene pri sebe. Vďaka schopnosti mnohých rastlín vysievať sa na stanovišti tak môže záhrada získať veľmi zaujímavú podobu.
Jačmeň hrivnatý (Hordeum jubatum)
Veľmi zaujímavá a nenáročná jednoročná okrasná tráva, ktorá upúta peknými súkvetiami. Hodí sa na pestovanie v kvetinových záhonoch, vytvára pekné kombinácie s kvitnúcimi trvalkami.
v. × š.: 30 × 30 cm
Pakost krvavý (Geranium sanguineum)
Vďačná a dlho kvitnúca nižšia trvalka. Vytvára súvislé porasty a kvitne množstvom fialových kvetov. Vyhovuje jej bežná záhradná pôda a znesie aj sucho.
v. × š.: 40 × 40 cm
Voňavý záhon
V júni rozkvitá aj veľa byliniek. Uplatnia sa v samostatných bylinkových záhonoch, vo výsadbách trvaliek alebo aj medzi zeleninou, či v nádobách. Okrem klasiky sa vyplatí vyskúšať aj menej známe druhy.
Alchemilka mäkká (Alchemilla mollis ‚Thriller‘)
Táto málo pestovaná liečivka má veľmi nápadné drobné žltozelené kvety. Vyžaduje vlhkú a výživnú pôdu. Hodí sa aj na olemovanie záhonov, k jazierkam a chodníkom.
v. × š.: 40 × 40 cm
Šalvia lekárska (Salvia officinalis)
Tradičná šalvia je pestovaná skôr pre svoje liečivé listy. Koncom jari prekvapí aj svojimi súkvetiami. Sú modré a vzpriamené, v období kvitnutia je rastlina prekrásna.
v. × š.: 45 × 40 cm
Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, mám kvet yuku asi tri týždne. Z toho "vačk…