Pozor na durman v záhrade! Ako rozpoznať túto jedovatú rastlinu s prekvapivou históriou

Najmä teraz, po zbere hlavnej úrody, môžeme nájsť na poliach rastlinu s bielymi lievikovitými kvetmi. Pripomínajú anjelské trúby a otvárajú sa pri západe slnka a zatvárajú ráno. Len pozor, ide o prudko jedovatý durman!

Durman obyčajný
Foto: Andrea Párkányová

Durman obyčajný (Datura stramonium), ľudovo tiež nazývaný panenská uhorka, ježkova hlava či cigánske jablko, patrí medzi jeden z najsilnejších halucinogénov.

V starých záznamoch sa spája s čarodejnicami a bosorkami, ktoré z neho údajne varili elixíry lásky a odvary. Po ich vypití mali vidiny, v ktorých lietali na metle.

Jedovaté sú najmä listy a semená

Celá rastlina je silne jedovatá, najmä listy a semená. Obsahuje prudko jedovaté alkaloidy – psychotropné látky, ktoré vážne poškodzujú fyzické a duševné zdravie. Známe sú aj otravy človeka a domácich zvierat. Obzvlášť nebezpečné sú pre deti, ktoré láka plod a jeho semená ochutnať. Už 15 až 20 semien môže byť pre ne smrteľnou dávkou.

Typickými príznakmi otravy sú najprv pocit sucha v ústach a porucha reči, podobne ako pri opitosti alkoholom. Tvár sčervenie, zrýchli sa pulz, nastáva ospalosť sprevádzaná halucináciami, strata vedomia, kŕče, ruky a nohy stŕpnu a ochabnú. Človeka oblieva studený pot a začne sa mu triasť celé telo. Klesá krvný tlak, dýchanie a nastáva kóma a smrť.

Plod durmanu
Foto: Andrea Párkányová

Jeho účinky patria len do rúk lekára

Po odkvitnutí sa z kvetov tvoria pichľavé zelené tobolky vo veľkosti vlašského orecha, v ktorých sa nachádza množstvo čiernych semien. Práve tie obsahujú najviac jedovatých zložiek, ktorých vlastnosti nezničí sušenie ani varenie. Klíčivosť nestrácajú aj niekoľko desaťročí.

V listoch sa vo veľkom množstve nachádza látka, ktorá sa využíva pri výrobe niektorých liekov so silným účinkom proti kašľu a kŕčom, nevoľnosti z cestovania a morskej chorobe. V minulosti sa z listov vyrábali cigarety. Ich fajčenie zmierňovalo príznaky Parkinsonovej choroby, poruchy srdcového rytmu a astmy.

V žiadnom prípade nepoužívajte rastlinu v ľudovom liečiteľstve na vlastnú päsť, hrozí otrava a smrť! Prípadné použitie patrí do rúk lekára.

Nezabudnite ešte raz – je prudko jedovatý! Pri manipulácii s ním treba byť opatrný, najlepšie pracovať v rukaviciach a zamedziť deťom a zvieratám prístup k nemu.

V súčasnosti existuje množstvo farebných vyšľachtených odrôd tejto rastliny. S obľubou sa vysádzajú do okrasných záhrad a poznáme ich ako anjelské trúby.

Galéria k článku

Text a foto: Andrea Párkányová

Diskusie na tému článku