Praktické rady pre záhradkárov: 10 typov rezu na konci sezóny

Počas jesene sa v záhrade vykonáva viacero dôležitých činností, od ktorých závisí, ako rastliny prezimujú a ako budú pripravené na ďalšiu sezónu.

Jesenný rez
Foto: Shutterstock

Súčasťou jesenných záhradných prác sú aj niektoré nevyhnutné rezy. Nie je to však len odstraňovanie odumretých stoniek trvaliek či drevín, je to aj úprava alebo redukcia porastov okrasných a úžitkových drevín.

Ochrana pred vetrom

Vzrastovo vyššie kríky s tenšími konármi sú počas zimy na príliš exponovaných miestach ohrozené silnejším nárazovým vetrom. Vyhneme sa tomu tým, že ich zrežeme o tretinu ich výšky. Rez robíme tesne nad púčikom v mierne šikmom sklone.

Odstraňujeme odumreté drevo

Ak sa počas jesene pozorne pozrieme na stromy alebo kry, zrejme nájdeme rôzne suché alebo poškodené časti, malé konáriky alebo nalomené výhonky. Nemusia byť ani príliš veľké. Pomocou záhradných nožníc ich odstránime v mieste, odkiaľ vyrastajú.

Poškodené tkanivo

Dreviny, ich listy a konáre sú niekedy počas sezóny napádané chorobami, ktoré na nich nechávajú viditeľné stopy. Odrežeme napadnuté časti až po zdravé drevo. Ideálne je, ak tento rez stihneme ešte pred jesenným opadaním listov.

Jesenný rez
Foto: Shutterstock

Malé kry

Z teplomilných kríkov, napríklad z levandule, odstrihneme začiatkom jesene všetky odkvitnuté kvety a suché či poškodené výhonky. Dáme preč aj tie, ktoré sú veľmi tenké. Viac už tieto rastliny pred zimou nestriháme, urobíme tak až skoro na jar.

Kvetinové záhony

Počas jesene pripravíme na blížiace sa zimné obdobie kvetinové záhony. Ostriháme suché a odumreté časti, odstránime zvyšky kvetov, plodov, zredukujeme príliš rozrastené druhy alebo zastrihneme veľmi dlhé výhonky. Odpad skompostujeme.

Redukujeme popínavky

Popínavé rastliny, napríklad pavinič, sa zvyknú časom veľmi rozrásť, a ak ich pravidelne nestriháme, dokážu sa vymknúť spod kontroly. Zastrihneme veľmi rozrastené jedince a dôsledne odstrihneme výhonky z okolia striech, okien, strešnej krytiny, odkvapov alebo satelitov.

Pavinič na jeseń
Foto: Shutterstock

Prevencia chorôb

Ešte pred príchodom zimy odrežeme alebo odstrihneme všetky odumreté a rozpadávajúce sa konáre, ako aj zmäknuté stonky, pretože môžu byť zdrojom hubových chorôb. Pohromou by bolo ich ponechanie vo vlhkej a studenej záhrade.

Aby nepoliehali

Mnohým trvalkám koncom sezóny odumiera nadzemná časť tak, že celý trs klesá a polieha do okolia. Ak sa tieto rastliny nachádzajú v prednej časti záhona, môžu zakryť trávnik, čím ho znehodnotia. Poľahnuté na chodník môžu spôsobiť ich klzkosť. So strihom tejto nadzemnej časti preto neváhame.

Ruže pod kontrolou

Bočné výhonky na popínavých ružiach skrátime o dve tretiny a priviažeme ich k opore. Sadové a botanické ruže môžu ešte na začiatku jesene vyrásť, preto zredukujeme najdlhšie stonky o jednu tretinu až o polovicu. Z miniatúrnych ruží odstránime suché konáriky.

Jesenný rez ruží
Foto: Shutterstock

Výmena veľkých krov

Viaceré kry sa zakrátko po vysadení veľmi rozrastú a aj napriek každoročnému rezu sa časom stávajú ťažko zvládnuteľné, zaberajú priestor či príliš tienia. Riešením je vyrezanie takéhoto kra a nahradenie iným, vhodnejším. Jeseň, keď na kroch opadnú listy, je na to ideálne obdobie.

Text: redakcia
Foto: isifa/Shutterstock

Diskusie na tému článku