Práve teraz vysievame muškáty i skalničky. Na čo ešte počas januára v okrasnej záhrade nezabudnúť?

Ani počas prvého mesiaca v roku sa v okrasnej záhrade nezaháľa. Prečítajte si, na čo práve teraz nezabudnúť.

Priesady muškátov v kvetináčoch

Sneh ako hrozba

Keď napadne viac snehu a ten je mokrý, čiže ťažší, niektorým rastlinám hrozí pod jeho ťarchou poškodenie zlomením. Týka sa to napríklad ihličnanov, najmä stĺpovitých a kompaktne rastúcich vždyzelených listnáčov či bambusov. Po zlomení rastliny stratia svoju atraktivitu, ktorú by nanovo získavali niekoľko rokov.

Dáme si preto záležať na pravidelnom striasaní snehu z drevín. Robíme to opatrne a postupne, aby sme ich nepoškodili. Na striasanie využijeme mäkké, nie kovové náradie, prípadne metlu. Dáme tiež pozor, aby padajúci ťažký sneh z konárov nepolámal drobné kríky, ktoré rastú pod nimi.

Mladšie ihličnany môžeme pred avizovaným silnejším snežením omotať pevným špagátom, zviazať sa vyplatí aj vyššie bambusy. Ťažší sneh je rizikom aj pre levanduľové kríky, hebe, japonské javory či vyššie ruže. Väčšia vrstva snehu nie je žiaduca ani na skleníkoch či pareniskách. Nielenže zabraňuje prístupu svetla dovnútra, ale hrozí aj poškodenie výplne.

Sneh na bambuse

Vlaha pre rýchlené rastliny

V predaji sú v tomto období kvitnúce prvosienky a rýchlené jarné cibuľoviny. Poslúžia nám ako dekorácia vstupných priestorov, kde ich umiestnime na chránené miesta. Dať ich môžeme aj dovnútra, ale len do chladnejšej a svetlej miestnosti. Rastlinám doprajeme dostatok vlahy a občas ich orosíme. Priebežne odstraňujeme žltnúce listy (prvosienkam) a všetky odkvitnuté kvety.

Vlastné muškáty zo semien

Z výsevov získame silné a počas leta bohato kvitnúce rastliny. Začíname v predstihu, najlepšie koncom januára. Semená muškátu krúžkovaného najskôr na pár hodín namočíme do vody a následne ich vysejeme na povrch substrátu, ktorý je určený na vysievanie. Semená zasypeme tenkou vrstvou substrátu, utlačíme a dobre zavlažíme. Využiť môžeme aj drahší, no efektívnejší spôsob – výsev do tzv. jiffy tabliet. Tieto tablety však treba pred výsevom nechať dobre nasiaknuť vodou. Počas predpestovania treba rastlinám dopriať veľa svetla.

Muškáty zo semien

Skalničky zo semien

Mnohé atraktívne druhy skalničiek sa dajú vypestovať zo semien. Týmto spôsobom získame nové rastlinky astry alpínskej, trávničky, tarice, taričky, silenky, iberky, hlaváčika, plesnivca, lomikameňa, ponikleca aj piesočnice.

Ako vysievať?

  1. Substrát určený na výsevy nasypeme do polovice nižšieho kvetináča, ktorý musí byť odolný proti mrazu.
  2. Osivo vysejeme rovnomerne na povrch mierne utlačeného substrátu. Vysievame priamo z vrecúška.
  3. Štrk ochráni mladé rastlinky. Semená zasypeme tenkou vrstvou substrátu a na povrch dáme štrk. Nádobu potom dáme na chránené miesto vonku.

Skalničky zo semien

Nákup semien

Už od začiatku roka myslíme na nákup osív, a to nielen tých zeleninových, ale aj kvetinových. Z výsevov získame množstvo sadeníc letničiek alebo aj trvaliek. Vybrať sa na nákup semien môžeme do kamenných predajní, využiť sa však dá aj pestrá ponuka e-shopov.

Ako prvé si zadovážime druhy, ktoré sa vysievajú skoro. Ide o netýkavky, šalvie, petúnky, begónie, lobelky a ďalšie. Postupne dokúpime aj tie, ktoré sa vysievajú neskôr, do parenísk či priamo na záhony. Nenechajme sa zlákať bohatou ponukou a kúpme len to, o čo sa budeme vedieť postarať.

Vzduch pre ryby

V hlbších jazierkach ryby prezimujú bez problémov. Dôležité však je, aby mali počas zimy dobrý prístup vzduchu. Ideálnou pomôckou je polystyrénový plavák so zapichnutou dutou rúrkou.

Plavák na vodnej hladine

Na čo ešte nezabudnúť?

  • Zavlažujeme ihličnany a vždyzelené kríky v nádobách aj vo voľnej pôde, keď je suchšie a nemrzne.
  • Nevstupujeme na zamrznutý alebo zasnežený trávnik, nesústreďujme na ňom ani odprataný sneh.
  • Zmladzujeme a presvetľujeme listnaté opadavé kry.
  • Redukujeme príliš rozrastený brečtan a pavinič.
  • Rozmnožujeme kvitnúce kry pomocou drevitých odrezkov.
  • Nahŕňame sneh k stromom, vždyzeleným kríkom a živým plotom.
    Skontrolujeme zazimované subtropické rastliny, vyvetráme priestor a rastliny zalejeme.
  • Odstránime nežiaduce, staré a choré okrasné stromy a väčšie kry.
  • Pravidelne čistíme a dopĺňame vtáčie kŕmidlá.
  • Priebežne kontrolujeme neporušenosť zimného krytu citlivejších rastlín.

 

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock, Miro Pochyba
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku