Máme v záhrade asi 9-ročnú dulu, ktorú pravidelne režeme, no napriek tomu neplodí. Prečo?
Nuž, niekedy sa stane, že sa stromu či kru do úrody nechce. Skúsime poradiť. Dula je náročná na podmienky pestovania. Žiada si teplé, chránené stanovište v nížinných polohách, podobne ako marhule či broskyne, s priemernou ročnou teplotou 8 až 10 °C. Najlepšie jej vyhovujú výhrevné, hlboké a humózne pôdy. V pôdach s vysokým obsahom vápnika trpí chlorózou – žltnutím listov. Na vlahu je menej náročná, stačia jej zrážky 400 až 600 mm ročne.
Pozor na rez
Rezom udržiavame nezahustenú korunu, podľa možnosti výhonky neskracujeme, lebo dula kvitne a prináša úrodu na ich koncoch. Kvety vyrastajú zo zmiešaných pukov. Najprv sa vytvorí krátky letorast s listami a na jeho vrchole sa vytvorí kvet. Kvitne až v druhej polovici mája, preto kvety nezvyknú poškodiť neskoré jarné mráziky.
Z otázky vyplýva, že príčinou neúrody môže byť práve pravidelný rez. Nechajte dulu rásť spôsobom jej vlastným, nerežte ju alebo rez obmedzte na minimum, odstraňujte len konáriky zahusťujúce korunu, čiže rastúce dovnútra, slabé, krivé, suché či polámané. Úroda sa určite dostaví.
Možné je tiež vysadiť niektorú z novších samoopelivých odrôd dule, napr. Leskovac, Portugal, Vranja.
Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.
Text: Ing. Anna Szabóová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Práve som pozeral stránku kde boli japonské okrasné dule, sú fakt pekné.