V období vegetačného pokoja je možné redukovať životný priestor škodcov, napríklad odstránením chorých konárov pri reze, ovocných múmií, odlupované častí kôry, kde škodcovia v zimnom období prežívajú. A je to i čas umývacieho postreku.
Pomocou postrekovača možno požadované množstvo postrekovej látky ľahko dopraviť na cieľový povrch. V kultúre, kde sa rastliny pretrvávajú niekoľko rokov, je ťažšie zbaviť sa škodcov, ktorí sa tam usadili: vytrvalé buriny, larvy chrústov alebo štítničky.
Mnohé organizmy, ktoré sú významné z hľadiska ochrany rastlín, nachádzajú v sade priaznivé životné podmienky, čo je v jednoročnej kultúre menej nebezpečné. Umývací postrek je veľmi stará metóda, používala sa už vtedy, keď pojem ochrana rastlín ešte ani nebol každému zrejmé, začiatkom 20. storočia.
Užitočný zásah
Koncepcia umývacieho postreku je veľmi užitočná, pretože zásah môže byť dostatočne účinný len pri umývacom prevedení. Z hľadiska spôsobu účinku využívame látky s fyzikálnymi účinkami (oleje) alebo všeobecnými biochemickými účinkami. Tie sú dostatočne bezproblémové len vtedy, ak sa nedotýkajú citlivých častí pestovanej rastliny (výhonky, listy, puky a pod.), ale dostanú sa k škodcom ukrytým na povrchu drevnatých častí (v prasklinách kôry, na báze pukov, v ovocných múmiách) preto ich hojne namáčajte.
Potrebu patrične veľkého množstva tekutiny nemožno dostatočne zdôrazniť, pretože čím skrytejšie sa prezimujúce formy škodcov ukrývajú, tým väčšia je šanca, že sa im podarí úspešne prezimovať. Praktické skúsenosti preto ukazujú, že účinok pomerne zriedenej, ale skutočne namáčacej ochrany je lepší ako koncentrovanejšej látky na ochranu, avšak s vážnymi nedostatkami krytia. Kontaktný efekt možno chápať v najprísnejšom zmysle slova: to, čo nedosiahne postrek a nezvlhčí, určite prežije ošetrenie.
Dokonalý umývací postrek
Umývací postreky nikdy neboli jednoduchým a lacným zásahom z dôvodu vysokých požiadaviek na účinnú látku a vodu a pomalého času aplikácie. Nastalo teda obdobie, kedy sa dali použiť syntetické postreky na ochranu proti niektorým škodcom vo vegetácii s nižšími nákladmi, jednoduchšie a rýchlejšie väčšina pestovateľov vynechal umývací postrek, používalo ho len zopár domácich záhradkárov, ktorí si aj tak nemohli kúpiť komplikované vysoko otravné prípravky.
Hlavnými cieľovými plochami umývacieho postreku sú hrubšie, viacročné drevnaté časti, praskliny kôry, rohy odlupujúcej sa kôry a cieľom je ich úplné prekrytie a premočenie. Ale pozor postrek robiť cielene aby postreková látka z priestoru koruny bez listov nepadla na zem. Na zemi umývací postrek je neúčinná a možno ju právom označiť za vyhodené peniaze. Umývací postrek v domácej záhrade môže byť úspešní, pretože všetky potrebné povrchy môžu byť účinne zvlhčené pomocou riadenej postrekovacej clony.
Keďže vývojové formy škodcov, ktoré prezimujú v drevnatých častiach (vajíčka, dospelé larvy, kukly, imága a pod.), sú takmer vždy odolnejšie ako aktívne formy, ktoré spôsobujú škody vo vegetácii (prechádzajú dlhou, chladnou, bez potravinovým obdobím a navyše v úkryte), preto počas vegetácie je nepostačujúca na dosiahnutie požadovaného efektu. Dobre to ilustruje skutočnosť, že 40ml/10 litrov vody dávka PlanTonic alebo BorOil používaných ako aditíva vo vegetácii má len zanedbateľný priamy vplyv na vošky a štítničky, ale pri dávke 100 – 200 ml/10 l (1-4 %), plné krytie sú veľmi účinné ako ochranný umývací postrek.
Postrek s výluhom z vŕby PlanTonic, miešané s meďnatými alebo sírnatými účinnými látkami je možné pred pučaním, počas pukania a do štádia zeleného puku, avšak v tomto poradí je potrebné postupne znižovať aplikovanú koncentráciu (dávku), aby nedošlo k fytotoxickému účinku. Čím viac „vkĺzneme“ do jari, tým menšia koncentrácia je potrebná a dostatočná pre správny efekt: namiesto 3-4% aj 1,0-1,5%. Znížená koncentrácia môže byť účinná, pretože pri nástupe vegetácie sa objavia aktívne formy škodcov, ktoré sú citlivejšie na postreky a zvýši sa aj teplota, čiže zrýchlením metabolizmu škodcov dochádza k kontaktnému efektu, takže kratšie časové obdobie, tiež donesie adekvátny výsledok.
Je vhodný aj na uzatváranie rán
Umývací postrek má špeciálnu funkciu, ktorá ho radikálne odlišuje od všetkých ostatných zásahov: uzatváranie rán a poranení (rezné rany, zlomy vetvičiek, praskliny) drevnatých častí a tým predchádzanie ďalšej infekcii. Je to zrejme spôsobené povrchovým tesniacim účinkom náterových materiálov a fungicídnym účinkom zlúčenín medi a elementárnej síry.
Samozrejme, že to platí, pokiaľ sú rany čerstvé a ešte nie sú ničím infikované. Už infikované rany sa tým nedajú vyliečiť, ale pri prerezávaní sa odporúča rezať späť na zdravú časť a najlepšie je ranu ihneď ošetriť Trifender spolu s Chitopron5%.
Viac informácií nájdete na www.biotomal.sk.
Zdroj: PR článok bioTomal, s.r.o.
Dobrý deň. Ja mám takýto problém. Na konci záhrady máme pole s repkou olejnou a…